№ 55-56 (21627-21628) субота 18 липня 2015 року
Майже столітній літопис
19 липня газеті «Чорноморські новини» сповниться 98 років
Так, біографія газети строката, як і літопис нашого краю, впродовж цього столітнього відрізку життя.
Але факт залишається фактом: «Чорноморці» — 98!
Сьогодні «ЧН» — єдина українська газета Одещини. Хто не згоден з таким твердженням — пишіть аргументовані заперечення.
А ще наша газета — найстаріша в області, та й одна з небагатьох в Україні, що регулярно виходили попри революції-перевороти, війни та зачистки.
Як багато може кожен!
19 липня улюблена «Чорноморка» і її славна, віддана читачка із бессарабського краю відзначають свої дні народження.
Многії щасливії літа газеті, що несе слово Правди і Любові, та невтомній труді-вниці на ниві українській, яка кожним прожитим днем, думкою, вчинком, творчим неспокоєм утверджує, леліє, ширить Шевченкове слово, український дух, українську ідею у нашому, на жаль, зросійщеному Арцизі!
Пухлина у тілі Конституції
Верховна Рада спрямувала до Конституційного Суду законопроект про внесення змін до Конституції в частині децентралізації. За президентський законопроект №2217a проголосували 288 депутатів із 226 мінімально необхідних. Жодного голосу за документ не віддала фракція «Радикальна партія» і лише один голос — «Самопоміч».
Згідно з процедурою, спочатку депутати мають направити законопроект про внесення змін до Конституції на висновок до Конституційного Суду. Після висновку КС законопроект щодо децентралізації повернеться до парламенту, де для його ухвалення необхідно буде не менше ніж 300 голосів. Керівництво держави наполягає, що ухвалити документ депутати повинні до місцевих виборів 25 жовтня.
Нові акценти
На тлі подій у Мукачевому і бурхливих дебатів (з рукоприкладством) у Верховній Раді практично непомітно пройшов дводенний візит в Україну Вікторії Нуланд, помічника держсекретаря США з питань Європи та Євразії. Про деталі переговорів повідомляється, як завжди, в загальних фразах, а запевнення про незмінну підтримку нашої країни з боку США через часті повторювання уже викликають печію. І виникають підозри, що красиві слова маскують складну гру Вашингтона з Москвою за спиною Києва.
Піднесення Обами.
Чим воно обернулося для нас
Ці підозри виникли після травневого візиту держсекретаря США в Сочі і нехарактерних для останнього часу дружніх зустрічей Джона Керрі з президентом Росії Володимиром Путіним та міністром Сергієм Лавровим. Підозри зміцнилися після нічного червневого дзвінка Путіна Обамі, темою якого були нібито події в Сирії, хоча в той момент в Сирії нічого незвичайного не відбувалося.
Сергій ДЖЕРДЖ:«Росія сама розставила всі крапки над «і»
Громадська ліга «Україна—НАТО» є всеукраїнською спілкою громадських організацій, що поділяють євроатлантичні цінності та підтримують курс на набуття нашою державою повноцінного членства в Північноатлантичному альянсі.
Сергій Федорович Джердж, голова громадської ліги «Україна—НАТО», розповів «Чорноморським новинам» про діяльність організації та поділився своїм баченням сьогоднішніх відносин між нашою державою та цією безпековою інституцією.
Поліцейський вишкіл
2 липня Верховна Рада ухвалила закон про створення Національної поліції. Ще до набрання законом чинності в Україні розпочалася міліцейська реформа — у Києві на службу вийшли перші патрульні поліцейські. На черзі — Одеса. Презентувати майбутню службу, а водночас й проінспектувати, як іде підготовка тутешніх поліціянтів, 13 липня особисто приїхала перший заступник міністра внутрішніх справ Ека Згуладзе.
Їх чекали давно — нових, не корумпованих, чесних… — поліцейських. А от з’являться вони, попри колишні заяви МВС, в усіх регіонах країни по-різному. Найпершою патрульна поліція запрацювала в столиці. Після урочистого прийняття присяги 4 липня на Софійській площі, тієї ж ночі патрульні приступили до виконання обов’язків у тестовому режимі. Наступні міста-кандидати на появу поліцейських —Миколаїв, Хмельницький та Луцьк. До кінця року патрульна служба може з’явитися і в інших містах, скажімо, у Вінниці та Чернівцях, за умови, якщо восени переглянуть держбюджет і на реалізацію реформи виділять додаткові кошти.
