№ 96 (21668) четвер 3 грудня 2015 року

Переглядів: 735

Мотиви сирійської кампанії Путіна

Навесні 2011 року, коли в деяких арабських країнах відбулися масові демонстрації та повстання, які назвали «революціями» й «арабською весною», у багатьох країнах Заходу запанувала ейфорія щодо «переможної ходи» демократії західного зразка на Близькому Сході. Але замість демократії ці «революції» призвели до посилення ісламізму, сепаратизму і громадянських воєн, а потім і до несподіваної для всіх появи «породження пекла» — терористичної організації «Ісламська держава Іраку і Леванту»1 (ІДІЛ), яка вийшла за межі Сирії й охопила також багату нафтовими родовищами північну частину Іраку, Ємен і Лівію.

Сьогодні ІДІЛ воює проти всіх: проти правлячих режимів у Сирії та Багдаді, проти Туреччини, Ірану і «сирійської поміркованої опозиції», проти міжнародної коаліції на чолі зі США і проти російської військової присутності в Сирії. Бойові підрозділи ІДІЛ складаються з бо-йовиків і найманців з багатьох арабських, мусульманських і навіть європейських країн, включаючи Росію. Як визнав сам В. Путін, у рядах ІДІЛ налічується близько чотирьох тисяч вихідців із РФ.

/_f/2015/096.jpg
Переглядів: 637

Пам’яті свічу не згасити

Похмурий ранок. Субота. На календарі — 28 листопада. Чорний день в історії нашого народу. На вулицях — похилені прапори з траурними стрічками. Україна — в скорботі за невинними жертвами голодоморів, що тричі збирали свої страшні жнива на нашій хлібородній землі.

Одеса. Лідерсовський бульвар. Пам’ятний знак (чому не пам’ятник? Але саме так — пам’ятний знак — офі-ційно означено цей скорботний монумент) жертвам Голодомору 1932—1933 років. По периметру на тротуарах збираються люди. Небагато. В окремі острівці формуються представники окремих політичних сил. Обізнаним, неважко визначити, хто і де. Серед тих, хто зібрався на офіційну церемонію вшанування пам’яті невинно убієнних, переважають люди у формі: правоохоронці, що на варті безпеки присутніх, а ще — воїни, як ті, хто задіяний у церемонії (почесна варта та оркестр), так і офіцери, солдати, матроси, курсанти з квітами та колосками в руках.

Переглядів: 627

Не звіти, а реальне забезпечення

В Одесі стартувала експериментальна електронна система потреб та запасів у сфері речового забезпечення Збройних сил України. Волонтери із Ради реформ Міністерства оборони обрали саме наше місто, де вперше впроваджуватиметься комп’ютерна система САП, з допомогою якої обліковуватиметься кількість пального та обмундирування у військових частинах.

Цій темі було присвячене виїзне засідання Ради реформ, в якому взяли участь міністр оборони Степан Полторак, керівник проектного офісу Ради реформ Андрій Загороднюк, радники міністра оборони Юрій Бірюков та Тетяна Ричкова, інші службові особи та волонтери.

Переглядів: 627

«Від мови ворожнечі до мови добра»

Такою була тема «круглого столу», який минулого тижня відбувся у Херсоні. У ньому взяли участь журналісти, науковці і представники громадських організацій з Одеси, Херсона, Миколаєва, Києва та Львова. Метою обговорення був пошук шляхів зменшення напруження агресії в українському суспільстві, попри війну на сході країні, економічну та полі-тичну нестабільності.

Як переконливо довела у своїй доповіді керівник проекту «Від мови ворожнечі до мови добра» доктор наук з соціальних комунікацій, декан факультету журналістики Одеської національної юридичної академії Тетяна Кузнецова (на знімку), «мова ворожнечі», коли будь-який опонент відразу нагороджується зневажливими прізвиськами і термінами, має різко негативний вплив на всі спроби мирного вирішення проблем. «Мова ворожнечі» виводить опонента за рамки того, з ким взагалі можна домовлятися, і тому єдиним розв’я-занням всіх проблем найчастіше приймається силовий варіант. Тобто знищення опонента...

Переглядів: 560

Алея морських ліцеїстів

Напередодні святкування Дня Збройних сил України, що відзначається 6 грудня, у сквері Героїчної оборони Одеси з’явилася Алея морських ліцеїстів.

Тут, на 6-й станції Великого Фонтану, нову алею дерев листяних порід заклали у вівторок вихованці Військово-морського ліцею. В урочистій церемонії взяли участь командувач ВМС України віце-адмірал Сергій Гайдук і міський голова Геннадій Труханов.

Переглядів: 507

І зацвітуть в Одесі сакури

У перший день зими в Одеському ботанічному саду висаджено алею саджанців символу весни і радості — японської сакури.

На переконання організатора проекту «Зелене місто» Анатолія Кавуна, який, власне, й зініціював закладення цієї стометрової алеї, вона приверне до себе туристів і дозволить створити в Одесі маленький японський сад. Серед подальших планів активістів — встановлення альтанки в японському стилі і відповідних лавочок.

