№ 72-73 (21644-21645) субота 12 вересня 2015 року
Затишшя на Донбасі перед бурею в ООН
На Донбасі затишшя. Артилерійські дуелі по всій лінії зіткнення з ворогом і бої на важливих напрямках припинилися. Але напруга не спадає і навіть підігрівається погрозами терористів провести місцеві вибори у свої термі-ни і за своїми «законами». Мінський процес зайшов у черговий глухий кут, виходу з якого не передбачається, і залишається гадати, коли закінчиться тайм-аут. І чим.
Примус терористів до миру
З того, що відбувається в «народних республіках», можна зробити висновок: російські куратори роботу зі створення «гарячих точок» в Україні вважають завершеною і вимагають від підопічних «замирення» на вигідних для себе умовах. Прихильників проведення референдуму щодо входження «ДНР»—«ЛНР» у Росію жорстко пресують аж до того, що ініціаторів з керівництва (таких, як Андрій Пургін) затримують і садять у «підвал», а рибку поменше прибирають по-тихому.
Агресором не визнали
Одеська міськрада так і не винесла на голосування питання про визнання Росії країною-агресором.
На сесії, яка відбулася у четвер, депутатський корпус Одеси навіть не розглядав цього питання — його не внесли до порядку денного. Активістів Євромайдану, які, обурюючись такою позицію мандатоносців, намагалися натягнути декому на голову сміттєві пакети, дебелі молодики, заламуючи руки, стусанами випровадили з мерії.
Постраждали активісти Сергій Гуцалюк, Аліна Подолянка, а найбільше дісталося експертові-біохіміку «Групи 2 травня» і творцеві виставки «Невідома війна» Владиславу Балінському. Кореспондент «Думс-кой.net» відзняв, як на останнього в коридорі накинулося п’ятеро осіб, повалили на землю і почали завдавати ударів по ребрах, нирках і печінці...
Нагадаємо, наприкінці серпня сесія, на яку хотіли винести питання про Росію-агресора, не відбулася, оскільки більшість депутатів на неї узагалі не з’явилася.
Голосуватимуть й об’єднані громади
8 вересня стартував виборчий процес перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад 159 об’єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів. Вони відбудуться 25 жовтня — у день чергових виборів до місцевих рад.
Таке голосування в уже утворених громадах (тих, що пройшли повну процедуру добровільного об’єднання) стало можливим завдяки набранню чинності 5 вересня Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо організації проведення перших виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» («№ 676-VIII).
Агітаційний фальстарт
В Україні стартувала кампанія з виборів до місцевих рад і міських, селищних та сільських голів. Офіційно — з 5 вересня. А насправді — бо закони в нас пишуть, як і писали, не для того, щоб їх читали й виконували, а щоб були — значно раніше. Ото як появилися на вулицях партійні білборди та заворушилися різні «добродійники-меценати». «Не можна!» — скажете. «Це ж порушення!» — обуритеся. Та тільки нерви собі зіпсуєте. Хіба колись таке було, щоб за правилами, в рівних умовах, без фальстарту? А, хочете, щоб було? Ну, тоді не голосуйте за тих, хто ті правила порушує. Все ж бо починається з малого...
Голова Одеської обласної організації Комітету виборців України Анатолій Бойко розповів журналістам про підсумки моніторингу діяльності потенційних кандидатів та партій, яку провадили ще до офіційного старту виборчої кампанії.
Наведення порядку? Політична зачистка?
У вівторок, 8 вересня, в Одесі правоохоронці затримали лідера одеського «Автомайдану» Євгена Рєзвушкіна, керів-ника одеського відділення «Правого сектора» Сергія Стерненка та керівника комінтернівського відділення «Правого сектора» Руслана Демчука. Увечері того ж дня Приморський райсуд Одеси ухвалив рішення про взяття затриманих під варту на 60 діб (без права виходу на волю під заставу).
Першого звинувачують у хуліганстві та нападі на прокурора, представників «ПС» — у викраденні людини та розбійному нападі.
Антилюстрація, або Контрнаступ «учорашніх»
Свій погляд на причини та наслідки обшуків і затримання лідера місцевого «Автомайдану» Євгенія Рєзвушкіна та голови обласної організації «Правого сектора» Сергія Стерненка озвучили на брифінгу в Одеському кризовому медіа-центрі їхні соратники.
Марк Гордієнко, голова
ГО «Рада громадської безпеки»:
— Понад півтора року минуло після Революції Гідності. Ми бачимо, що ті кримінальні структури, які діяли в часи Януковича, очолюють ті ж люди, котрі їх й очолювали, і до них у правоохоронних органів нема жодних претензій. Люди часто нас запитують: а чи не пробували ми діяти у правовому полі? Я приніс тут дуже малу частину документів, якими «Рада громадської безпеки» впродовж півтора року бомбардує СБУ, податкову інспекцію, прокуратуру, МВС.
РДА діждалися голів
10 вересня президент Петро Порошенко призначив голів 16 районних державних адміністрацій Одеської області, відібраних на цю посаду за відкритою процедурою:
Балтської — Олеся Вітряного; Білгород-Дністровської — Михайла Тітарчука; Березівської — Геннадія Заболотного; Болградської — Олега Голована; Великомихайлівської — Володимира Слідзюка; Іванівської — Антона Турупалова; Комінтернівської — Дмитра Наталуху; Котовської — Едуарда Доценка; Красноокнянської — Володимира Гавриша; Миколаївської — Олега Вариводу; Ренійської — Сергія Білюка; Роздільнянської — Андрія Карпенка; Савранської — Віталія Свічинського; Татарбунарської — Олега Білинського; Фрунзівської — Дмитра Франчука; Ширяївської — Тараса Бойка.
Ігор ЮХНОВСЬКИЙ: «Люди, які виступають проти двопалатного парламенту, не розуміють його суті»
Незалежній Україні виповнилося 24 роки. Згідно з останніми соцопитуваннями, минулий рік українці назвали найскладнішим за весь час з 1991-го. Війна, тисячі переселенців і біженців, потрійне знецінення гривні, ріст бідності. Постреволюційне керівництво держави намагається вивести державу із крутого піке. Аби подолати труднощі, окрім таланту управління, рішучості у проведенні реформ та підтримки простих українців, потрібно вміти використовувати досвід минулого та дослуховуватися до людей, які є носіями цього досвіду і мають авторитет у суспільстві.
У числі моральних авторитетів нації значиться ім’я Ігоря Рафаїловича Юхновського. Фізик за освітою, він обирався народним депутатом чотирьох перших скликань, у середині 90-х працював над редакцією Конституції 1996 року. Сьогодні 89-літній Юхновський продовжує активне життя у Львові: викладає і працює разом з ініціативною групою колег над своїм проектом Конституції, який незабаром буде представлений громадськості.
Олександр Скіпальський: «Події біля ВР – це підготовка до виступу Путіна в ООН»
Напередодні Дня військової розвідки, який в Україні відзначався 7 вересня, перший керівник служби Олександр Скіпальський, котрого вважають батьком української військової розвідки, дав розлоге інтерв’ю інформагентству «Укрінформ» (www.ukrinform.ua).
Він розповів про те, як зароджувалася служба, як керівництво Генерального (тоді він називався головним) штабу ЗСУ вважало, що в Україні не потрібно розгортати своєї розвідки, мовляв, у рамках співдружності відповідну роботу для нас провадитиме російське ГРУ. Повідомив і про те, що ще в 1992 році застерігав очільників держави про загрози сепаратизму. «У мене зберігся історичний документ, доповідна записка, яку я писав вищому військово-політичному керівництву України ще у 1992 році, про необхідність зміцнення військових угрупувань і загрозу проявів сепаратизму на Донбасі. Це я кажу до того, що інформація й оцінка така була... Загрозу з боку тих регіонів і з боку Росії ми постійно відчували. Я завжди казав, що Чорноморський флот і його утримання Росією в Криму — це уздечка на шию українського коня» — заявив Олександр Скіпальський.
«Одеса» позмагається з «Борисполем»
4 вересня на будівельному майданчику нового пасажирського терміналу Одеського аеропорту побував голова облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі. Він проінспектував будівництво, приїхавши туди разом з представниками відомого лоукосту (недорогого авіаперевізника) Wizz Air.
Як повідомив на зустрічі з головою ОДА директор будівельного департаменту ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» Андрій Шкатюк, упродовж двох-трьох тижнів закінчаться роботи з монтажу фасаду, даху та впорядкування території, що завершить першу фазу будівництва. Тестування терміналу заплановано на весну, а відкриття — на середину червня наступного року.
Місто Іллі чи Ілліча?
Копія: іллічівському міському голові
Триває війна з московським агресором, проливається українська кров, а місто Іллічівськ залишається непохитним заповідником російської символіки: пам’ятник Леніну, вулиці Ле-ніна, Героїв Сталінграда, Карла Маркса, Комсомольська, Гайдара, назва самого міста…
Всі ці назви — вже давно не символи соціалізму. В Україні відверто будується (вже побудували!) найгірша модель капіталізму — олігархат. Таким колись був Карфаген — найбагатша свого часу рабовласницько-олігархічна держава, яка нічого не виробляла, а займалася лише посередницькою торгівлею. Бачите, і ми перепродуємо все китайське. А пригадуєте, чим закінчив Карфаген?!
Без Горького і Дружби народів
3 вересня в ОННБ ім. М. Горького відбулися збори колективу, на яких з-поміж інших розглядалося питання про підготовку до відзначення Всеукраїнського дня бібліотек (30 вересня) та оновлення назви книгозбірні.
Майже одностайно (1 проти, 1 утримався) працівники установи проголосували за спрощення нинішньої повної назви бібліотеки. Цьому рішенню передувало також опитування громадської думки, що розпочалося ще 22 липня, та обговорення у ЗМІ. 84% опитуваних пропонують застосувати незаідеологізований принцип найменування подібних державних установ — Одеська національна наукова бібліотека (ОННБ). Як уже повідомлялося, серед респондентів, котрі вважають доцільним називати бібліотеку на честь особи, яка зробила най-більший внесок у розвиток української культури та Одеси зокрема, першість за видатним бібліофілом, бібліографом та українознавцем М.Ф. Комаровим. Є також пропозиції назвати на честь меценатів М.М. Толстого чи Г.Г. Маразлі, лікарів, письмеників і громадських діячів Івана та Юрія Лип, архітектора Ф.П. Нестурха. Обговорення триватиме до 22 вересня.
На торгах нема «своїх»
Одеська обласна державна адміністрація з початку жовтня розпочинає впро-вадження нового формату проведення державних закупівель. Це відбуватиметься за підтримки International Development Law Organization та USAID в рамках програми «Лідерство в економічному врядуванні» (ЛЕВ). Обіцяють перехід на прозору, ефективну та просту систему ощадливого використання державних коштів.
— Наша мета — забезпечити процес прозорого проведення державних закупівель, підвищити рівень довіри бізнесу до влади та боротьба з корупцією на всіх рівнях. Від впровадження цієї системи ми очікуємо суттєвої мінімізації затрат на державні закупівлі, що, в свою чергу, дозволить використати заощаджені кошти на корисніші та потрібніші одеській громаді цілі, — сказала заступник голови ОДА Юлія Марушевська, яка провела відповідне презентаційне засідання за участю чиновників, працівників комунального господарства, бізнесу та представників органів місцевого самоврядування.
Субсидія – не кабала
Сьогодні лише 6% одеситів отримують житлово-комунальні субсидії. У районах нашої області цей показник ще менший — 3,5%. Про це поінформувала директор департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради Олена Китайська.
За її словами, в Одесі з початку року і до 3 вересня правом на отримання субсидій скористалася 31 тисяча сімей. Це — втричі більше, ніж за такий же період торік. З травня 2015-го, коли процедура призначення субсидій була спрощена, за державною підтримкою звернулося понад 17 тисяч сімей. На даний час опрацьовано 92% поданих заяв.
Школа імені Валентина Мороза
Велике свято відбулося у чудовому селі Люшнювата Голованівського району Кіровоградської області, на березі праслов’янської річки Бог. Дійство першого дзвоника у школі збіглося з рідкісною, унікальною для села подією — цій школі присвоєне звання видатного українського поета Валентина Мороза (1938—2013).
Тут він і його сестра Тамара, обоє діти війни, навчалися з першого по сьомий клас. Їх батько, Леонід Мороз, загинув у перші дні війни, і мама зуміла виховати й вивчити, вивести їх у люди. Вони любили своє село і навідувалися до нього. А Тамара Леонідівна з онуком навіть купили тут хатину. Та й село не забувало свого вихованця. Досі тут живуть троє однокласників Валентина. Мешканці домоглися, щоб школі було присвоєне ім’я знаного земляка.
Пам’яті кінематографіста
8 вересня, до 70-ліття від дня народження, на фасаді будинку № 28 по вул. Пастера відкрито меморіальну дошку Михайлові Кацу — художникові, режисерові, сценаристові та філософу. У цьому будинку він прожив свої останні 17 років.
На урочистій церемонії були присутні його рідні і близькі, друзі й колеги з різних країн.
«Третій простір» на пленері
Якось на семінарі з риторики Кирило (мій студент-другокурсник з технікуму) висловився так: «Я не обманюю, що людство хворе на комп’ютероманію». Погодьтеся: влучно і вдало! Звісно, миттєво скачати будь-яку інформацію з інтернету — це великий плюс для сучасної людини. Та читати художню літературу з екрана… Не думаю, що це велике задоволення, та й для здоров’я аж ніяк не на користь.
А ще кілька років тому на зустрічі з учителями Одещини молодий викладач і письменник запевняв, що бібліотеки незабаром кануть у Лету, демонструючи кишенькову електронну книгу з усіма духовними скарбами світу. Той же Кирило щодня просиджував у читальному залі нашої бібліотеки, аж до закриття, і вважав, що це — найкраще місце у Татарбунарах (сам він із сусіднього району), бо в її стінах стільки корисного він почув, побачив і відчув!
«Молоді українські інспірації»
Створення великого експериментального майданчика та творчої лабораторії для молодих митців без жодних об-межень щодо напрямків, технік, технологій, видів і жанрів — головна мета проекту «Молоді українські інспірації».
«Inspiratio» — в перекладі з латини означає натхнення, високе духовне джерело творчої діяльності. Мобільна, креативна і водночас спадкоємиця матеріальних та духовних надбань суспільства, творча молодь презентує твори, інспіровані сучасним життям України, її минулим, унікальною природою та культурою, образами і діяльністю визначних діячів, історичними зрушеннями.
«Нам є за що дякувати!»
Під таким девізом 12 вересня, з 12.00 до 20.00, у Міськ-саду вперше в Одесі пройде «Свято жнив».
Є час сіяти, є час збирати урожай. Жнива — це радісний період для багатьох. Нарешті, після праці на землі на початку осені повним ходом йде збір зрілого врожаю. І в цьому, 2015 році, зафіксовано рекордний урожай зернових. В Одеській області — велика кількість фруктів і овочів. Природа багата дарами і ділиться ними з нами! Нам є за що дякувати Богові!
Святослав ВАКАРЧУК: «Життя і свобода вибору – найголовніше, що нам дав Бог»
У пошуках нових сенсів лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук полетів на навчання до США. За чотири місяці він повернеться в Україну, щоб відкрити нову сторінку у своєму житті. Яку? Поки він не знає сам
Дві години розмови пролетіли непомітно — їх катастрофічно забракло. Після інтерв’ю з лідером гурту «Океан Ельзи» Святославом Вакарчуком ніхто і не збирався розходитися. Хотілося більшого. І гостинний господар пішов готувати каву для десанту журналістів «НВ» (http://nv.ua/ukr), що висадився до його оселі. На імпровізованій кухні потекла душевна бесіда про подорожі та культурне розмаїття світу. Трохи про високе, багато — про земне.
Ґенеза щастя
Що таке щастя? Хто, скажіть, не шукав відповіді на це питання?..
Роман Кракалія, з притаманними йому моральною оголеністю, надтактовністю й надтолерантністю, намацує свою ґенезу щастя. Через сумнів, через досвід-випробовування, через самоусвідомлення й самовтілення. Дотик — спомин — відчуття, іще дотик — спомин… Слово до слова, шкіц до шкіца, а поміж ними (чи в них!), мов той маленький з гір потічок, біжить-струменить думка…
У грубці потріскують соснові дрова. Живий дух згораючої живиці. Розкриті перед усіма долоні. І зранене од любові — до світу, до землі рідної і до дружини вірної — серце…
Дорогий наш Романе Тарасовичу! Щиро вітаємо Вас зі славним ювілеєм і зичимо, щоб у вашому серці й у вашій оселі ще багато-багато років яскраво пломеніли свічі Миру, Любові, Надії і Віри!
