№ 89 (21661) субота 7 листопада 2015 року

Переглядів: 712

Як сухий порох у порохівницях...

/_f/2015/089.jpg Що означає це свято? Передусім, це наче спогад про те, що у найдавніші часи українці вже мали власну знакову систему, а це величезний, як кажуть нам дослідники, історичний масив. Й тому свято нинішнє — немовби побільшувальне скло, крізь яке ми дивимось не лише у далеч минулих віків, а й у майбутнє. Проте під нинішню пору це свято стає гранично актуалізованим.

Наша рідна українська мова, що продерлася крізь терни імперських цензур та заборон, перетерпіла проскрипції брехливої та жорстокої радянщини й ледь оговталась вже за новітньої доби української незалежності, цілковитого збайдужіння до неї незалежних від свого національного коріння правителів, — наша прекрасна, справді солов’їна, здавен віків збережена рідна мова знову у небезпеці. Знову її відсовують убік, витісняють з державного ужитку. Канцерогенний процес русифікації, яка продовжує бути масовим явищем, дедалі зростає. І початки його саме там, де нібито мало би бути якраз навпаки. Та якщо, скажі-мо, міністр, ні на що не зважаючи, демонстративно ігнорує державну мову, то, без сумніву, його підлеглі робитимуть те саме. Окрім, може, невиправних анахоретів. Приклад першого міністра оборони незалежної України Костянтина Морозова не пішов на користь. Після Революції Гідності українська мова відчутно здала свої позиції у владних структурах. А в ЗМІ? Чи не стало фальшиве гасло «Єдина Україна. Единая страна» політичною спекуляцією? А візьмімо, до прикладу, інші сфери: книгодрукування, вищі навчальні заклади й школа, вуличні вивіски та назви, різні об’яви, концертні програмки і т.д. і т.п. — усе це давно, як мовиться, набило оскому…

Переглядів: 661

Болючі рани новітньої історії

У середу в Києві, а в четвер в Одесі представлено звіт Міжнародної дорадчої групи Ради Європи (МДГ) про розслідування подій в нашому місті 2 травня 2014 року з наджорсткою критикою української правоохоронної системи.

Повний текст документа (а це 99 сторінок тексту з аналізом ситуації в Україні та Одесі, що передувала трагедії, детальна хронологія подій 2 травня та подальших, пов’язаних з трагедією, інцидентів оцінка розслідування і судових справ тощо) можна прочитати на сайті офісу Ради Європи в Україні – http://www.coe.int/uk. Ми ж пропонуємо вашій увазі висновки, зроблені МДГ.

Переглядів: 617

Гарячий листопад попереду

Поки на сході країни говорили гармати, українських полі-тиків майже не було чути. Але ось артилерія замовкла, і повітря в парламенті стрясають не вибухи, а вимоги зміни уряду, арештів корупціонерів, відставок високопоставлених чиновників, масових звільнень суддів і негайних реформ.

І важко сказати, що більше завдає шкоди державі — розриви артилерійських снарядів чи ризикована гра в демократію.

Переглядів: 958

Наша мова і мовні міфи

9 листопада - День української писемності та мови

Закінчення. Початок  у номері за 5 листопада.

XV—XVI століття стають для наших предків періодом піднесення національної самосвідомості й самоосмислення. Цьому сприяє, по-перше, європейський ренесанс з його бурхливим розвитком наук, у пошуках яких дедалі більше наших земляків відправляються в європейські університети, звідки привозять не тільки нові знання, а й нові ідеї, новий спосіб мислення. Ті з них, хто виявив особливі наукові здібності та таланти, залишаються в Європі з огляду на притаманну європейській науці латиномовність, не використовувану в Україні. Одначе, залишаючись вдалині від рідного краю, більшість із них намагається засвідчити перед світом своє походження, свою національну належність.

Переглядів: 1352

«Наша пісня, наша дума...»

На вшанування Дня української писемності та мови Ліга українських жінок запрошує всіх шанувальників україн-ського слова й української пісні на благодійний концерт «Наша пісня, наша дума не вмре, не загине!».

Основу програми складуть виступи студенток класу доцента кафедри сольного співу Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової Антоніни Кулієвої.

Переглядів: 1064

«Дерево роду — дерево життя»

11—14 листопада в Одесі пройде ХІІІ обласний семінар-практикум «Зрима пісня» з питань символіки та семантики в українській культурі.

Тема цьогорічного семінару: «Дерево роду — дерево життя». У його рамках відбудуться: науково-практична конференція, творчі зустрічі з діячами освіти, культури та мистецтв, виставка старовинних і сучасних виробів декоративно-прикладного мистецтва, виступи професійних, самодіяльних та дитячих колективів, вишивання Рушника національної єдності Одещини.