Переглядів: 553

Громадський Нюрнберг-2

З ініціативи громадської організації «Європейський християнський конгрес» до 70-річчя створення Нюрнберзького міжнародного військового трибуналу в «Укрінформі» відбулася прес-конференція «Компроміси Нюрнберзького трибуналу та сучасні наслідки».

Захід зібрав істориків, юристів, громадських діячів, представників українських церков, а також студентів з метою донести до українського і світового суспільства думку про неможливість існування сучасної цивілізації в умовах безкарності злочинів проти людства та людяності, які не мають терміну давнини, але через уникнення покарання породжують ще більші злочини.

Переглядів: 579

Обнадійлива вістка

З України прийшла обнадійлива вістка. У партії БПП зформувалась антикорупційна група, куди зайшли відомі своїми викриттями й розслідуваннями справжні проевропейські депутати Верховної Ради України. Група наразі невеличка — 15 осіб. Але діло не в кількості.

Діло в піднесенні питання про справжню, а не показушну боротьбу з корупцією.

Корупція — це загроза Україні більша, ніж агресія Москви. Корупція — це пістряк влади.

Переглядів: 539

Тепло родинного вогнища

Одещина стане першою в Україні, де повністю ліквідують інтернатні форми виховання дітей. Про це громада довідалася після підписання в прес-центрі «Одесит» 25 листопада угоди про співпрацю між обласною державною адміністрацією та міжнародною організацією Hope and Homes for Children («Надія і житло для дітей»). Цей важливий документ про наміри скріпили підписами радниця голови ОДА Марія Гайдар і директор українського представництва цієї організації Галина Постолюк.

Марія Гайдар нагадала, що за результатами опитування трирічної давності більше половини громадян нашої держави були переконані в доцільності перебування дітей в інтернатах, якщо родина переживала певні труднощі, адже малеча в них була нагодована, доглянута, сиділа за партою.

Переглядів: 486

Гостям раді ветерани

Для майбутніх медиків, мабуть, одна із базових рис характеру, яку потрібно виховувати, — співчуття до людей. Тому студенти Одеського медичного базового училища із задоволенням беруть участь у програмі «Золота осінь людей похилого віку», яку реалізує громадська організація «ІТ-бабусі» за підтримки фонду «Пам’ять. Відповідальність. Майбутнє» у рамках проекту «Місце зустрічі — діалог».

Мета цієї програми — створення умов для спокійного, гідного проживання золотої осені життя тим, чиє дитинство та юність були опалені вогнем Другої світової війни, в тому числі малолітніх в’язнів гетто, дітей, які перебували у концтаборах, у німецькій окупації, визнання їх заслуг як гідних членів суспільства, а ще — організація цікавих зустрічей, спілкування у колі представників різних поколінь.

Переглядів: 518

Не дамо ВІЛ/СНІДу шансу!

Всесвітній день боротьби зі СНІДом, який традиційно відзначається 1 грудня, — це привід продемонструвати згуртованість та єдність у подоланні ВІЛ-інфекції, боротьба з якою залишається одним із пріоритетних напрямків державної політики у сфері охорони здоров’я.

За оцінками ВООЗ, Україна серед країн Східної Європи та Центральної Азії залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. Загалом за оцінками, у Східній Європі та Центральній Азії кількість людей, які живуть з ВІЛ, уже перевищила 1,5 мільйона і щодня реєструються понад 400 нових випадків ВІЛ-інфекцій. Одещина, на превеликий жаль, і тут серед перших. Причому давно.

Переглядів: 580

Рушії національного піднесення

До 110-ліття одеської «Просвіти»

«Просвіти» як культурно-освітні товариства постали на західноукраїнських землях в Австро-Угорській імперії у другій половині ХІХ ст. після прийняття там нової конституції 1867 року. Перша була заснована у Львові 8 грудня 1868-го. Її першим головою було обрано композитора Анатоля Вахнянина.

Дуже швидко «Просвіти» поширилися по всьому краю і поглиблювали свою діяльність серед українського селянства. Їхні члени, перш за все інтелігенція, греко-католицькі священики, провадили просвітницьку та національно-виховну діяльність. Вони відкривали хати-читальні, українські доми (клуби), відря-джали численних лекторів, котрі читали лекції на різноманітну тематику, допомагали організовувати кооперативний рух, закладати кредитові спілки, сприяти у розвитку сільського господарства тощо.

Переглядів: 510

Постать об’єднавчої сили

2015-й проходить під знаком митрополита Андрея Шептицького,  150-річчя від дня народження якого вшановувалося у липні

У неділю, 29 листопада,  в актовому залі Южненської ЗОШ №3 спудеї Київської Трьохсвятительської духовної семінарії УГКЦ представили виставу «Слідами Андрея Шептицького». Нагадаємо, саме в листопаді 1944 року відійшов у вічність цей великий подвижник віри.

Варто відзначити, що прем’єра відбулася цьогоріч 15 жовтня в семінарії. Виставу, до Южного, представляли у школах Київщини.

