Повернення історика-україніста
На фасаді головного корпусу Одеського національного уні-верситету ім. І.І. Мечникова встановлено меморіальну дошку видатному українському історикові і просвітянину, академіку ВУАН Михайлу Єлисейовичу Слабченку (1882—1952).
Церемонія відкриття відбулася 12 жовтня, напередодні Дня захисника України та Дня українського козацтва. Це знаменно, адже Михайло Слабченко зробив великий внесок у дослідження історії козацтва. Ініціаторами встановлення дошки є викладачі кафедри історії України ОНУ, які організували збір коштів серед професорсько-викладацького складу та громадськості. Автор барельєфа — відомий одеський скульптор Олександр Коваль.
Таким чином простір Одеси поповнився ще одним художнім твором, який свідчить про вагомий внесок українців у розвиток історичної науки та культури міста. Після повернення до Одеси у 1919-у наступний десятилітній період був найбільш плідним у творчій біо-графії та професійній діяльності. Цей період, як відомо, був перер-ваний арештом у 1929 році і засланням на Соловки.
Про внесок Михайла Єлисейовича в історичну науку, його роль у відродженні української історичної школи в Одесі йшлося у виступах ректора ОНУ ім. І.І. Мечникова, доктора політичних наук, професора Ігоря Коваля, одного з ініціаторів встановлення меморіальної дошки, проректора університету, доктора історичних наук Вадима Хмарського та в.о. завідувача кафедри історії України, доцента уні-верситету Тараса Вінцковського. Наголошувалося, що ця подія відбувається в ювілейний рік 150-ляття заснування університету, а також на заслугах Михайла Слабченка як одного з професорів Інституту народної освіти, який продовжу-вав розвивати історичну науку в Одесі після ліквідації історичного факультету більшовиками в 1919 році. До речі, згаданий інститут розташовувався саме в цій будівлі, на фасаді якої встановлено меморіальний ряд на честь видатних науковців, котрі тут навчалися чи працювали: І.І. Мечникова, І.М. Сеченова, Д.К. Заболотного, Г.А. Гамова, М.М. Ланге та інших.
Честь відкрити меморіальну дошку було надано ректору ОНУ Ігореві Ковалю і правнукам видатного історика — Анатолієві Юрійовичу, Валерієві Юрійовичу та праправнучці Юлії Слабченко.
Складність роботи над образом Михайла Слабченка полягала в обмеженій іконографії історика, а окремі фото, що дійшли до нас, — невисокої якості. Однак досвідчений скульптор справився з поставленим завданням і створив надзвичайно правдоподібне і характерне зображення славетного науковця.
Встановлення меморіальної дошки історику-україністу є ще одним кроком на шляху утвердження історичної справедливості, адже це ім’я на багато десятиліть було викреслене з науки, а звання академіка Михайлові Слабченку було поновлене НАН України лише на початку 1990-х.
Володимир КУДЛАЧ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206