Хреститель і державотворець
15 липня минуло 1000 років з дня смерті Великого князя Київського Володимира Святославовича (962—1015), хрестителя Київської Русі.
Великий князь Київський Володимир — один з найвизначніших діячів європейського Середньовіччя. У вітчизняну історію він увійшов передовсім як князь-воїн та князь-реформатор: суттєво розширив державні кордони і провів адміністративну та військову реформи, завдяки яким Русь стала могутньою централізованою державою.
У Національному музеї історії відкрилася виставка «Володимир Великий-хреститель князь Київський», що поклала початок низці заходів з ушанування жалобної дати — 1000-ліття з дня смерті рівноапостольного святого Володимира.
Відкрив виставку віце-прем’єр з гуманітарних питань, міністр культури В’ячеслав Кириленко. Він наголосив, що до 28 липня уряд планує провести кілька жалобних заходів з нагоди річниці смерті святого рівноапостольного князя Київської Русі, а ця виставка яскраво демонструє роль його особистості у минулому і сучасному житті України.
Близько вісімдесяти відсотків експонатів представили широкому загалу вперше. Раніше вони зберігалися у фондах Національного музею історії та Інституту археології НАН України. Як зазначили фахівці, ймовірно, до деяких експонатів виставки Володимир Великий торкався особисто.
Зокрема, експонуються будівельні рештки Десятинної церкви, зброя, прикраси, побутові вироби скандинавського походження, предмети ранньохристиянської культури, культові речі сирійського та візантійського походження, цеглина зі знаком тризубу і багато інших цінних артефактів.
«Представлені на виставці автентичні речі часів Володимира наглядно показують спадковість поколінь. Ми бачимо, що спадщина Володимира є складовою сучасної української ідентичності — і тризуб, і цивілізаційний вибір», — зазначив заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак.
21 липня у Національному заповіднику «Софія Київська» відкрилася ще одна виставка — «Володимир Великий — творець Української держави».
Виставка експонуватиметься у приміщенні, на місці якого в давнину існувала так звана «столиця Володимирова», тобто його стольна (тронна зала), згадувана австрійським дипломатом і мандрівником Еріхом Лясотою, який відвідав Київ і Софійський собор у 1594 році.
«Матеріали виставки демонструють, що період київського правління Володимира став кульмінаційним моментом в історії середньовічної України. Саме за Володимира були закладені підвалини для формування української нації, а Київ набрав статусу осердя української культури та духовності. Акцентується на заслузі князя Володимира — хрестителя Русі-України у заснуванні та зведенні найголовнішого духовного, церковно-політичного й культурного осередку Києва та України — київського Софійського собору, визначається його державотворча роль», — повідомляє прес-служба національного заповідника «Софія Київська».
В експозиції вперше відображено багатовікову традицію прославлення князя Володимира в архітектурно-стінописному комплексі Софії Київської та в сучасному образотворчому мистецтві.
Наголошується, що образ князя Володимира мав особливе державотворче значення у доленосні періоди історії Русі-України — часи митрополита Петра Могили та гетьмана Івана Мазепи, у добу Гетьманщини, що знайшло яскраве відображення в історії, архітектурі та монументальному живописі Софійського собору.
До виставки увійшли експонати з колекції Петра Ющенка, портрет князя Володимира роботи художника Володимира Слєпченка, скульптурні композиції Володимира Філатова та ін. Значний внесок у створення виставки зробив відомий колекціонер матеріалів з історії Києва і письменник Віктор Киркевич.
Виступаючи на відкритті виставки, професор історії мистецтва Київської духовної академії Дмитро Степовик наголосив: «Ця виставка — унікальна і єдина у світі. А крім того, вона — надзвичайно актуальна. Як вам усім відомо, історію Київської Русі хоче загарбати Москва. Зараз вони готують, я б сказав, історичний шабаш, щоб зробити нашого Володимира Великого російським князем. І тому всі заходи, подібні до цього, що відбуваються у Києві, мають надзвичайно велике значення. У цьому ряду я назвав би і міжнародний фестиваль «Анна Фест», присвячений Анні Ярославні, який нещодавно проходив тут же, у Софії Київській».

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206