№ 5-6 (21682-21683) субота 16 січня 2016 року
Інтернет-спільнота для малечі
Три реанімаційні столи-системи німецького виробництва для підтримки фізіологічної температури тіла немовлят встановлені в обласній дитячій лікарні.
Апаратура стала своєрідним різдвяним подарунком дітям та колективу лікарні від небайдужих одеситів і гостей міста, які у соціальних мережах підтримали пропозицію місцевого громадського активіста Анатолія Кавуна й відправили на спеціально відкриті рахунки посильні для кожного гроші.
Допоможемо актору разом
19 січня в Одеському академічному українському музично-драматичному театрі ім. В. Василька відбудеться благодійна вистава «Дамський майстер». Усі кошти, зібрані від продажу квитків, підуть на допомогу 24-річному актору Київського академічного театру юного глядача на Липках Тарасові Мельничуку.
Талановитому юнакові у вересні поставили діагноз «гострий лейкоз». Ізраїльські лікарі вважають, що актора врятує пересадка кісткового мозку. На операцію потрібні великі гроші, яких у сім’ї Мельничука нема.
Свято духовного оновлення
Хрещення Господнє — одне з найважливіших у православ’ї свят. Воно ще називається Богоявленням, адже саме цього дня Бог уперше явився людям відразу в трьох особах: Син Божий прийшов на річку Йордан, щоб прийняти хрещення від Іоанна, Отець засвідчив Його синівство Своїм голосом, сказавши «це Син Мій улюблений, Його слухайте», а Дух Божий у вигляді голуба зійшов на Нього. Від цього дня починається відкрите служіння Ісуса Христа і Його проповідь спасіння.
Сам обряд омовіння прийшов із глибини віків.
Ризики холодної пори
В Україні, за офіційною інформацією Міністерства охорони здоров’я, відзначається агресивність вірусу грипу типу А Н1N1, який, на відміну від інших вірусів, здатен провокувати важкі вірусні пневмонії, що і є часто причиною летальності. Передусім він небезпечний для представників груп ризику: дітей до 5 років (особливо — до двох років), вагітних жінок, осіб, старше 65 років, людей з надмірною вагою, хворих на діабет, хронічні серцево-судинні, легеневі та інші тяжкі недуги. У небезпеці і представники професійних груп ризику — медпрацівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.
Станом на 13 січня, як поінформували під час брифінгу спеціалісти департаменту охорони здоров’я ОДА, рівень захворюваності на ГРВІ та грип на Одещині залишається низьким і не перевищує епідемічного порогу. Офіційно в області вже понад 10 тисяч хворих на грип (в Одесі — майже 4 тисячі), 75% з яких — діти. У лікарнях долають пневмонію майже 500 осіб. Шістнадцятеро померли від ускладнень грипу. Це переважно чоловіки віком від 35 до 70 років і старші. Серед непоправних втрат — одна дитина. Люди хворіли, але за медичною допомогою не зверталися. Це пацієнти переважно з хронічними захворюваннями легень, з цукровим діабетом, СНІДом, іншими недугами, які послаблюють імунітет. Бригади «швидкої» щодоби виїздять до трьох тисяч разів на виклики до пацієнтів, стривожених симптомами грипу та запалення легень.
Співець Бесарабського краю
Нещодавно відомий хлібороб, учений і письменник Матвій Юхимович Деревенча презентував свою нову, вже сьому, книгу — «Буджацький слід».
Нова книга — це історичний нарис про Бесарабію, на території якої, зокрема у Буджацькому степу, декілька століть мешкає рід Деревенчів. Це історія села Широке Білгород-Дністровського району, де 23 вересня 1935 року народився автор. Після закінчення семирічки та педагогічного училища Матвій Юхимович учителював, обирався комсомольським ватажком, а потім понад 40 років очолював сільськогосподарські підприємства Одещини, вирощуючи хліб, дбаючи, щоб було у земляків і до хліба. Сьогодні він — заслужений працівник сільського господарства України, відмінник народної освіти, завідувач кафедри економіки та підприємництва в Ізмаїльському інституті водного транспорту, генерал-осавул Українського козацтва.
Табу на українські колядки
Із 1 січня окупаційна влада Криму отримала важелі, щоб витіснити Українську православну церкву Київського патріархату з півострова, адже саме до цього дня всі юридичні особи мали перереєструватися за законами Російської Федерації.
— РФ прийняла законодавство, згідно з яким всі юридичні особи в Криму повинні були перереєструватися за ро-сійськими законами, — розповів газеті «Експрес» Євстратій Зоря, архієпископ Чернігівський і Ніжинський, секретар Священного синоду УПЦ (КП), голова Інформаційного управління Київської патріархії. — Виконання цих приписів було майже неможливе навіть для тих, хто хотів це зробити, не кажучи вже про нашу церкву.
Час дарунків не минув
Хоч Новий рік уже минув, але час вручати подарунки маленьким одеситам, на думку дорослих з Одеської філії Грецького фонду культури, ще не закінчився.Тож на святі, організованому 12 січня в Одеському обласному театрі ляльок для вихованців дитячого будинку «Перлинка» та навчально-виховного комплексу №310, дітей грецької громади, співробітників генерального консульства та філії фонду, після вистави «Неймовірні пригоди Новорічної ялинки» всі отримали солодкі дарунки від Діда Мороза.
А перед виставою директор філії Грецького фонду культури Сафроніс Парадісопулос вручив заступникові директора «Перлинки» Юрію Колесніченку та директору НВК №310 Людмилі Єфановій подарунки від спонсора свята — голови адміністративної ради фонду, керівника будівельної фірми «Гефест» Пантелеймона Бумбураса. На потреби закладів виділено по 20 тисяч гривень.
«Гулянія» по-ватному
Промайнули новорічні свята 2016-го. На календарі — п’яте січня. Похмурий ранок. Мороз не такий лютий, як у два попередні дні. Свинцево-сіре небо. Вулиці непристойно малолюдні.
Маршрут моєї прогулянки до моря цього дня пройде повз Палац спорту, на зворотному шляху (щоб з торбами не носитися) збираюся повернути до універсаму за набором, який традиційно купується лише раз на рік, на Різдво: мак, родзинки, мед, лущені горіхи. Пшеницю для куті та сушню на узвар придбав напередодні. Завтра — Святий вечір.
«Різдвяна ніч» від заньківчан
Микола Васильович Гоголь — одна із наймістичніших та найзагадковіших постатей ХІХ століття. Він став улюбленим письменником і володарем душ багатьох людей не лише в Україні, але й далеко за її межами.
До творчості цього великого митця звернулися й народні артисти України Федір Стригун та Таїсія Литвиненко, які на сцені Львівського національного академічного драматичного театру імені Марії Заньковецької напередодні новорічно-різдвяних свят порадували глядачів новою прем’єрою — «Різдвяна ніч» (написана М. Старицьким за повістю М. Гоголя «Ніч перед Різдвом»).
Савранська казка
Розкинувшись на півночі Одеської області, Савранський район вражає розкішшю своєї природи. Тож не дивно, що Святий Миколай, обійшовши, напевне, півсвіту, вподобав саме цей край, аби посеред осичанського лісу облаштувати резиденцію. І невдовзі навколо все змінилося…
Спалахнув новорічно-різдвяними вогнями ошатний будиночок лісника. Засвітилася, переливаючись різнокольоровими гірляндами, огорожа навколо нього. У свої коштовні прикраси убралася найкраща лісова ялинка. А із глибини лісу, щоби подивитися на це диво, прибігли звірята і поважно прийшов Сніговик, зупинившись біля самого входу у помешкання Миколая. «Дивіться, ди-віться, як гарно!» — зачудовано зашепотіли у верхівках сосен розтривожені вітри. І розлетілися врізнобіч, щоб сповістити усій Україні про новину та запросити на гостини. Так розпочалася савранська казка…
Василь ПОЛТАВЧУК. Віршований календар
СІЧЕНЬ
Когось з моїх братів надибали в капусті,
Когось у світ лелеки принесли,
Ну а мене — Снігурка й Дід Мороз
Під зіркою-ялинкою знайшли.
Усі мені несказанно зраділи:
Батьки, матусі, їхні малюки.
Назвали Січнем — і звідтоді
Мене щораз стрічають залюбки.
Морська компонента державності
Україна не зможе бути успішною морською державою, якщо не розвиватимуться її Військово-Морські сили. Про це заявив командувач ВМС віце-адмірал Сергій Гайдук: «Статус морської держави є не самоціллю, а важливим чинником економічної та оборонної могутності країни, забезпечити які покликані у тому числі Військово-Морські сили».
На думку Сергія Гайдука, у ситуації, що склалася, надзвичайно пріоритетним є питання невідкладного будівництва бойових кораблів, катерів і суден забезпечення, бо інакше Україна може втратити статус морської держави, що, у свою чергу, не виключено, складе загрозу нашій державності як такій. «Зрозуміло, що будівництво й утримання флоту — не дешева річ, однак іншого шляху, як розвивати національні ВМС, у нас просто нема», — сказав командувач.
