Там, де можна купити золоту рибку...
Коли наближаються вихідні, починаю шукати привід, щоб знову піти прогулятися на Старокінний. Здавалося б, магазинів та супермаркетів доволі, але купити таку потрібну в господарстві штучку — плафон до лампи чи ручку до дверей — хочеться саме там.
Старокінний — не лише найстаріший базар в Одесі, створений ще у 1833 році як ринок для продажу худоби. Старокінний — улюблене місце прогулянок містян. Саме тут можна поспілкуватися «одеською» мовою, почути знамениті одеські діалоги і несподівано для себе повернутися додому з милим цуценям на руках, купленим за ціною «дайте, скільки не шкода», або ж принести у целофановому пакетику з водою золоту рибку, яка, за словами продавця, «виконує всі бажання».
Але головне на Старокінному — не ряди з різним обладнанням і навіть не цуцики з рибками, а барахолка, на якій, кажуть, можна купити все-все — навіть ядерну бомбу. Щосуботи та щонеділі тут працює такий собі музей минулого під відкритим небом.
Саме тут можна зустріти неперевершених одеських «мадам», одягнених так, як не одягаються навіть у Парижі. Огрядна дамочка під сімдесят з дівчачими хвостиками прекрасно почувається в яскраво червоному наряді, прикрасивши свої теплі валянки червоними помпончиками — щоб не було сумно. А ось літній одесит продає за 180 гривень антикварний прабабусин дзвіночок для прислуги і відразу ж видає бажаючим «інструкцію для користування»: короткий дзвінок — виклик слуги, довгий — час подавати їжу, безперервне калатання — терміново потрібна допомога. Судячи з того, як він тримає дзвіночок, перед нами — справжній правнук стовбової дворянки.
Зупиняюся біля літньої одеситки, яка пропонує домашнє начиння: хорошої якості срібні ножі та виделки, фарфорові тарілки, кришталеві бокали.
— Мадам, у вас такий гарний посуд, навіщо його продаєте? — запитую.
— Дитинко, мені вже час прощатися зі своїми улюбленими речами. Там, куди я збираюся, приймають без фарфору.
У важкі часи барахолка розростається, і нині вона займає величезну площу в кілька кварталів — від п’ятого трамвая до двадцять восьмого. Часом продавців буває більше, ніж покупців. І серед тих, і серед інших можна зустріти колишніх «зірок» оперної сцени, відомих вчених, письменників та художників. «Старокінка» — мов символ непереможного одеського духу свободи та творчості, який неможливо здолати ніякими труднощами.
Барахолка працює, незважаючи на жодні рішення влади, і хоча сьогодні чимало навколишніх будинків уже зруйнували, перетворивши на будівельні майданчики, блошиний ринок навколо продовжує розростатися. Вулицями одночасно рухаються пішоходи й автомобілі, причому автомобілісти тут досить терплячі, чекають, поки покупець з продавцем таки сторгуються за чайник, ніхто нікого не чавить.
Ціни на Старокінному — різні — від гривні до десятків тисяч. А ще тут можна торгуватися, тут прийнято знижувати ціну наполовину й робити подарунки. Саме сюди хочеться повернутися після далекої подорожі. А ще дуже хочеться, щоб це місце збереглося. Чарівний острівець одеської свободи й сили духу.
Починаються вихідні. Чи не сходити на Старокінний?..
Ольга ФІЛІППОВА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206