Переглядів: 699

Польська константа

25 травня 2015-го переможцем президентських виборів у Польщі став 42-річний юрист Анджей Дуда, представник консервативної партії «Право і Справедливість». Через два дні президент України Петро Порошенко прибув до Варшави на фінальний матч футбольних клубів «Дніпро» — «Севілья», тобто з приватним візитом. Дуда з Порошенком тоді не зустрілися. Зауважу, що в той час Анджей Дуда навіть не встиг скласти присягу президента.

Тодішні новини в Польщі та Україні виходили мало не під рубрикою «Пропало все!». Новообраний президент Польщі Анджей Дуда мав шанс зу-стрітися з президентом України Петром Порошенком на фінальному матчі Кубка Європи у Варшаві між «Дніпром» та «Севільєю». «І він той шанс змарнував», — констатувала польська Gazeta Wyborcza. Інші видання рясніли заголовками на зразок: «Польська преса критикує Дуду через скасування зустрічі з Порошенком» або «Анджей Дуда скасував зустріч з Порошенком».

А тим часом у Росії не приховували задоволення. Зокрема, голова комітету Держдуми РФ у закордонних справах Олексій Пушков заявив, що «новообраний польський президент не зустрівся з Порошенком, бо «на відміну від попередника не є прихильником ОУН—УПА». Пан Пушков продемонстрував неабияку поінформованість. Виявляється, президент Коморовський — шанувальник ОУН—УПА, а ми й не здогадувалися, і, напевно, президент Коморовський також про це нічого не знав.

До теми ОУН—УПА зазвичай звертаються, коли потрібно когось лякати, наприклад, польського виборця, щоб він не голосував за того ж Анджея Дуду. Напередодні виборів у Польщі були розклеєні листівки, мовляв, кандидат у президенти є бандерівцем, а його дід воював в УПА, навіть «дідову» фотографію показували. Чорний піар у всій красі. Інші експерти та журналісти нагнітали, що «Право і Справедливість» уже не таке, як колись, при братах Качинських і в ставленні до України проводитиме жорстку прагматичну політику, ба навіть піде на зближення з Росією.

Схожі сумніви і побоювання виникали при кожній зміні польського президента. Пам’ятаєте, як було тривожно, коли до влади прийшов Александр Кваснєвський, — насторожувала його приналежність до лівих. Але він виявився успішним президентом, поки що єдиним, обраним на два терміни. Саме при ньому Польща стала членом НАТО та ЄС. А ще Кваснєвський виявився не лише союзником України, а й справжнім другом.

Й ось завершився довгоочікуваний дводенний візит президента Польщі Анджея Дуди до Києва. Він зустрівся зі своїм українським колегою Петром Порошенком. За підсумками зустрічі глави двох держав дали спільну прес-конференцію. І українська, і польська сторони вважають, що візит був успішним. «Україна — це великий стратегічний партнер Польщі», — підкреслив Анджей Дуда. Як запевнив польський очільник, він докладе всіх зусиль, щоб Україна була присутня на саміті НАТО у Варшаві наступного року. А ще заявив, що Польща виступає за продовження санкцій проти РФ.

Порошенко і Дуда наголосили, що проект російського газопроводу «Північний потік-2» має політичний, а не економічний зміст. Досягнуто домовленості про відкриття Польщею кредитної лінії Україні у розмірі 1 мільярда доларів. Про поставки газу з території Польщі в Україну та поставки української електроенергії в Польщу.

Анджей Дуда заявив, що історична правда важлива для зміцнення взаємин між Україною і Польщею: «У нас немає ніяких сумнівів, що планування і створення доброго майбутнього і теплих українсько-польських відносин має спиратися на історичну правду, навіть якщо ця правда є болючою, але ми все одно повинні на неї спиратися, щоб подолати певні стереотипи, які існують у відносинах між нашими народами». Він повідомив, що домовився з Петром Порошенком про інтенсифікацію роботи спільного консультативного комітету для обговорення дискусійних питань спільної історії. Петро Порошенко, у свою чергу, заявив, що Україна готова вступити в діалог з Польщею щодо історичного минулого двох країн. «У цьому зв’язку ми активно вітаємо активізацію співпраці між українськими та польськими інституціями національної пам’яті», — додав він.

У рамках візиту Анджей Дуда разом з дружиною Агатою вшанував безневинних жертв Голодомору (на знімку).

Як зазначає експерт Олександр Палій, для Польщі Україна важлива не тільки як буферна зона. «Це розумів ще польський лідер Юзеф Пілсудський на початку ХХ століття, який сказав, що без вільної України нема вільної Польщі. І вони це розуміють, що Україна є не те що буфером, який захищає їх від РФ, а створює таку геополітичну ситуацію, при якій Росія менш небезпечна для Європи», — сказав він.

Глава української держави пожартував, що «єдине питання, в якому ми не досягли компромісу з президентом Польщі, — хто вийде з групового етапу фінальної стадії «Євро-2016» у Франції».

Отже, в українсько-польських відносинах усе гаразд. Зустріч двох президентів вкотре засвідчила: політика Польщі щодо України залишається незмінною. Польща і надалі буде для України надійним союзником і стратегічним партнером.

Володимир ГЕНИК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net