Переглядів: 543

Легенда оперети

Одеський академічний театр музичної комедії ім. М. Водяного у ці вихідні вшановував свою примадонну — легендарну актрису оперети, народну артистку України і Почесного громадянина Одеси Євгенію Дембську, якій сповнилося 95.

В Одеській музкомедії Євгенія Михайлівна служить з дня створення театру. У її творчому доробку — десятки образів у виставах як класичного, так і сучасного репертуару («Сільва», «Летюча миша», «Баядера», «Принцеса цирку», «Фіалки Монмартру», «Весела вдова», «За двома зайцями», «Вільний вітер», «Біла акація», «Одеські лимани», «Севастопольський вальс» та багато інших).

Переглядів: 654

Люди правди. Щоб світ знав

Цього року в рамках загальнодержавних заходів до Дня пам’яті жертв голодоморів Україна задувала Людей правди — тих, хто не боявся говорити та писати про цю страшну трагедію навіть у часи, коли це могло коштувати життя. На виставці Українського інституту національної пам’яті, що експонується в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору», представлені фото й історії 16 чоловіків та жінок, які своїми свідченнями та зусиллями добилися збереження фактів про Голодомор та інформували про це світову спільноту. «Ці люди вірили, що зафіксована ними правда важлива для протистояння злу, яке вбиває мільйони людей. Завдяки їхнім зусиллям вдалося зберегти інформацію про один із найстрашніших злочинів XX століття — Голодомор. Через багато років ця інформація стала однією з причин краху комуністичного режиму, на руїнах якого постала незалежна Україна», — зазначив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Виставка, організаторами якої виступили Український інститут національної пам’яті, Національний музей «Меморіал жертв Голодомору», Центр досліджень визвольного руху, архів СБУ, Громадський комітет вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду в Україні 1932—1933 років, діятиме до кінця грудня.

Переглядів: 484

Кліматична мобілізація

Наші надзвичайні друзі по Авааз, нам це вдалося! Попри те, що ми не змогли провести найважливішу із запланованих акцій у Парижі, глобальний кліматичний марш, який відбувся минулого тижня, все одно побив рекорд і став наймасштабні-шою кліматичної мобілізацією в історії! У 175 країнах — від Сан-Паулу до Сіднея — 785000 осіб організували понад 2300 заходів, вимагаючи одного і того ж — 100-відсотково чистої енергії в майбутньому, щоб зберегти все, що для нас дороге. Наш марш потрапив у заголовки видань по всьому світу і справив ефект на саміті в Парижі. Саме з такими словами звернулися активісти міжнародної мережі Avaaz.org, яка займається проведенням глобальних кампаній і виступила ініціатором кліматичного маршу напередодні Конференції ООН з питань зміни клімату, який у понеділок розпочався у французькій столиці. Далі у відозві активістів Авааз ідеться:

«Напевно, неможливо описати ту міць і багатоликість людяності, виявленої нами у вихідні, але ці фотографії передадуть хоча б її частину.

Переглядів: 505

Щоб і в ставках, і на столах

У Державному агентстві рибного господарства планується перезавантаження реформою. Персонал, який лише числиться на папері, скоротять, а «рибним інспекторам» підвищать зарплату. І робитиметься все це в статусі нової установи — Рибоохоронного патруля.

Із змінами, що плануються, рибалок-любителів, власників рибних господарств, рибінспекторів та чиновників ознайомив на нараді, що відбулася минулого тижня в Одеській облдержадміністрації голова Держагентства рибного господарства Ярема Ковалів. «Неодноразово наголошував, що Україна за площею внутрішніх водойм посідає перше місце в Європі, тож потенціал маємо величезний. Але за обсягом вилову на одній з останніх позицій. Для порівняння. Обсяги вилову риби на гектар водної поверхні в Україні і наших найближчих сусідів: у нас — 30 кіло-грамів, у Польщі — 60, в Угорщині — 152 кілограми. Рости нам ще є куди», — почав здалеку. За його словами, проблем у галузі чимало. Вони накопичувалися роками. Серед них — і неефективна система існуючих органів рибоохорони, і непрозорість вилову, що впливає на інвестиційну привабливість галузі, й чимало інших. «Основна проблема в тому, що більшість української риби не проходить через офіційні канали продажу, а реалізується в «сірій» зоні. Офіційна статистика вилову не відображає реальної картини. За деякими видами риб показники різняться в п’ять разів», — зауважив Ярема Ковалів.

Переглядів: 510

Страви пісної пори

Різдвяний піст, який почався 28 листопада, можна вважати духовним освяченням фінальної частини року, очищенням людського єства, нашого єднання з Богом і приготування до одного з найвеличніших свят — Різдва Христового.

Для віруючої людини піст — не мета, а засіб максимального наближення до Бога: віддалення від усього негативного, приборкування пристрастей. У посту багато проявів. Один з них — щира любов до ближнього, милосердна допомога знедоленим. Піст учить людину стриманості, виховує вміння перемагати пристрасті плоті, звільняти себе від спокус і гріха. Піст очищає не лише тіло, а й душу. Лише з чистими душею, серцем і тілом люди можуть зустрічати Сина Божого.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua