№ 51-52 (21623-21624) субота 4 липня 2015 року

Переглядів: 690

Вибух у пітьмі

Липень. Розпал сезону відпусток. Центр курортної Одеси. Вибух. Черговий (звучить уже майже буденно) вибух у нашому місті. На щастя, без жертв.

«Одесити настільки звикли до вибухів, що я там був єдиний з камерою... Ну якщо, звісно, не враховувати міліцейського оператора...» — зауважив на своїй сторінці у Фейсбуці тележурналіст Олег Шпак.

Переглядів: 676

Помічники чи конкуренти?

На виробництві зазвичай використовуються великі роботи, здатні виконувати тільки одну дію. Але останні моделі можуть працювати разом із людьми без ризику для їх здоров’я і збирати що завгодно — від величезних авіаційних двигунів до невеличких тонких смартфонів. Експерти прогнозують, що незабаром ще більше робочих місць буде повністю автоматизовано.

Колись роботи здавалися фантастикою, але зараз... Вони подають напої, готують їжу, миють вікна і навіть плавають. Технології штучного інтелекту розвиваються з неймовірною швидкістю. Водночас експерти попереджають, що майже половина зайнятого населення Америки може залишитися без роботи. Згідно з дослідженням, опублікованим Оксфордським університетом, протягом наступних 20 років у США 47 відсотків робочих місць можуть стати повністю автоматизованими.

Переглядів: 895

Що їсти-пити у спеку

У розпалі літо — час відпусток, подорожей, відпочинку на природі. Наступила і спека. А в літню спеку не те що працювати важко, а й відпочивати. У найспекотніший період року, як стверджують фахівці, знижуються апетит та засвоюваність їжі, потреба в енергії (калорійність добового раціону харчування) зменшується приблизно на 5 відсотків. У спеку також втрачається багато рідини через значне потовиділення, а висока температура прискорює й виведення з потом вітамінів та мікроелементів. Втрата рідини з потом зменшує слиновиділення вдвічі, через що виникає відчуття сухості в роті. Як же допомогти нашому організму?

З цією проблемою ми звернулися до фахівця — лікаря-дієтолога Владислава СЛАСТІНА.

Переглядів: 754

Вітрила у Відраді

Напередодні цієї дати згадаємо сторінки його історії. У створеному в 1875 році під покровительством великого князя Олексія Олександровича яхт-клубі були представлені найбагатші аристократичні родини Одеси. Цей період історії збе-рігає імена прекрасних човнів та їх шляхетних капітанів: яхта «Відпочинок» контр-адмірала М.М. Чихачова, «Мрія» і «Радість» М.М. Бухаріна, «Блукач» барона В.А. Маса, «Захоплення», «Неллі» сімейства Анатрів, «Софія» сімейства Фальц-Фейнів, «Кармен» сімейства Санценбахерів, «Ксенія» власників приватного пароплавства Трапані, «Дивак» виноторговця К.Ц. Гінанда, «Дельфін» ресторатора Магенера...

У Великій ілюстрованій енциклопедії яхт-клубів читаємо: «Бажання надати яхт-клубу переважно характеру морської установи змусило, на відміну від інших клубів, відмовитися від типових для них розваг (гри в карти, балів, маскарадів) і зосередитися на досягненні головних цілей свого статуту — «поширення прагнення до плавання, навчання хороших матросів, вдосконалення будівництва суден і взагалі розвиток морської справи». Ця суто ділова спрямованість проявлялася у всьому, в тому числі у виборі почесних членів, якими ставали вищі офіцери флоту. Так, першими почесними членами були керуючий морським міністерством С.С. Лісовський і головний командир Чорноморського флоту та портів М.А. Аркас (батько М.М. Аркаса (старшого) — українського письменника, композитора, історика, одного із засновників «Просвіти» в Миколаєві, та дід М.М. Аркаса (молодшого) — командира полку Дієвої армії Української Народної Республіки. — Прим. «ЧН»). Завдяки участі цих осіб, а також одного із засновників клубу, градоначальника Одеси М.І. Бухаріна клуб отри-мав велику територію на морському узбережжі для своєї гавані...»

Переглядів: 1014

«Перець» на передовій

Агенти ворожих спецслужб, що за байдужості інтелектуальної еліти прихитрилися усістися на шию нашому народові, в процесі запланованого Кремлем нищення Української держави «зачистили» й знаний удома та світах гумористичний журнал «Перець».