Роман КРАКАЛІЯ. Запах соснових дрів
Вірній дружині Вірі
Так часто пахли йому згоряючі на ватрі соснові дрова — за давніших часів його життя, ще в рідній оселі, коли міг довго дивитися на вогонь, що з грубки пахтів жаровиськом просто йому в лице, ті дрова звалися м’якими. На відміну від твердих порід — бука чи дуба, в’яза, граба, які вдома називали, на загал, буковими. А на шпилькові породи — смереку, сосну, ялицю — казали м’які, або ж соснові…«Піди, нарубай соснових дрівець, та й буде тепло», — це мама. На морозі вони кололися легко та дзвінко, й так само весело згоряли у грубці та в шпаргаті, освіжаючи дім терпким запахом закипаючої у вогні живиці…
Юрій СИСІН
Лицар останньої Січі
Понад слави-рікою
Розлігся туман.
Тилігулові хвилі,
Мов роки у безодні.
Відгукніться до нас,
Кошовий отаман,
Пане Петре Калниш,
Лицар честі і зброї.
Як же сталося так,
Що загинула Січ?
Ікебана та піввіку партнерства
Одеса та Йокогама відзначають 50-річчя від дня встановлення побратимських відносин. З цієї нагоди 3—5 вересня в Одесі пройшли Дні Японії, організовані міською радою разом з Українсько-японським центром Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Усі заходи відбулися за підтримки Посольства Японії в Україні.
Мета проекту — популяризація знань про Японію: її культуру, мову, історію, традиції, сучасні тенденції розвитку, а також про співпрацю між двома державами. Усі бажаючі змогли відвідати виставки, кінопокази, демонстрацію японського мистецтва, лекції з японської культури, отримати уроки японської мови, а також взяти участь у майстер-класах і продегустувати традиційну кухню, одне слово, більше дізнатися про цю далеку країну. Організатори впевнені, що Дні Японії в Одесі були цікавими навіть для досвідчених японістів.
Яхти, чайки, «Німі ночі»...
Упродовж двох днів під відкритим небом — на причалі яхт-клубу одеського морвокзалу — проходив шостий фестиваль німого кіно та сучасної музики «Німі ночі». Заснований 2010 року Благодійним фондом ім. Івана та Юрія Лип, він — єдиний в Україні захід з популяризації архівного німого кіно. Найбільший у Східній Європі фестиваль реалізує концепцію сучасного музичного трактування класичних німих стрічок.
Цьогорічний фестиваль був надто коротким — лише два дні, але насиченим яскравими враженнями від синтезу чудової сучасної музики і німого кіно. Зоряне небо, плескіт морських хвиль та крики чайок посилювали сприйняття того, що бачиш на екрані, доповнювали атмосферу дійства.
Ретроспектива театрального плаката
Учора в Одеському літературному музеї відкрилася ви-ставка театрального плаката «Ретроспектива. 1925 — 2015», присвячена 90-річчю Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька.
В експозиції понад 50 плакатів до вистав, що були створені в театрі української драми з дня його заснування у 1925 році й до сьогодення. Афіші відібрані з фондів музею історії театру, де зберігається величезна кількість матеріалів, які засвідчують яскраві сторінки життя колективу впродовж дев’яти десятиліть.
Натанцювали рекорд
Чотири хореографічні колективи зі Львова й п’ять, які діють при українських школах у Польщі (загалом — 253 учасники), впродовж 11 хвилин спільно танцювали традиційний укра-їнський гопак.
«Цей проект претендує на включення до Книги Гіннесса як світовий рекорд під назвою «Найбільший гопак у світі», — повідомила заступник директора департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської облдержадміністрації Мирослава Туркало. — Захід відбувся у Красічинському замку Підкарпатського воєводства Республіки Польща».
Візитівка Одеси – JazzFest
Як ми уже повідомляли, 18—20 вересня в Одесі пройде п’ятнадцятий Міжнародний джазовий фестиваль.
Головна концепція фестивалю — мультижанровість та мультинаціональність.
Незмінне кредо — відкривати публіці нові імена: левова частка проектів, представлених за ці роки на фестивальній сцені, вперше гастролювала в Україні.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206