Обличчям до обличчя
Близько сотні представників одеського «Правого сектору» 12 липня прийшли до будівлі обласного управління внутрішніх справ на вулиці Єврейській, 12, вимагаючи ретельного аналізу причин, які призвели до кровавого конфлікту у закарпатському місті Мукачевому.
До учасників акції вийшов новий начальник ГУ МВС України в Одеській області Гіоргі Лорткіпанідзе (у центрі світлини — ліворуч). Він висловив упевненість у тому, що буде проведене доскональне і незалежне розслідування подій у Мукачевому і що винні будуть покарані. Водночас за-кликав присутніх до співпраці у справі викорінення корупції в країні, насамперед у лавах правоохоронних органів. Запросив приходити і повідомляти про всі незаконні кроки і схеми. А ще запевнив: якщо йому пред’являть підтверджене звинувачення щодо покривання ним бодай якихось протиправних дій, він негайно піде у відставку. Всі повідомлені під час зустрічі факти очільник міліції Одещини пообіцяв перевірити і вжити заходів.
Ольга Федяк-Невмержицька: «Господь дає людині падати, але потім піднімає ще вище»
Розповідь про стійку до труднощів українську жінку, життєвий шлях якої співзвучний з долею країни
Драма (не)місцевого значення
Першого удару пані Ольга за-знала тоді, коли ще була зовсім маленькою. Річ у тім, що народилася вона на території нинішньої Польщі — у селі Щербанівка Лісківського повіту Жешувського воєводства — саме в той період, коли радянська та польська влада виконували договір «Про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території України». Те переселення здійснювалося примусовими методами і призвело до багатьох страждань.
Таточку, візьми на сінокіс!
ТАТОЧКУ, тату, візьми завтра на сінокіс! Я ще ніколи не був на сінокосі. Хлопці кажуть, що там так гарно! На маминій нормі був всю війну й до твого повернення. Аж набридло, як мама сапою шур-шур, геп-геп, гах-гах — і так зранку до пізнього вечора, що при румунах, що при наших. Сонце безжально пече, сховатися ніде, а вона все шарує... Добре, коли працювала біля лісосмуги. Тоді могла полежати півгодини. А так змайструє якусь халабуду і лише оглядається на мене... Тату, візьми, будь ласка, з собою.
Гітлер-2 підступніший від Гітлера-1
Коли порівняти двох Гітлерів, то стає ясно, що Володимир Гітлер з Кремля куди небезпечніший від свого двійника Адольфа Гітлера.
Адольфа Гітлера жоден гебрей у світі не підтримував, а Володимира Гітлера — підтримують. Далеко не буду ходити, назву одне прізвище — Дмитро Табачник.
Від Молдаванки до Молдови
«Від Молдаванки до Молдови, або З Одеси — з любов’ю» — акція під такою назвою відбулася у рамках святкування 20-річчя встановлення побратимства нашого міста та Кишинеу. Урочистості проходили на відкритому повітрі серед чудової молдовської природи і етнічно-культурному центрі «Ватра», розташованому за 30 кілометрів від столиці держави-сусідки у напрямку міста Унгени.
«Ватра» — новий фестивальний комплекс, що розкинувся серед мальовничих зелених пагорбів, відкритий минулого року. Розташувався він на розлогому трав’яному схилі з ідеальною поверхнею. З будь-якої точки чудово видно сцену, змонтовану за найсучаснішими вимогами, на якій можна проводити великі концерти та найкрутіші рок-фестивалі. Трава особлива — по ній можна ходити і навіть лежати, трава, у яку хочеться впасти. Доріжки є також, вони вимощені великим натуральним пласким камінням. Довколишні будівлі споруджені у стилістиці традиційної народної архітектури з використанням природних матеріалів. На території є кілька ресторанів національної кухні, місця для торгівлі виробами народних умільців. Для тих, хто мандрує в економ-режимі, обладнаний майданчик для наметів.
Програшний варіант для РФ
Сценарій Москви провалився, і Кремль де-факто переходить до анексії Донбасу. Таку думку висловив в інтерв’ю каналу SotnikTV політолог, публіцист і провідний науковий співробітник Інституту системного аналізу РАН Андрій Піонтковський.
«Вони переходять на варіант де-факто анексії. Вони перестануть навіть уже це засовувати назад. І, до речі, чому вони почали відходити від якихось спірних сіл: Широкиного там і так далі?.. Заморожений конфлікт, де-факто анексія, тобто на кшталт Південної Осетії», — пояснив експерт.
Стабільність розвою у час викликів
Згідно зі статутом раз у чотири роки Одеська обласна орга-нізація Національної спілки художників України (ООО НСХУ) проводить звітно-виборні збори. Чергові, що відбулися 10 ли-пня, продемонстрували згуртованість і високу відповідаль-ність одеських митців, їх бажання зміцнювати позиції корпорації, яка нині нараховує 300 членів і є однією з наймасовіших та найавторитетніших в Україні. Актова зала Одеського будинку медпрацівників (Грецька, 20) була переповненою.
Невеличка ремарка: масовість є показником відносним. У даному разі маємо сформовані мистецькі традиції, ґрунтовну художню школу, яка розвивається в Одесі впродовж останніх півтора століття — з моменту виникнення в місті Товариства красних мистецтв і Рисувальної школи. Як уже повідомлялося, 1938 року було створено Одеську обласну спілку художників (першу на теренах України). Цій події присвячений розкішно виданий два роки тому на честь 75-ліття організації альбом-довідник «Одеський мистецький простір». Тоді ж у п’яти залах столичної НСХУ відбулася масштабна ювілейна виставка, на якій було представлено 400 творів 200 одеських авторів.
Європейський кіноскарб
У рамках VI міжнародного Одеського кінофестивалю на Потьомкінських сходах відбулося урочисте відкриття пам’ятного знака Європейської кіноакадемії (EFK) «Скарб європейської кінокультури».
Потьомкінські сходи уві-йшли в історію світового кінематографа завдяки фільму Сергія Ейзенштейна «Броненосець «Потьомкін». Сьогодні вони — одна з найвідоміших архітектурних споруд в історії світового кінематографа.
Бонапарт і тезка Жозефіни
«Наполеон і Жозефіна II» — прем’єра комедії під такою назвою за п’єсою чеського драматурга Іржи Губача (переклад Григорія Дунди) з великим успіхом пройшла в Одеському російському драматичному театрі.
Дія відбувається у 1819 році на острові Святої Олени, де провів у засланні останні свої дні великий імператор Наполеон. Втім, вся його велич залишилася в минулому, і герой комедії Губача більше стурбований тим, що пацюки погризли його останній пристойний сюртук, а на вечерю — знову їсти нічого.
Велич та ексклюзивність Андрея Шептицького
Промова, виголошена 22 червня 2015 року на відкритті літньої школи «Соціальна думка митрополита Андрея Шептицького» Українського католицького університету
Про Шептицького важко говорити стандартними фразами, його вчинки були нестандартними, він завжди діяв out of the box [ексклюзивно, поза рамками]. Це був глобальний лідер, і українцям, греко-католикам Галичини просто пощастило, що він народився саме в цей час.
І хоч у народному рейтингу найвидатніших українців він займає 55-е місце — між Василем Стусом і Павлом Полуботком, після Щербицького, Андрія Шевченка та Олега Блохіна, — проте навряд чи через 70 років після їхньої смерті молоді люди вивчатимуть їхню спадщину. Я вважаю, що Шептицький — найбільший українець ХХ століття. Його спадщина тільки зараз розкривається.
«Як много тут відлогом лежить!»
29 липня сповнюються 150 років від дня народження митрополита Української греко-католицької церкви (УГКЦ) Андрея Шептицького
(в миру — граф Роман-Марія-Олександр Шептицький, 1865—1944), якого ще називають «українським Мойсеєм» — настільки значущі його моральний вплив і духовна велич в історичному вимірі.
У вівторок, 14 липня, в ОННБ ім. М. Горького відбулася презентація книжково-документної виставки «Благовісник єдності» за участі духовних осіб, науковців, бібліотекарів. Серед присутніх — парафіяни й учні недільної школи УГКЦ церкви Андрія Первозванного м. Одеси.
Віра і довіра
Як показало дослідження, проведене соціологічною групою «Рейтинг», з-поміж лідерів релігійних конфесій українці найбільше довіряють патріарху Української православної церкви Київського патріархату Філарету (40%) та папі римському Франциску (35%).
А от лідери з недовіри — патріарх московський Кирил (39%) та митрополит УПЦ МП Онуфрій (25%).
Походи козацьких ватаг на Кучубей у ХVІІ столітті
Протягом тривалого періоду, коли Хаджибей перебував у занепаді, його відвідували не тільки невеликі загони козаків, якими керували маловідомі ватажки. Іноді через терени Хаджибея проходили і помітніші постаті української історії на чолі досить значних козацьких відділів. Особливо з кінця ХVІІ століття. Опубліковані документи надають нам лише уривчасті свідчення про «військовий промисел» таких ватаг під Хаджибеєм, який здебільшого фігурував у тогочасних документах під назвою «Кучубей».
Яскравим прикладом таких подій є лист гетьмана І. Самойловича з Батурина російському царю від 5 травня 1676 року. В ньому, зокрема, йшлося про те, що гетьман сумлінно виконує царський «наказ …, щоб для взяття язиків та … свіжих і достовірних відомостей про задуми ворожі, охочих та добрих людей з полків своїх на той бік Дніпра надсилати», і повідомляє, що за наказом гетьмана полтавський полковник біля урочища Кучубей розбив татар. Шістьох полонених татар разом з двадцятьма козаками, що були під Кучубеєм, гетьман І. Самойлович відправив до Москви. Перших — для надання свідчень «про поведінку та задуми свої бусурманські», других — для нагороди [1, c. 637, 638].
Чи все ми знаємо про мед?
Відомий людству з давніх часів мед завжди був і залишається символом процвітання, достатку і добробуту. Його чудові властивості не тільки надають організму енергію та зцілюють від багатьох хвороб, а й сприяють омолодженню і довголіттю.
Тисячоліття мед використовується для лікування різних захворювань. Згідно з численними дослі-дженнями, він зміцнює імунну систему, сприяє зниженню рівня холестерину, позитивно впливає на розумовий розвиток дітей. А ще — корисний для серця, шлунка і кишечнику, регулює кількість цукру в крові, допомагає поліпшити стан шкіри і схуднути. Добре відомий усім прекрасний засіб від застуди — мед, змішаний з лимоном і гарячою водою.
Місто шахових королев
Президент Петро Порошенко дуже задоволений тим, що ФІДЕ — міжнародна організація шахістів — схвалила рішення про проведення фіналу чемпіонату світу з шахів серед жінок у Львові.
«Ми конкурували з Китаєм. І треба було терміново вирішити і бюрократичні, і частину фінансових питань, необхідних для проведення турніру. Це вимагало мого втручання», — зазначив Петро Порошенко.
Керамічна кістка
Французькі трансплантологи домоглися вражаючого успіху: вони провели унікальну операцію із заміни грудної кістки, ураженої злоякісною пухлиною, її точною копією, виготовленою з кераміки.
Упродовж останніх років Франція впевнено вийшла у лідери світової трансплантології — хірурги цієї країни опанували кілька видів абсолютно унікальних операцій.
Для запобігання передракового стану
В Україні винайшли діючу речовину, яка впливає на вірус папіломи людини (ВПЛ), що викликає передраковий стан у жінок. Про це заявив на прес-конференції головний акушер-гінеколог МОЗ В’ячеслав Камінський.
«Йдеться йде про дисплазію шийки матки, передраковий стан, у подальшому — рак. У більшості випадків цей стан виникає через інфікування ВПЛ. Перш за все пацієнти повинні звертатися по допомогу, по-друге, відтепер нам є чим цю допомогу надати», — наголосив В’ячеслав Камінський.
Прорив у лікуванні туберкульозу
Для виявлення збудників туберкульозу давно використовуються методи культивування. Результат можна отримати лише через шість тижнів. Отже, втрачається цінний час, а відтак знижується ефективність лікування.
Крім того, ці методи недостатньо точні. Часто відсутні необхідні для проведення лабораторних аналізів умови, особливо в країнах з високою захворюваністю на туберкульоз. Ще один недолік: молекулярна діагностика, яка застосовується впродовж останніх 20 років, дозволяє виявити лише обмежену кількість мутацій і передбачити, яка може виникнути резистентність.
Чи зайва «зайва» вага?
сь уже кілька десятиліть багато людей одержимі ідеєю тотального схуднення. На боротьбу із зайвою вагою йде багато моральних і фізичних зусиль та чимало коштів.
Зовсім недавно з’явилася нова точка зору на проблему зайвої ваги: датські дослідники вважають, що для деяких людей втрата кілограмів зовсім не означає стати здоровішими і красивішими, а навпаки — межує з небезпекою, повідомляє neboley.com.ua.
Яблучні фантазії
У садах дозрів білий налив. Починається справжня яблучна пора. Тож пропонуємо господиням кілька рецептів заготівлі цих смачних і корисних плодів на зиму.
Компот
Цілі, непошкоджені яблука середньої величини (скажімо, недостиглий Білий налив) помити, дати стекти воді, цілими укласти в банки. Двічі залити гарячою водою (90 градусів), на третій раз додати в цю воду цукор (200 г на 1 л води), закип’ятити і залити яблука, відразу закрити кришками, перевернути банки, закутати на кілька годин.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206