Переглядів: 651

Змарнований час

Одесити розуміють, що якщо айсберги так швидко тануть і вода в морі, як застерігають учені, підніметься через 5—10 років на один метр, то всі будинки в низині будуть підтоплені. А це передусім наші Пересип і Лузанівка.

Відтак хочеться знати: яких заходів планує вжити наша влада, щоб зробити свій внесок у зупинення потепління, зменшити шкідливі викиди в атмосферу.

По-перше, чи добре перевірені всі наші котельні, щоб не підігрівали  атмосферу надлишками газу, який не встигає згоріти в горілках від сильного напору? Чи модернізовані всі горілки? Кажуть, що їх не хочуть міняти на модернізовані, бо декому вигідно, щоб у нас більше споживали газу, хтось на цьому добре заробляє.

Навіть на побутовому рівні кожен з нас може запобігти викидам зайвого тепла в атмосферу, якщо не допускатиме в конфорці сильного напору газу, який аж гуде, а це  ймовірність того, що він не весь згорає.

По-друге, труби теплотраси, які проходять зверху, на землі, погано ізольовані, частково оголені і гріють повітря.

По-третє. Чомусь лякають дорогим обладнанням для отримання електрики від сонячного проміння та вітряків. На Заході ж вважають, що сонячні батареї та вітряки вигідні і навіть лавки в парках дехто підігріває такими сонячними панелями. У нас же тільки підвищують ціни на електрику, а на імпортні батареї встановлюють такі митні збори й надбавки, що їх не вигідно купувати. Втім українці вже придумали дешеві безшумні вітряки нової конфігурації з пластику і можуть придумати недорогі сонячні батареї нового типу.

Далі. Як перевіряються у нас підприємства зі шкідливими викидами? На мою думку, інспектувати їх слід у присутності телерепортерів, щоб усі бачили, як піклується про народ кожне підприємство. Я колись пропонувала, що, окрім штрафу, порушникам необхідно надавати допомогу місцевої влади: нехай вона направляє на підприємство спеціалізовану бригаду, яка мінімізовуватиме шкідливі викиди сучасними приладами та обладнанням, а затрати на це вдосконалення вираховувати з доходів підприємства в обумовлений термін. Таким чином гроші повертатимуться в місцеву казну.

Ще я не розумію: хто у нас стежить за зовнішнім видом новобудов? Чому в Одесі почали з’являтися МАФи і будинки темнокоричневого кольору? В нашому місті будівлі завжди були світлими і тільки внизу, не більше метра, фарбували темнішим кольором, щоб «завуальовувати» сліди забруднених бризок від дощу чи мітли двірника. Психологи кажуть: якщо дитина малює темними кольорами, то в неї не все в порядку з психікою. Та й з точки зору нагрівання поверхонь у нашому південному краї колір має неабияке значення.

Щоб не було потепління, не треба розширювати наші міста, як це зробили в Китаї та інших країнах, де тепер потерпають від смогу, хворіють від нестачі кисню.

Нехай будують висотки в навколишніх селах, а до великого міста роблять хороші дороги і пускають електротранспорт.

Кажуть, що трава виділяє більше кисню, ніж деякі дерева. З дерев найбільше кисню — від тополі. Так, багато хто нарікає на пух від цих дерев, Але ж спеціалісти можуть порадити сорти, які не дошкулятимуть пухом.

Зауважила, у нас двірники, поливаючи тротуар, не поливають недавно посаджені дерева, бо не хочуть, щоб біля них росла трава; з неї важко вимітати після собак, за якими господарі не навчені прибирати. А давно треба привчити, як на Заході, запровадивши штрафи. Через це у нас пропадає чимало висаджених озеленювачами саджанців, «вилітають у трубу» кошти, потрачені на придбання тих деревець.

Непогано було б, щоб кожна органі-зація стежила за насадженнями, які ростуть перед  її офісом. Так, є у нас приклади організацій та простих городян, які дбають про клумби і па-лісадники перед своїми вікнами, щоб їм і перехожим було приємно. Але такі приклади поодинокі  і ще не є загальноміською культурою.

Парк Шевченка в Одесі тільки весною милував нас зеленою травою і чистим повітрям. Потім траву скосили, і вона більше не піднялася без поливу. А нагрітий сонцем асфальт, якого для стоянок автомашин дуже багато на пляжі Ланжерон, створив додаткове парникове навантаження.

До речі, тут, на Ланжероні, посадили дерева, які майже не дають тіні. Скажімо, пальми, які стоять напівголі з дрібненькими листочками, бо клімат їм не підходить, а належного догляду бракує. Чи берізки, також з ріденьким гіллям та листя на ньому — не для них солоний ґрунт. Це ялинки, яким взагалі не місце на пляжі, де люди ходять босоніж. А от акації, в яких коріння сягає десятків метрів і може живитися найкращою підземною водою, чомусь не посадили. Як і інші перевірені на одеських ґрунтах дерева.

Ще одна делікатна, а водночас екологічна тема — туалети. У центральному парку (вдумайтеся!) культури і відпочинку — гостра проблема з туалетами. Безкоштовних нема. На великому пляжі Ланжерон тільки один не бере грошей за вхід з пенсіонерів та дітей, а решті люду доводиться платити по 4—5 гривень. То й чи дивно, що вода часто не відповідає санітарним вимогам, а іноді й «збагачується» збудниками різних заразних хвороб?! Скоро наші багачі плаватимуть тільки в особистих басейнах, щоб не заразитися, і перестануть їсти рибу, бо вона передохне від хвороб і потепління.

І насамкінець. Скільки можна говорити про роздільне збирання сміття? Зробіть хоча б те, що треба запровадити терміново, — наклейте на бачках адреси, куди в кожному районі міста можна віднести використані батарейки, лампочки та радіотовари.

Мусимо все робити швидко й одночасно — ми й так уже змарнували багато часу!

Людмила НАДІЄВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net