Переглядів: 1246

Герої не вмирають. Вони ідуть у безсмертя

Напевне, до села Бакша Савранського району ще ніколи не з’їжджалася така кількість людей, як то було 19 лютого. Цього дня тут відбулося відкриття першого в області пам’ятника Героям Небесної Сотні.

Люди віталися, стискали один одного в обіймах, згадували, плакали. Адже імпровізований Майдан, на який вони відразу потрапляли, підійшовши до будинку культури, передавав атмосферу незабутніх подій. Від наметів, розкладених сільськими радами району, доносився запах диму та кулішу, що готувався тоді для активістів Майдану. На передньому плані — барикади, справжнісінькі щити. Розвивалися на вітрі прапори України. Здавалося, повернеш голову і побачиш поряд до болю знайомі обличчя. Вони, Герої Небесної Сотні, і справді дивилися на всіх із розгорнутої у широких вікнах першого поверху будівлі фотовиставки.

Включилися мікрофони, і над схвильованою юрбою пролунало майже дитяче:

— Мамо, не плач. Я повернусь весною...

Так розпочався врочистий захід. У його художній програмі взяли участь не лише місцеві школярі та працівники закладів культури, а й представники сільських рад, артисти-аматори.

Глибо емоційним, схвильованим був виступ першого заступника голови райдержадміністрації Юрія Демедюка. Подякував усім за роботу, за підтримку сільський голова Петро Тарабанчук, який був ініціатором, ідейним натхненником створення у Бакші пам’ятника Героям Небесної Сотні. Промовив слово й автор пам’ятника Роман Мушта з Йосипівки.

Й ось настав кульмінаційний момент. Із величавої споруди спали покривала і перед присутніми постав на високому п’єдесталі силуетний образ Героя. Тримаючи в одній руці щит, а другою опираючись на шини, він, вражений кулею, падав... А за його плечима вже виростали крила.

— Я разом зі своїм помічником Павлом Малаховським довго думали, яким має бути наш Герой, — скаже потім Роман. — Шукали ідеї в інтернеті. Зрештою, дійшли висновку: потрібно передати ту останню мить, коли людина, віддаючи життя за Україну, не вмирає, а стає ангелом, відлітаючи у безсмертя.

І юнакам це вдалося. Можливо, тому, що Роман сам був активним учасником Майдану. Може, і через те, що хлопці, працюючи над своїм творінням, відчували підтримку місцевих жителів, сільської ради, яка виділила необхідні кошти для придбання матеріалів. Увесь час цікавився станом справ голова Савранської райдержадміністрації Віталій Свічинський. Адже він також брав участь у незабутніх подіях, на власні очі бачив і смерть, і героїзм, у найважчі хвилини був поряд з тими, хто сказав рішуче «ні» існуючому тоді режиму. Неодноразово приїжджали в Йосипівку Юрій Демедюк і громадський діяч Оксана Орел. А ще тому, що Роман і Павло віддавалися своїй роботі до останнього, нічого не вимагаючи взамін.

І далі на імпровізованому Майдані все відбувалося по-справжньому — не за сценарієм, а за покликом серця. Почесна козацька варта біля пам’ятника. Врочисте поповнення козацтва новими членами. Панахида, проведена настоятелем місцевої церкви отцем Валерієм за загиблими на Майдані і в зоні АТО. Воїни-афганці спілкувалися з учасниками антитерористичної операції на сході, які привезли із собою бойові прапори. А біля пам’ятника Героям Небесної Сотні у болісно-врочистому мовчанні лежали квіти і горіли свічки.

...Мабуть, і справді ті, хто загинув за рідну землю, мають здатність перетворюватися на білих птахів. Навесні вони обов’язково прилетять і на савранську землю. Бо Героїв тут вшановують, пам’я-тають. А ще розквітне біля пам’ятника висаджений восени калиновий гай — як символ нескореної України.

Діана МУДРА.
Савранський район.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net