Переглядів: 4860

Про економіку та економію

Нам довелося жити у важкий час реформ, що ускладнюється ще й так званим АТО на Сході нашої України. Час надскладний, та все ж уряду вдається виплачувати людям за всіма соціальними зобов’язаннями і частково компенсувати інфляцію.

Критиків усього, що відбувається, — предостатньо. А я хочу запитати: де ті критики були на початку 1990-х, коли розкрадалося все створене працею багатьох поколінь жителів України, коли пенсії були настільки мізерними, що не вистачало навіть на тиждень, а в багатьох регіонах, особливо в сільській місцевості, їх не виплачували до півроку? Де були ті критики, коли за кордон як металобрухт продавали, скажімо, Чорноморський флот, а за газ з Росією розраховувалися військовою технікою, літаками? Де були вони, коли можновладці збагачувалися за рахунок привласнення підприємств шляхом скуповування у бідного населення приватизаційних ваучерів за копійки? У моєї родини вони залишилися як сувеніри. А в той час Польща, країни Балтії, які в економічному сенсі мали гірші стартові можливості, проводили непопулярні реформи, названі «шоковою терапією».

Тільки за прем’єрства Віктора Ющенка погасили всі борги із соцвиплат, почали потроху їх збільшувати.

Всі ми відчуваємо демографічну яму тих страшних 1990-х. Але ніхто, включаючи і прем’єр-міністрів

В. Ющенка та Ю. Тимошенко, не наважилися на сер-йозні реформи. Тепер вони почалися. Так, не все нас влаштовує. Але згадайте, як досі боролися з корупцією: у кращому разі, когось із дрібноти затримували з мінімальним хабарем.

Будучи прем’єр-міністром, В. Янукович перед президентськими виборами всім призначив пенсію 286 гривень, навіть тим, хто до того отримував 95 (втім, це не допомогло йому здобути перемогу в 2005 році, хоча пенсіонери дружно йшли голосувати за таку «благодійність»). Цей політичний хабар був ще й абсолютно несправедливим кроком щодо тих, хто мав великий виробничий стаж і кваліфікацію до 1991 року, повністю знівелювавши різницю у нарахуванні пенсій. Певна річ, такі виплати не можуть різнитися у десятки, а то й сотні разів (як це бачимо у випадку з пенсіями стельмахів-азарових та їм подібних «заслужених» міністрів, суддів, прокурорів і т.д.). Максимальна пенсія обов’язково повинна бути прив’язана до мінімальної й мати чіткі обмеження. Поза сумнівом, видатним діячам науки, культури, громадської сфери можуть встановлюватися персональні пенсії, але це повинно робитися прозоро для суспільства. І дуже хотілося б, щоб таких заслужених людей було в Україні якомога більше, бо вони — запорука нашого успішного майбутнього.

Тепер про оплату за газ. При наших зарплатах і пенсіях тарифи просто непомірні. Обіцяні субсидії не для всіх доступні з різних причин.

Найзапеклішими критиками реформ є ті, хто працював за прем’єр-міністра і президента Януковича, а також при колишній очільниці уряду Ю. Тимошенко. А я хочу їх запитати: де вони були, коли мільйони кубів газу списувалися на житловий фонд за нормами, завищеними не менш ніж удвічі? Цей газ присвоювався і виникали газові «королі» та «принцеси».

Можу про це говорити з повним правом. У 1994 році ми, організувавшись у кооператив, провели газ на 16-у станцію Великого Фонтану. Сплативши всі витрати за проведення, не мали грошей вже на газовий лічильник. І протягом шести років платили, як виявилося, за 3000 кубів. На оплату газу було замало двох пенсій. А ще ж тоді лічильники були великим дефіцитом. Встановили його у січні 2000-го. Тоді дізналися, що нам покладена пільга на 3000 кубів у рік. За результатами 10 років, від 2000-го до 2010-го, показники лічильника засвідчили: реальна витрата газу — 1200 кубів. Зараз знижені норми споживання газу для всіх споживачів без лічильників. Де ж були всі прем’єр-міністри, в т. ч. і Ю. Тимошенко, коли десятиліттями на весь житловий фонд списувалося таку кількість кубів блакитного палива? Всі можновладці, котрі займалися поставками газу, збагачувалися за рахунок продажу таких його списаних обсягів.

Недавно мені довелося замінити газове обладнання на сучасне, бо старе просто вийшло з ладу. У результаті витрати газу у 2015 році ще скоротилося удвічі — до 600 кубів.

Нині всі дружно критикують уряд А. Яценюка, а треба допомагати йому у проведенні таких непростих реформ в найтяжчий час для України. Та й ми, громадяни, маємо докласти зусиль з економії енергоресурсів — утеплювати житловий фонд, замінювати обладнання на енергоощадне, не сплювати зайвих кіловатів та кубометрів.

І реформувати треба не тільки енергетику...

Людмила ЖИГАЙЛО,
пенсіонерка.
м. Одеса.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net