Тривожний час — тривожні стани
У першій декаді жовтня медична спільнота традиційно відзначила Всесвітній день психічного здоров’я.
Психічне здоров’я, за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, — це стан, який сприяє найповнішому фізичному, розумовому й емоційному розвитку людини. Якщо точніше, то це стан рівноваги між людиною і зовнішнім світом, адекватність її реакцій на соціальне середовище, а також на фізичні, біологічні та психічні впливи, відповідність нервових реакцій силі й частоті зовнішніх подразників, гармонія між людиною й оточуючими людьми, узгодженість уявлень про об’єктивну реальність даної людини з уявленнями інших людей, критичний підхід до будь-яких обставин життя.
Хіба в наш такий стрімкий і тривожний час можливо втримати таку рівновагу? Можливо і потрібно, кажуть медики, якщо, зрозуміло, не намагатися самотужки справлятися зі стресами й тривогами, хоча декому це вдається, а вчасно звертатися за допомогою до дипломованих фахівців.
В Одеському кризовому медіа-центрі про це вели мову головний медичний психолог управління охорони здоров’я облдержадміністрації Тамара Раміцина та лікар-психіатр обласного медичного центру психічного здоров’я Альона Артеменко.
У світі, за даними ВООЗ, на психічні розлади страждає майже півмільярда людей. У США, наприклад, кожен сьомий бодай раз у житті звертався за допомогою до профільних фахівців або ж перебував чи перебуває на обліку у спеці-алізованих закладах. В Україні поширеність психічних розладів у десятки разів менша. Щоправда, у реєстрах. Насправді ж наших громадян, яким потрібна допомога психіатрів і психологів, не менше, ніж за кордоном. Ми просто менше звертаємося до спеціалістів, традиційно вважаючи, що психіатрія — то каральний запобіжний захід. Мовляв, не можна йти зі своїми проблемами до психіатра, адже залишишся «у списках», що колись може позначитися на вступі до школи, вищого навчального закладу, на працевлаштуванні, отриманні спадщини тощо.
— Проблеми психіатричного плану надзвичайно делікатні, — сказала Альона Артеменко. Перспективи ж загрозливі: за прогнозами фахівців, до 2020 року психічні розлади можуть увійти до світової п’ятірки хвороб-лідерів, тобто складуть до 50% усіх захворювань. Основним тяжким критерієм такого розгулу недуги стане масова втрата працездатності, соціальна ізоляція мільйонів і мільйонів людей.
Чи можна цьому зарадити? Можна, якщо зміцнювати психіатричну службу і проводити відповідну роз’яснювальну роботу серед населення.
На Одещині амбулаторна психіатрична допомога надається у 26 центральних районних лікарнях, де прийоми ведуть дільничні лікарі-психіатри. У Котовську, Ізмаїлі, Іллічівську й Одесі працюють міські диспансери, діє обласний медичний центр психічного здоров’я, розрахований на 1260 ліжок. Маємо три обласні психіатричні лікарні, де є 1090 стаціонарних ліжок. Сьогодні в Одеській області на обліку у лікарів-психіатрів перебувають понад 64 тисячі осіб. Причому кількість людей, які останнім часом звертаються за подібною допомогою, стрімко зросла, майже на третину. Це, зокрема, є результатом роз’яснювальної роботи, яку проводять профільні спеціалісти у трудових колективах, у навчальних закладах, серед жінок, залучаючи до співпраці профспілки, молодіжні осередки тощо.
Не проминути й того факту, що на Одещині мешкають більше 15 тисяч інвалідів з розладами психіки та поведінки, яким надається повний спектр як медичної про-фільної допомоги, так і соціальний, юридичний, психологічний супровід. Варто сказати і про таке: щороку спеціально створені реабі-літаційні комісії переглядають справи таких пацієнтів, адже є довічні діагнози, а є й такі захворювання, які піддаються лікуванню.
Чималої роботи психіатрам додали й збройні конфлікти. Тамара Раміцина розповіла про надання профільної допомоги бійцям, які були задіяні в АТО, їхнім родичам, вимушеним переселенцям. Це так звані найбільш тривожні категорії пацієнтів, яких у жодному разі не можна залишати напризволяще, бо пережиті цими людьми стреси не минуться безслідно.
— Учасників АТО, — зазначила вона, — необхідно повертати до умов мирного життя, до життя в родині, орієнтувати на майбутнє, коригувати їхню поведінку, а не просто реабілітовувати. Наше завдання — активізувати внутрішні ресурси, щоб людина безболісно поверталася до нормального, мирного життя, де мінімум загроз і ризиків, на відміну від пережитих нею бойових дій. Це надзвичайно тривалий процес, який може розтягнутися на кілька років, а то й на- довше. На найпершому етапі важливо вберегти людину від суїцидальних настроїв і надуманих тривог, які супроводжують тих, хто перебував у горнилі збройних конфліктів.
Сьогодні психологічна допомога учасникам бойових дій у нашій області надається амбулаторно, створюється центр для стаціонарного перебування.
Тамара Раміцина наголосила на тому, що навіть перебування в агресивному інформаційному середовищі сприяє погіршенню психологічного стану людей. Ми, треба й не треба, беремо до свого серця все, що побачили по телевізору, що десь вичитали чи почули. Не додасть здоров’я і виборча кампанія, яка на порі, адже дехто, добиваючись своїх цілей та тішачи власні амбіції, намагається каламутити народ, стикати у суперечках людей з різними поглядами та політичними уподобаннями. Ми часто піддаємося на такі провокації, шкодячи, найперше, самим собі. А нервові клітини, що є чистою правдою, не відновлюються.
А чи знаєте ви, що посттравматичний стресовий розлад може проявитися через певний час? Ось чому надзвичайно важливо вчасно отримати допомогу, щоб пси-
хічне відхилення не переросло в психосоматичне захворювання. Особливо це стосується осіб старше 45 років.
Ще одним напрямком роботи одеської психіатричної служби є надання допомоги постраждалим від насильства в сім’ї, що, на жаль, актуально для України. Допомога ця не тільки психологічна, але й соціальна, юридична.
Фахівці застерегли від звертання за допомогою до численної армії психологів, які надають послуги (часто — дуже сумнівної якості), як правило, за гроші. Такі послуги можуть більше зашкодити, аніж допомогти.
Якщо виникла потреба проконсультуватися з дипломованим спеціалістом, який працює у державній установі і не бере гроші за послуги, можете скористатися анонімним телефоном довіри 724-88-74. Це якщо ви опинилися в складній життєвій ситуації, якщо доймають тривоги та переживання, з якими самотужки не можете впоратися, якщо хочете допомогти рідним чи близьким, які потребують участі спеціалістів. Телефон працює у вечірній час. А для учасників АТО і тих, хто побував у зоні бойових дій, — телефон 783-57-59 працює цілодобово.
А ще лікарки просили донести до людей, що звернення за допомогою до психіатрів — це нормально, це буде тільки на користь, та не нашкодить людині.
Яна СТАСІНА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206