Переглядів: 563

Табу на митні перевірки

У середу з ініціативи голови облдержадміністрації Міхеіла Саакашвілі, на Одеській митниці підписано меморандум про «ненапад». Керівники Одеської митниці, головних управлінь ДФС та МВС, Південного регіонального управління Держ-прикордонслужби, прокуратури та управління СБУ в Одеській області домовилися про персональну відповідальність кожного з них щодо проведення необґрунтованих перевірок під час здійснення митного оформлення вантажів.

За словами Міхеіла Саакашвілі, раніше в роботу митниці могли втручатися всі кому не лінь. Це дозволяло заможним бізнесменам наживатися на Одесі, навіть не будучи в ній. Як це все виглядало? Якийсь слідчий з особливо важливих справ МВС, СБУшник чи депутат «штампували» офіційні листи-наклепи до начальника митниці, в яких, за їхніми словами, певна конкретна компанія (компанії) ввозила контрабанду. Такі листи надсилали навіть народні депутати з Верховної Ради. Вантаж зупиняли на тиждень-два, місяць, поки він не псувався, дуже часто змушуючи власника заплатити хабар, точніше — підводячи своїми діями його до цього. Вказувалася причина, чому їх потрібно затримати: мовляв, держава втрачає надходження до бюджету. Хоча жодного разу після такого роду «документів» прибуток, за словами голови ОДА, держава не отримувала. На цьому наживалися лише конкретні посадовці, яким зацікавлені в затримці певного вантажу конкурентів давали хабар. «Я з упевнені-стю заявляю: за кожним таким листом від депутатів, державних органів, слідчих стоїть корупція, беззаконня і спроба знищити бізнес. Нарешті гроші таки підуть у держбюджет, а не в кишені окремих чиновників», — прокоментував ситуацію Міхеіл Саакашвілі.

Переглядів: 549

Тисяча гривень - за евакуацію авто

Нещодавно Верховна Рада проголосувала за зміни до закону «Про вдосконалення регулювання відносин у сфері безпеки дорожнього руху», які дозволяють патрульним полі-цейським евакуювати на штрафмайданчики припарковані у недозволених місцях автомобілі навіть за відсутності водія.

Схема гранично проста. Якщо машина суттєво заважатиме дорожньому руху та порушує правила стоянки, поліцейський викличе евакуатор й авто відвезуть на штрафмайданчик. Щоб забрати її, власникові доведеться сплатити штраф і заплатити за послуги евакуатора.

Переглядів: 591

«Без вільної України не буде і вільної Польщі»

25 жовтня відбулися вибори до Національних зборів Польщі: 460 депутатів до нижньої палати — Сейму і 100 сенаторів до верхньої палати — Сенату. За місця у парламенті змагалися вісім партій і блоків. Термін його дії — 4 роки. Вибори до польського Сейму відбулися за пропорційною системою. Прохідний бар’єр встановлений на рівні 5% для партій і 8% для блоків.

Сенаторів у Польщі обирають прямим голосуванням в одномандатних округах. У виборах до Сейму брали участь 8 тисяч кандидатів. За крісла в Сенаті боролися 425 осіб. Відповідно до польського законодавства, балотуватися в депутати Сейму може громадянин Польщі, що досяг 21 року, депутатом Сенату може стати поляк, якому сповнилося 30. Крім партійних амбіцій і бажання послужити державі, кандидатів на виборах до Сейму та Сенату, напевно, приваблює ще непогана зарплата, яка становить 9500 злотих (близько 2250 євро) на місяць, плюс 2500 злотих (близько 600 євро) на відрядження. За неофіційними даними, явка виборців склала 51,6%.

Переглядів: 580

Втрачені та забуті

У легендах, переказах та рукописах містяться дані про унікальні технічні досягнення давніх цивілізацій. Чимало таких винаходів дійшло до наших днів і є прикладами блискучих інженерних розробок давнини. Інші ж були втрачені, тож навіть згадки про них породжують дискусії про те, чи існували вони насправді.

Сайт «Велика епоха» (EpochTimes.com.ua) підготував добірку із шести цікавих згаданих у давніх письмових джерелах технічних розробок, які пізніше були втрачені.

Переглядів: 533

Новосілля одеських тигрів

У середу в Одеському зоопарку пара амурських тигрів на ймення Тайгер та Наталі справили новосілля.

Новий вольєр, площа якого понад 300 квадратних метрів, складається з трьох зон: двох великих критих приміщень (окремо для самця і самки з дитинчатами) та ве-ликої прогулянкової зони під від-критим небом. Тигриця приїхала із зоопарку, що в місті Рівному, де вона тимчасово перебувала, чекаючи поліпшення житлових умов вдома.

Переглядів: 516

«Первородний» кисень

Міжнародна команда вчених виявила «багато» молекулярного кисню у хмарі газу та пилу навколо комети Чурюмова—Герасименко, пише Fox News. Це може перевернути теорію про те, як була сформована Сонячна система.

Раніше молекулярний кисень виявили на Юпітері та Сатурні, але ніколи його не знаходили на кометі.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua