№ 14-15 (21691-21692) субота 13 лютого 2016 року

Переглядів: 666

Переформатування дорожньої карти

Продовження співпраці з МВФ або зміна уряду. Такий вибір Україні належало зробити наступного тижня. Вибір важкий, і важко сказати, чи можливий тут компроміс. Але компроміс знайшовся за тиждень до нелегкого вибору.

На короткому повідку

Представники Міністерства фінансів та Національного банку України солідарні в тому, що нам необхідно терміново відновити співпрацю з Міжнародним валютним фондом. Від цієї співпраці залежить система кровообігу в економіці, яка два роки підтримується штучно. Навіть тимчасове відключення апаратури загрожує обширним дефолтом за зовнішніми зобов’язаннями, гіперінфляцією, різкою девальвацією національної валюти, а в підсумку — крахом фінансової системи.

Переглядів: 734

Що за діалог без партій?

Емоційна дискусія між представниками влади та громадськими діячами відбулася в Impact Hub Одеса. Звучали питання про те, настільки людям зрозумілий процес розпо-ділу прав та обов’язків посадових осіб обласної державної адміністрації та як налагоджений діалог між чиновниками і громадою.

На зустрічі були присутні заступник голови Одеської облдержадмі-ністрації Соломія Бобровська, а також голови Саратської, Фрунзівської, Ширяївської та Комінтернівської РДА. Зал повний, питань у присутніх багато.

Соломія Бобровська опікується гуманітарною сферою: «Ми — держава, яка намагається виконувати свої соціальні, інформаційні, безпекові та інші функції. До нас нерідко люди приходять з проханнями прибрати під’їзд, почистити сніг, повернути гроші з радянського банку. Це не рівень держадміністрації. Але ми можемо реалізувати, імплементувати проекти, які вплинуть на ці процеси. Люди не завжди розуміють розподіл прав та обов’язків між ОДА та обласною і міською радами і з багатьма питаннями, якими безпосередньо повинна займатись обласна або міська ради, звертаються до нас».

Переглядів: 639

Атака на Дебальцеве - наказ Путіна

Рішення про атаку на місто Дебальцеве Донецької області, замикання «котла», що став пасткою для захисників України, у січні 2015 року приймало вище керівництво Росії. Про це йдеться в розслідуванні блогерів Conflict Intelligence Team (CIT), оприлюдненому на їхньому сайті.

До цього висновку автори дослідження дійшли, проаналізувавши силу-силенну інформації, доступної у всесвітній павутині, особисті та офіційні фотографії і повідомлення, записи на формуах та в соцмережах, зокрема російських військовослужбовців.

Переглядів: 671

День, коли зустрілися дві епохи

Духовне значення найдавнішого християнського свята Стрітення Господнього, за твердженням церкви, полягає у довгоочікуваній і рятівній зустрічі всього людського роду — віч-на-віч — з початковим Джерелом усякого добра і справжнього блага — з живим Богом, який втілився в Месії. Саме цього дня, на переконання християн, і проходить межа в історії всіх віруючих — коли зустрілися дві епохи, ознаменовані двома Заповітами Бога і людини — Старим і Новим. Слово «стрітення» в перекладі зі старослов’янської означає «зустріч».

Християни відзначають його на сороковий день після Різдва Христового (православні східних церков та греко-католики — 15 лютого, а католики і православні західних церков — 2 лютого).

Переглядів: 618

Вперше - жінка. І вона - українка

Уперше за 152-річну історію Школи мистецтв Єльського університету її деканом стала жінка. Відтепер мистецьку школу одного з головних навчальних закладів світу очо-люватиме українка Марта Кузьма, повідомив медіа-портал української діаспори VIDA.

«Я абсолютно переконаний, що вона буде розвивати унікальне бачення Єльської школи мистецтв, — заявив президент цього університету Пітер Салоуей. — Марта Кузьма здатна надихнути студентів на сміливі рішення, при цьому вона чітко розуміє важливість нових контекстів для художників і мистецтва».

Переглядів: 585

Корупціонер №1 у світі

І хто б ви думали став світовим лідером серед корупціонерів? Наш утікач, живіший від усіх живих, володар золотого батона і не тільки Віктор Янукович.

Саме колишній український президент посів перше місце у рейтингу Unmask the Corrupt, в якому визначали найбільших корупціонерів світу.

Як повідомило радіо «Свобода», на першому етапі, який тривав у жовтні—листопаді 2015 року, в міжнародній правозахисній організації Transparency International визначили номінантів. Далі впродовж двох місяців — від 9 грудня до 10 лютого — відбувалося голосування. За Януковича віддали голоси 13210 осіб, на другому місці опинилася державна бразильська компанія Petrobras (11900 голосів), на третьому — колишній президент Панами Рікардо Мартінеллі (10166).

Переглядів: 620

Між «нами» і «ними»

Рік тому офіційно почала працювати пропускна система через лінію розмежування між Україною та територією, що контролюється «ДНР/ЛНР».
Як відзначив на брифінгу помічник голови Державної прикордонної служби України Олег Слободян, за рік, що минув, навантаження на контрольні пункти в’їзду/виїзду (КПВВ) збільшилося вдвічі.

За даними Держприкордонслужби, за цей час через лінію розмежування про-йшло понад 4 мільйони людей, проїхало близько 1,4 мільйона транспортних засобів. Було затримано 320 осіб, що порушували правила перетину лінії зіткнення, з них 24 — з підробленими документами і 12 — з чужими паспортами.

Переглядів: 644

Не забути ветеранам дороги Афгану

Минає 27 років, як закінчилася Афганська війна, що тривала з 25 грудня 1979-го по означену дату 1989-го — 9 років 11 місяців і 19 днів

Як тлумачить сучасна енциклопедія, це було політичне і збройне протистояння сторін: правлячого режиму Демократичної Республіки Афганістан за військової підтримки Обмеженого контингенту радянських військ в Афганістані (з одного боку) і моджахедів («душманів») із прихильною до них частиною афганського суспільства, за політичної і фінансової підтримки зарубіжних країн та частини ісламського світу (з іншого). Втрати оцінюються в 15 тисяч воїнів з боку СРСР і до 140 тисяч осіб з боку Афганістану.

Якщо оминути політичну складову тої війни і її трагічні наслідки, то маємо визнати: вона стала свідченням ратної доблесті наших хлопців, символом їх стійкості та героїзму.

Переглядів: 798

Мавпа

У пошуках черепа предків

Європейський Muzeum, як звично і скорочено називають Інститут антропогенезу та розвитку цивілізації Землі, останнім часом став найбільш відвідуваним закладом європейської столиці. Його не оминають наукові чи політичні делегації, сюди стоїть піврічна черга туристичних агенцій, возять на екскурсії школярів і студентів, щоб вони, окрім всього іншого, на власні очі побачили ще й знамениту, зібрану зусиллями науковців усього світу антропологічну колекцію — черепи, часткові чи повні скелети предків сучасної людини. Саме вона і стала жертвою зухвалого злодійства. Повідомлення про це світ спочатку сприйняв як жарт. Але виявилося — правда. Втім, пограбування було дивним. Із колекції зник всього один експонат — череп, знайдений на початку ХХІ століття в Скандинавії.

Переглядів: 1072

Альтернатива перевиборам

Ждемо кінець кризи. Але я маю кілька слів до подій, що сталися перед кризою, коли БПП уклав список міністрів, яких збиралися змінити. І в тому списку був міністр освіти Сергій Квіт.Виглядає, що список складала не фракція БПП, а політрук Януковича Дмитро Табачник. Бо чим не догодив «новій» владі Сергій Квіт? Тим, що боронив від Табачника европейські стандарти української освіти? Сергій Квіт був одним з тих освітян, які не корилися політруку Януковича, а захищали здобутки Помаранчевої революції у галузі освіти.

Хто ще з ректорів Незалежної України обрав таку лінію поведінки?

Переглядів: 749

Сільські старости і дільничні поліцейські

Біляївська міська об’єднана територіальна громада, до складу якої входить місто Біляївка, села Майори та Повстанське, стала однією з двох перших об’єднаних громад України, де відбулися вибори сільських старост. Ми вже повідомляли про цю подію. Тепер з уточненням: на виборах 17 січня старостою села Майори став Олександр Новак, а старостою Повстанського — Володимир Осадчий.

Про перші кроки діяльності новообраних сільських старост громаду поінформував офіційний сайт Біляївки. Так, Олександр Новак пообіцяв в найкоротші терміни вирішити питання з вивезенням у безпечні місця залишків складу отрутохімікатів. Зрозуміло, що за сприяння відповідних служб та організацій. На порі — й благоустрій територій: організація системного вивезення сміття, встановлення контейнерів, вуличне освіт-лення тощо.

Переглядів: 660

Сільські старости і дільничні поліцейські

Біляївська міська об’єднана територіальна громада, до складу якої входить місто Біляївка, села Майори та Повстанське, стала однією з двох перших об’єднаних громад України, де відбулися вибори сільських старост. Ми вже повідомляли про цю подію. Тепер з уточненням: на виборах 17 січня старостою села Майори став Олександр Новак, а старостою Повстанського — Володимир Осадчий.

Про перші кроки діяльності новообраних сільських старост громаду поінформував офіційний сайт Біляївки. Так, Олександр Новак пообіцяв в найкоротші терміни вирішити питання з вивезенням у безпечні місця залишків складу отрутохімікатів. Зрозуміло, що за сприяння відповідних служб та організацій. На порі — й благоустрій територій: організація системного вивезення сміття, встановлення контейнерів, вуличне освіт-лення тощо.

Переглядів: 659

Там, де можна купити золоту рибку...

Коли наближаються вихідні, починаю шукати привід, щоб знову піти прогулятися на Старокінний. Здавалося б, магазинів та супермаркетів доволі, але купити таку потрібну в господарстві штучку — плафон до лампи чи ручку до дверей — хочеться саме там.

Старокінний — не лише найстаріший базар в Одесі, створений ще у 1833 році як ринок для продажу худоби. Старокінний — улюблене місце прогулянок містян. Саме тут можна поспілкуватися «одеською» мовою, почути знамениті одеські діалоги і несподівано для себе повернутися додому з милим цуценям на руках, купленим за ціною «дайте, скільки не шкода», або ж принести у целофановому пакетику з водою золоту рибку, яка, за словами продавця, «виконує всі бажання».

Переглядів: 635

Гуманітарний стрижень освіти

ХХІ століття буде добою гуманітарних наук або його не буде зовсім.
Клод ЛЕВІ-СТРОС.

Давно вже назріла необхідність оновлення гуманітарної освіти, особливо її українознавчого блоку. Попередня недостатня увага до цього питання призвела до багатьох наших нещасть і не в останню чергу стала причиною сучасного кризового стану суспільства: анексовані та окуповані території, тисячі людських жертв, занепад економіки, труднощі реформування, корупція — ось загрозливі реалії нашого життя. Провідні експерти слушно наголошують, що такого не було б, якби українська влада здійснювала україноцентричну гуманітарну політику з моменту відновлення незалежної державності України.

А що ж сталося у 1991 році з проголошенням незалежності України? Насамперед, відбулися великі переломні зміни у свідомості людини, у всій гуманітарній сфері, в тому числі у викладанні гуманітарних, соціально-політичних наук. Щоправда, не всім вдалося збагнути особливості нової епохи, по-справжньому революційний перехід від одного світу до зовсім іншого, від радянського тоталітаризму до європейської демократії, утвер-дження державної незалежності, вільного ринку, прав і свобод людини тощо.

Переглядів: 755

Дерево-вічник сонячної Одещини

Задум створити сакральний оберіг південного краю України народився на мистецькому фестивалі «Зрима пісня», який уже багато років проходить в Одесі. На цей фестиваль з’їжджаються працівники культури, художники, народні майстри — вишивальниці, керамісти, різьбярі, представники інших напрямків декоративно-ужиткового мистецтва з усіх куточків області та з інших регіонів України, аби показати свої творчі здобутки, поділитися досвідом, поспілкуватися, обговорити проблеми й виклики сьогодення.

Організаційний комітет акції «Створимо рушник-оберіг Півдня» під керівництвом директора Одеського обласного центру української культури (ООЦУК) Валентини Гна-тівни Вітос доручив постійній учасниці фестивалю — художниці Зої Сергіївні Пасічній створити малюнок рушника на основі традиційної української вишивки. Член Національної спілки художників України, лауреат премії імені Ростислава Палецького, заслужений майстер народної творчості України, вона добре знає сакральність народної вишивки, має унікальний дар поєднання традиційних українських мотивів з особливими «нотами» південного краю. У доробку Зої Сергіївни чільне місце займають трипільські мотиви, а сакральні знаки української культури є по-стійною темою її самобутньої творчості.

Переглядів: 691

Ану, послухай...

Минуло три роки, як пішов від нас знаний український поет Валентин Мороз, який жив і творив в Одесі. Спадщина, яку він залишив, вражає.

Дружина Валентина Леонідовича — Ірина Олексіївна Меліхова — зібрала й підготувала до друку спогади різних людей — друзів та родичів, побратимів по перу, вчителів та учнів поета. Збірка, в якій можна буде знайти й останні твори Валентина Мороза, і присвячені йому вірші, майже готова до друку.

Переглядів: 965

Валентин МОРОЗ.«Я входжу в час, як в глибину краси...»

* * *

По асфальтовій річці вулиці
Пропливає брунатне листя.
І на ключ зачинено вулики
Велелюдного сірого міста.
І наїжилися від холоду
І ліси, і сади, і трави.
Лиш вітри розгулялися молодо,
Для вітрів листопад — забава.
А душа моя листопадова
Не дає мені нині заснути:
Спотикається, часом падає,
Й вимагає від мене спокути.
І на ключ зачинено вулики
Велелюдного сірого міста.
По асфальтовій річці вулиці
Пропливає брунатне листя.

Переглядів: 578

Станіслав КОНАК: Місячний дощ

(скерцо)

Місячний дощ над полями хвилястими...
Мовби арпеджіо1 місячний дощ...
Котиться колами в небі сріблястими
Тиші космічної місячний дощ...
Мовби арпеджіо,
    мовби арпеджіо,
    мовби піано
    невидимий дощ...

Переглядів: 636

Сила правдивого слова

Його відкрите, щире обличчя випромінює юний запал, помножений на досвід і мудрість, шляхетність та гідність, у поєднанні з доброзичливістю, освіченістю, ерудицією. З ним хочеться спілкуватися. Саме таким постає з першого погляду Сергій Іванович Мефодовський, чемний сільський учитель із сивиною у скронях.

Уперше я зустрівся з ним у Художньому музеї. Це було на вшануванні переможців обласного конкурсу «Мій Шевченко», присвяченого 200-річчю Великого Кобзаря, який проводили газета «Чорноморські новини» та Інтелектуальний форум Одеси. Тоді ми обоє отримали дипломи лауреатів першого ступеня у різних номінаціях. Згодом прочитав його поетичну збірку і зрозумів: когорта майстрів пера Одещини отримала ще один світлосяйний промінчик громадянської лірики. Саме так й охрестив цю творчу вісточку Олекса Різниченко, член Національної спілки письменників України, мовознавець, лауреат багатьох літературних відзнак.

Переглядів: 1291

Втопити в електриці Дністер

На Дністрі планують збудувати каскад із шести гідроелектростанцій. Проект з розмахом — витратити на нього мають 16 мільярдів гривень: 166 мільйонів доларів державних коштів і 400 мільйонів євро, залучених у міжнародних спільнот. Ще говорять про 1,1 мільярда євро десь (32 млрд грн) кредиту, який уже начебто погодився видати Європейський банк реконструкції та розвитку. Запланована сумарна потужність цих шести ГЕС — 390 МВт.

Суто адміністративно проект зачепить три області — Івано-Фран-ківську (1 ГЕС), Тернопільську (4 ГЕС) та Чернівецьку (1 ГЕС). До голів тамтешніх держадміністрацій ще наприкінці минулого року звернулися з тим, аби місцеві громади дали дозвіл на початок будівництва.

Переглядів: 567

Блідошкірий жираф

Блідошкіра самка жирафа на ім’я Омо, що мешкає у Тарангіре, національному парку Танзанії, вперше була помічена співробітниками заповідника в минулому році.

Науковці стверджують, що цей жираф настільки рідкісний, що, найімовірніше, сьогодні є єдиним представником цього виду. Цікаво, що ім’я унікальній мешканці парку дав місцевий гід за аналогією з назвою марки засобів для чищення.

Переглядів: 695

Легенда, якій хочеться вірити

День святого Валентина відзначається всенародно як свято всіх закоханих. Цього дня коханим та дорогим людям прийнято дарувати квіти, цукерки, іграшки, повітряні кульки, листівки у формі сердечка, говорити компліменти. Закохані чекають від своїх обраних особливих знаків уваги й освідчення в любові.

Однак історія цього свята зовсім далека від усіх цих приємних клопотів і навіть імені самого святого. Православна енциклопедія, наприклад, пов’язує це свято з давніми язичницькими традиціями. Історія його бере початок з луперкалій Стародавнього Риму. Луперкалії — це фестиваль еротизму на честь богині «шаленого» кохання Juno Februata і бога Фавна (Луперк — одне з його імен), покровителя стад, який відзначався щороку 14 лютого.

Переглядів: 538

Випробування спекою

Британські вчені застерігають: 2016-й приготував для жителів Землі температурне випробування. За їхніми підрахунками, нинішній рік стане найспекотнішим за всю історію метеорологічних спостережень.

Як повідомляється у виданні The Guardian, рекордні температурні показники зумовлені збільшенням викидів парникових газів на всій планеті, а також явищем Ель-Ніньо (коливання температури поверхневого шару води в екваторіальній частині Тихого океану, при якій маси нагрітих вод зміщуються на схід).

Переглядів: 559

Крижані млинці

Недавно впродовж кількох днів мешканці регіону Південна Пох’янмаа на заході Фінляндії могли спостерігати незвичайне природне явище, яке тут називають «млинцевий лід».

Для появи «млинців» мусить збігтися відразу кілька факторів: упродовж певного часу на конкретній ділянці має бути спокійно і при цьому утворитися зворотний потік. У цей момент вода й «ліпить» крижини круглої форми.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com