Литва й Україна: спільна історія і спільне майбутнє
25 років тому, в січні 1991-го, литовська нація своєю рішучістю й одностайністю довела право на відновлену парламентом країни незалежність. Саме тому 13 січня у Литві відзначають День пам’яті захисників Свободи.
Ми, як європейці, з гордістю відзначаємо ювілей перемоги литовського народу й одночасно вшановуємо пам’ять загиблих борців за свободу. Згадаймо, що в ніч з 8 на 9 січня 1991-го в Литву були введені радянські спецпризначенці та Псковська повітрянодесантна дивізія, з якими 24 роки по тому український народ зіткнувся вже на своїй землі.
Страхові мільярди
Упродовж 2015 року жителі Одещини сплатили 7,6 мільярда гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Це на 627,1 мільйона більше, ніж у 2014-у.
Буквально в останній місяць минулого року надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування сягнуло 876,7 мільйона гривень.
«Ваша честь...»
В один і той же час (з різницею у кілька днів) у господарському суді Одеської області розглядалися абсолютно тотожні справи. Позивач — той самий: комунальне підприємство «Видавництво «Чорномор’я». Третьою стороною в усіх трьох випадках виступала обласна рада в особі управління з майнових питань. Однакові й позови: про стягнення з відповідачів — редакцій трьох газет — заборгованості за надумані експлуатаційні витрати. За логікою, аналогічними мали б бути й судові вердикти. Аж ні. Три однаковісінькі справи і три зовсім різні ухвали: в позовних вимогах до однієї редакції відмовити повністю, позов до другої (через неявку на судові засідання самого ж позивача) залишити без розгляду, а з третьої — стягнути всю суму взятих зі стелі витрат, як-от за роботу ліфта, що багато років стоїть на приколі, або за вивезення снігу... ні, не взимку і навіть не в березні-травні, а посеред літа.
Я побував практично на всіх засіданнях, де слухалися ці справи. Як самі здогадуєтеся, було від чого обурюватися: «Ваша честе, де ж ваша честь?». Утім, представник позивача розтлумачив усе хоч і зверхньо, але просто: мовляв, кожен отримав своє, що і треба було показати. Так, так, не довести, а саме показати, продемонструвати, провчити.
Українська традиція
Продовження. Початок у номерах за 1 та 6 січня.
Дотепна характеристика Володимиром Сорокіним діяльності Леніна, Горбачова та Путіна підтверджується, зокрема, підлим гебістським характером гібридної війни, яку веде Путін проти України.
Патріарх американської політології Збігнєв Бжезінський зауважив: «Між Путіним і Гітлером є деякі спільні риси. Але є й відмінності. Гітлера ніколи не цікавило особисте збагачення. Путін же хоче мати гроші. Та що справді небезпечно: Путін гравець».
Мільйони, що не дісталися бойовикам
Буквально за перші десять днів нового року прикордонники Краматорського та Донецького загонів у взаємодії з представниками інших відомств викрили 14 спроб переміщення на непідконтрольну Україні територію значних фінансових ресурсів: 2 мільйонів гривень, більше 13 мільйонів російських рублів, 510 тисяч доларів США, 10 тисяч євро та 175 банківських карток. Більшість коштів були виявлені на контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ) «Зайцеве», «Мар’їнка» та «Новотроїцьке».
Державна прикордонна служба України повідомляє, зокрема, про такі випадки затримання грошових контрабандистів.
Життя, яке вона обрала
Мабуть, так могла виглядати Мерлін Монро, якби дожила до поважного віку, подумалося при першій зустрічі з Аллою Семенівною Масловою. Гарне обличчя, жіночна фігура, дбайливо укладена зачіска, модний манікюр-педикюр, стильний одяг, свіжий погляд очей. Вона ніяк не вписувалася у той стереотип «бідолашних донецьких пенсіонерів», який нам щодня нав’язливо показують по телевізору.
Алла Семенівна — донеччанка, що переїхала до Одеси у серпні 2014 року.
Агов! Де ви, нинішні Терещенки?
Існує особлива порода людей, про яких ніяк не виходить говорити спокійно, а лише здивовано — захоплено і з вдячністю. Бо вони ніби з народження запрограмовані творити добро не стільки для себе, скільки для людей, громади.
