«Моя земля - моя святиня»
Під такою назвою наприкінці минулого року побачив світ збірник віршів поета із с. Троїцького Любашівського району Івана Кудлача (1960—2015), вчителя географії та історії Великовасилівської ЗОШ.
Є кілька обставин, які це скромне, але з любов’ю підготовлене видання роблять по-своєму унікальним. По-перше, це лише друга прижиттєва збірка цього автора і, на жаль, остання. Як уже повідомляли «Чорноморські новини», Іван Андрійович передчасно пішов із життя 19 листопада 2015 року. Його поховали у День гідності та свободи, 21 листопада. Він був достойний пошани тих, хто усвідомлює значення цього дня в історії сучасної України.
Ці вірші для багатьох стали відкриттям: у них переважають щирі, лірико-патріотичні, інтонаційно-розмовні за стилістикою твори, позбавлені надмірного пафосу. В них відчувається вистраждана громадянська позиція, в основі якої — глибоке знання вітчизняної історії й гостра реакція на нинішні негаразди. Вірші Івана Кудлача також рясніють влучними метафорами, часто саркастичними, які немилосердно сканують закоснілу свідомість зомбованого совка.
Інша обставина — мотивація появи цієї книжки на світ. Вона видана друзями і шанувальниками Іванової творчості незадовго до його передчасної кончини у друкарні смт Криве Озеро (Миколаївська область). Презентувати поетичну збірку мали намір під час проведення обласного семінару вчителів історії у Любашівці (захід не відбувся).
Серед тих, кому ми зобов’язані появою цього скромного видання, — щирий друг автора, його земляк і колишній однокласник, нині депутат Одеської обласної ради Олександр Анатолійович Бондаренко та очіль-ник Любашівської районної освітянської профспілки Валерій Миколайович Бондаренко. Випуск згаданої книжки — це порух душевний, намагання морально підтримати тяжко хворого друга й колегу, символічний вияв пошани і любові, останній дарунок йому.
В основу збірки «Моя земля — моя святиня» лягли публікації поета в різних періодичних виданнях, які збирали без відома автора (боялися зайвий раз турбувати). Вийшла добірка патріотичної тематики, в якій відчуваються неприхований біль і гнів, страждання й почуття гордості громадянина-українця.
Ще підлітком Іван захопився історією, і серед улюблених його ігор була «гра у війну», під час якої він, розмахуючи дерев’яною шаблею, поставав у образі то Івана Богуна, то Сірка, то когось іще з легендарних героїв часів Козаччини.
Захоплення поезією при-йшло вже у зрілий період, спершу — як хобі, а пізніше — як покликання. Його надихала історія України, минуле і сьогодення стародавнього села Троїцьке (відомого з XVIII ст.), краса природи і любов до людей. Якщо вже полюбив — то на все життя. Зазначу, що в Троїцькому, яке колись було райцентром, сформувалося певне культурне середовище. Серед Іванових приятелів були поети-аматори — колишня дисидентка Раїса Чернець і скульптор Микола Скалозуб. Красне письменство цінувала сім’я, вітала його захоплення, адже і дружина Люба, і теща Галина Олексіївна Шовпан здобули свого часу вищу філоло-гічну освіту. В їхньому домі зібрана цікава бібліотека.
Після виходу книжки Іван встиг ще підписати кілька десятків примірників рідним, близьким і тим, хто цінував його слово. Він висловлював надію, що незабаром з’явиться повніше і якісніше у поліграфічному сенсі видання. У дні, коли легшало, Іван Андрійович упорядковував написане ним за чверть століття, сподіваючись видати ґрунтовну книжку.
На початку збірки є лаконічне звернення автора, написане від руки, яке виглядає як заповіт. Цитую: «Шановний читачу! Якщо мої вірші знайшли відгук у твоєму серці, значить життя прожив я не марно, значить у твоїх грудях теж б’ється полум’яне серце патрі-ота з вірою у світле майбутнє України. Кудлач Іван, 03.11.2015».
Пропонуємо вашій увазі кілька віршів зі збірки «Моя земля — моя святиня».
Володимир ЛЕМКО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206