Не випадково впродовж останніх років в Україні дедалі частіше чуємо про династію Терещенків — відомих меценатів, добродійників, успішних цукрозаводчиків. Про них у ХІХ на початку ХХ століть говорила вся Російська імперія, хоча заснував її нікому не відомий син україн-ського селянина Артемій Терещенко з Глухова. Говорили не про великі статки родини, не про їхні заводи, а про щедру доброчинну діяльність, прагнення служити людям, громаді.
Одеський культурний центр (вул. Василя Стуса, 2б/7) запрошує 31 січня на «специфічну комедію» «Сталкери».
Одеський культурний центр (вул. Василя Стуса, 2б/7) запрошує 31 січня на «специфічну комедію» «Сталкери».
Забуті, нікому непотрібні живуть собі десь у покинутому чорнобильському селі чудернацька баба Пріся, хвороблива мати і придуркуватий син. Був ще тато, але його вже давно нема: одного разу він нишком зібрав найнеобхідніші речі — свої документи і всі гроші — та зник у невідомому напрямку…
Дитячий кіновікенд
На Одеській кіностудії триває перший міжнародний дитячий кінофестиваль «NEXT». Тут представлені кращі українські і зарубіжні картини для дитячої аудиторії і сімейного перегляду.
Покази ігрового та анімаційного кіно проходять у рамках двох програм: міжнародного конкурсу (6 фільмів, що вже отримали світове визнання) та позаконкурсної програми українського кіно. А приємним бонусом до кіновікенду стане «NEXT-School», яка обіцяє 16 лекцій і майстер-класів у компанії відомих кінематографістів (і не лише вітчизняних).
Щасливі зими Василя Рожкована
70-річний ювілей патріарха роду Василя Івановича Рожкована із села Ясенове Друге Любашівського району, що припав на перший день Нового року, родина традиційно, як і кожен день народження, вшанувала 14 січня, на Василя. За святковим столом, окрім чарівної, меткої і вірної дружини Катерини Олексіївни, зібралися обидві дочки із зятями, четверо онуків, правнук, численні родичі, друзі та добрі сусіди.
Життя Василя Івановича було сповнене випробувань та труднощів. Були перемоги та здобутки. Його ім’я тісно пов’язане з нинішнім ПрАТ «Укртелеком» (національний оператор електрозв’язку), де іменинник плідно пропрацював сорок років. А ще ясенівчанин відомий як винахідник (змайстрував власного тракторця «Ясенівець»), полюбляє полювання, природу й опікується божими комахами — бджілками. До цієї справи заохотив батько Іван Сергійович. Щоправда, першого вулика, подарованого батьком, він повернув, бо добряче пожалили бджоли. Друга спроба принадити сина до бджільництва також виявилася невдалою. Втретє Василеві було вже соромно відмовлятися від подарунка. Отак і став пасічником.
Від Дюка до Міськсаду
В Одесі вже стало доброю традицією починати різдвяні вуличні святкування-розваги з костюмованого дійства.
Стартовим майданчиком цьогорічного свята обрали площу біля пам’ятника Дюку. Звідти 6 січня знавці і шанувальники народних різдвяних пісень разом з учасниками театралізованої ходи, одягненими у костюми жителів стародавнього Вифлеєму, у супроводі членів клубу «Вексиляції римських військ Нижньої Мезії VEMI» рушили Приморським бульваром до Міськсаду, який був центром різдвяних гулянь.
Про пріоритети, Шокіна і «сліпий траст»
Петро Порошенко дав першу у новому році прес-конференцію. «Радіо Свобода» зібрало інформацію про що говорив, а про що вирішив промовчати український президент, а також про те, як на його відповіді відреагували журналісти.
«Якщо у січні 2015-го на порядку денному стояло питання вижити, то в січні 2016-го — як країні стати успішною. Думаю, кожен відчуває різницю», — почав він.
Продуманий план, підготовлені імпровізації
Інформаційний «голод» першої декади 2016 року закінчився. З 11 січня на Україну обрушилася інтенсивний снігопад політичних новин. Впоратися з ним не можуть навіть звичні до всього прес-секретарі. А хуртовина, схоже, в самому розпалі.
Візит «ввічливого чоловіка»
Для початку просте запитання: хто більше загрожує безпеці України — старий улюбленець публіки, радянський актор і режисер Олег Табаков чи спікер Державної Думи Російської Федерації двох скликань, голова політради партії «Єдина Росія», постійний член Ради безпеки РФ й особистий друг президента Путіна Борис Гризлов?
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206