Поки начебто оновлена Печерська влада тужиться наладити економіку, дилетантськи(?) ігноруючи питання розбудови гуманітарного підмурівку країни, найкращі вітчизняні карикатуристи (Анатолій Василенко, Олексій Кохан, Володимир Солонько, Олег Смаль...) у супрязі з письменниками-сатириками (Сергієм Ковалем, Валентином Шульгою, Аркадієм Музичуком, Миколою Цивірком...), долучаючи до гурту класиків (Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Василя Симоненка, Степана Руданського...), від торішнього серпня починаючи, щомісяця видають бойові листки «Перець на передовій». Сотні листків волонтери доправляють на фронт, де твори небайдужих «перчан» допомагають підтримувати козацький дух Воїнам Світла — оборонцям Батьківщини, Європи від оскаженілої азійської орди.

Переглядів: 645

Жванецький проти «пацанів»

Відомий одеський сатирик Михайло Жванецький на церемонії вручення російської національної телевізійної премії «ТЕФІ» висміяв російське ТБ (не цензуроване Кремлем відео можна знайти в YouTube).

Під час свого виступу сатирик читав сценку про телебачення «Дівчина і дідусь», в якій молода співробітниця телеканалу вчила старого письменника-сатирика, як треба поводитися на телебаченні.

Переглядів: 674

Невеселі часи для радіоточки

ПАТ «Укртелеком», що входить до складу холдингу СКМ Ріната Ахметова, з 1 липня підвищує абонентську плату за проводове радіо на 25—50%, до 15—27 гривень на місяць залежно від статусу абонента. Про це йдеться в оголошенні компанії в газеті «Урядовий кур’єр».

Так, абонентська плата для бюджетних організацій і населення підвищується з 12 грн/місяць до 15, для небюджетних юросіб — із 18 до 27 грн/місяць.

Переглядів: 1115

Чи пам’ятають героїв-«потьомкінців»?

27 червня cповнилося 110 років повстанню на панцирнику «Потьомкін». У пам’ять про цю подію в Одесі відбулося кілька заходів.

Так, представники громадськості міста — члени ГО «Одесі—600» Віталій Безеда, Тарас Гончарук, Валерій Ліверинов, Віктор Мазураш, Мирослав Мисюк і Надія Содоль — поклали квіти до могил учасників повстання на Другому християнському кладовищі. Тут упокоївся перший провідник повстання Григорій Вакуленчук (1877—1905), його сподвижники Зіновій Фішков (1872—1956), Іларіон Шестидесятий (1880—1981). Деякі з них прожили довге життя і були почесними громадянами Одеси, як-от згаданий Іларіон Шестидесятий, а також Іван Личев (1881—1972) та Петро Алексєєв (1881—1943).

Переглядів: 1344

Про назви та їх значення

Як виявилося, іноді читання постів у Фейс-буці, а особливо тих, які зачіпають тебе і викликають почуття роздратування, все ж буває корисним і стимулюючим.

Ось і я нещодавно «раздраконившись» злими насмішками наших «високодуховних старших братів» над українськими прізвищами (а вони справді бувають кумедними і з великим почуттям гумору), залізла в нетрі інтернету перевірити деякі із згаданих у пості. Ну, наприклад, шукала українське прізвище Поносов — і не знайшла... Але, натомість, знайшла російського селянина Поносова, предок якого носив мирське ім’я Понос. А ще знайшла і Сопляка, і Херникова, і Недрищева, і Задникова, і П’ятижопова, і Пупкіна. І багато інших хороших і різних російських прізвищ.

Переглядів: 630

Солодкий символ міста

Сьогодні, 4 липня, о 18.00 на Приморському бульварі, 9 (біля пам’ятника Дюку), відбудеться фінал конкурсу «Одеський торт», під час якого суддівська колегія обере фіналіста. Всього у відбірковому турі взяли участь 60 осіб, з яких 9 пройшли у півфінал, а троє стали фіналістами.

Суть проекту — у створенні унікальної й оригінальної технології приготування торта, який став би кондитерським символом нашого міста. Переможці конкурсу отримають грошову винагороду, а також шанс залишити слід в історії Одеси. Крім цього, на будинку переможця буде встановлена пам’ятна табличка про авторство рецепта.

Переглядів: 607

«Інший «Я»

Так називається виставка, що відкрилася 1 липня в Одеському історико-краєзнавчому музеї (вул. Ланжеронівська, 24а). На ній представлені роботи учасника міжнародних, національних фотовиставок та численних експозицій у рідному місті Ігоря Полякова, виконані в техніці «ойл принт» (олійний друк).

Цінність твору визначається його унікальністю, неповторністю. Цим, мабуть, зумовлений підвищений інтерес фотохудожників до відродження методів і прийомів знімання та друку, що застосовувалися на зорі фотографії.

Переглядів: 779

Молодіжний вітер надії

Унікальне поєднання цікавого відпочинку та духовного розвитку пропонує молодіжний фестиваль «Вітер На-Дії». Сучасна християнська музика, «Вільний університет», духовна програма, вечірня ватра, нічний музичний марафон та ще багато інших сюрпризів готують для молоді з усієї України.

У Львові активно готуються до молодіжного фестивалю «Вітер На-Дії», який відбудеться 23—26 липня. Захід є одним з етапів підготовки до Світового дня молоді, що пройде у 2016 році у Кракові.

Переглядів: 637

Браво, «Браво»!

З 20 по 29 червня у Сергіївці проходив IX відкритий фестиваль-конкурс дитячої та юнацької творчості «Яскрава країна» збирає друзів».

Для юних учасників та їх педагогів тут відбулося чимало цікавих подій: майстер-класи, творчі зустрічі, «круглі столи», семінари-практикуми, а також концертні перегляди, виступи, вечірні дискотеки, вогнище дружби, танцювальні марафони, екскурсії у Білгород-Дністровську фортецю, прогулянки на кораблі, відпочинок на морі і головне — чудовий гала-концерт.

Переглядів: 827

Від дипломатії міждержавної до народної

Литовський ярмарок, присвячений відкриттю авіарейсу «Вільнюс — Одеса», відбувся минулих вихідних у Міському саду.

/_f/2015/052.jpg Попри штормове попередження синоптиків, ярмарок вдався веселий та барвистий. У ротонді Міського саду — музика, танці та співи: капела ансамблю танцю «Ворута» Вільнюської колегії, фольклорна група «Сясулес» Київського товариства литовської культури ім. Майроніса, Одеський муніципальний оркестр духової музики ім. О.Я. Салика, симфонічний оркестр Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової.

А на вулиці танцюють відвідувачі дійства — літні одесити відчули себе молодими, молодь не відстає, пустує безтурботна малеча. Довкола прилеглого до ротонди майданчика  ятки народних майстрів з виробами з кераміки, дерева, художнього текстилю і, звичайно, бурштину, бо що то за Литва без бурштину? Для юні, що думає про майбутнє, є нагода продовжити своє навчання у цій країні. Анкету можна заповнити на місці. Тут презентують престижні литовські заклади освіти. Неподалік знайомлять з матеріалами, які за-цікавлять бізнесменів, роздають тамтешні журнали та туристичні путівники. А поруч — литовська кухня! На величезних пательнях — смажені ковбаски, млинці, картопляники та багато іншої смакоти. Кухарі в ет-нічному вбранні роблять своє діло без метушні, наче й неквапливо, але дуже вправно — майстерність межує з магією. Порції великі, страви литовської кухні смакують з живим пивом «Светуріс». Пиво литовці варять з ХІ сторіччя, і сьогодні воно є одним з основних предметів їхньої кулінарної гордості. Не забули і про ласунчиків. Кухарі продемонстрували процес приготування традиційним способом всесвітньо  відомого литовського десерту «шакотіс».

Переглядів: 668

Магічне слово «влада»

Спершу — про дивину.
Ця дивина з присмаком містики сталася два-три роки тому. Приватний сектор Одеси, будинки потопають у зелених шатах горіхових та фруктових дерев, сонмище птахів і безпородних братів наших менших.

Хилився до надвечір’я лагідний серпневий день, про який у народі кажуть: тихо, безвітряно — хоч мак сій. І раптом буквально з нічого у природі війнуло тривогою, яка і вивела мене з оселі на подвір’я. А там до тривоги додався ще й подив: чомусь заніміло все птаство, а собаки — хоч би одне тявкнуло.

Переглядів: 642

Адвокати для незахищених

З 1 липня за дорученням уряду від Міністерства юстиції стартувала масштабна соціальна програма — в Україні розпочнуть роботу 100 центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які забезпечуватимуть представництво інтересів у судах соціально незахищених громадян — тих, хто потребує особливої уваги з боку держави у забезпеченні їхніх прав, зокрема права на захист.

Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, на відкриття якого до Одеси приїхав осо-бисто міністр юстиції Павло Петренко (на знімку), — вже другий у нашому місті (розташований він за адресою: Коблевська, 40). Свою роботу центр офіційно розпочав у передостанній день червня, проте людей приймають там з 1 липня.

Переглядів: 1072

Під чесним поглядом Стуса

Будівлі та приміщення судів, як правило, мають суворий вигляд. Навряд чи хтось, навіть у святкові дні, прикрашатиме таку офіційну установу гірляндами або кольоровими кульками. Хіба що в деяких містах, наприклад у Києві, на фасаді суду можна побачити статую Феміди із зав’язаними очима, як данину міфові про неупередженість.

Портрети поетів у судових коридорах-залах зустріти дуже важко. У потоці судової прози не знаходиться місця для поезії. Тому заслуговує на увагу той факт, що у приміщенні Малиновського районного суду м. Одеси, який розташований на вулиці Василя Стуса, 1, відвідувачів, поруч з вікном інформації, зустрічає стенд, присвячений пам’яті відомого українського поета і правозахисника Василя Стуса.

Переглядів: 709

Зміниться свідомість – зміниться й держава

Тема корупції — гнійна рана на тілі кожного міста. Взяти, наприклад, Одесу. За даними експертів, Одеса прямо таки б’є всі рекорди зі згадування корупційних скандалів у ЗМІ — на митниці, в міліції, університетах...

Певні надії покладають на нового голову облдержадміністрації. Якщо тільки його відверті заяви «придушити корупцію» переростуть у конкретні дії. Прогресивні кроки зараз робляться і загалом у державі. Не так давно з’явилися нові, як кажуть експерти, ефективні методи боротьби з корупцією — Національне антикорупційне бюро України та Національне агентство з питань запобігання корупції. Також зовсім скоро обіцяє запрацювати незалежний Департамент детективів — людей, не помічених у хабарництві, які чесно живуть, розбираються в юридичних тонкощах, декларують свої доходи і розуміються в правовому та процесуальному кодексах, до того ж володіють навичками розшуку конкретних осіб. Нова установа покликана поставити крапку в хабарництві всіх рівнів у найвищих установах — починаючи з міських голів і завершуючи представниками Кабміну. Діятиме вона при новоствореному Національному антикорупційному бюро України. Але щоб були результати, експерти зауважують: і над новими антикорупційними органами має бути нагляд — громадський.

Переглядів: 641

Без прив’язки до ліжко-місця і поближче до інвестора

Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі та перший заступник міністра Олександра Павленко цими днями відвідали Одесу. Зустріч з медичною спільнотою краю відбулася в актовій залі обласної клінічної лікарні.

Під час зустрічі, на яку зібралися сотні медиків і яка впродовж майже двох годин транслювалася на всі райони (обласна лікарня давно має такі можливості), керівники МОЗ презентували реальні кроки до впровадження медичної реформи в Україні та відповіли на численні запитання представників галузі.

Переглядів: 701

«Країна потребує допомоги бізнесу»

30 червня в Одесу після майже року перебування в зоні АТО повернулися 50 бійців Одеського 18-го батальйону територіальної оборони. Зустріч на Думській площі орга-нізував фонд «Сила єдності» за підтримки благодійного фонду Ігоря Палиці.

Упродовж року, повідомляє перс-служба фонду, Ігор Палиця забезпечував 18-й батальйон усім необхідним. У вересні 2014-го були закуплені 430 бронежилетів і супутнє обмундирування. Після демобілізації кожен боєць отримував 5000 гривень з особистих коштів І. Палиці. Наразі таку допомогу вже отримали 232 бійці. Не стали винятком і захисники, які прибули в Одесу у вівторок: кожен отримав по 5000 гривень від БФ Ігоря Палиці.

Переглядів: 678

Точка неповернення

Буквально тиждень тому міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі з робочим візитом відвідав Одесу (про це читайте на 2-й стор. газети). А вже у середині нинішнього вибухнув скандал: вчорашні соратники по парламентській коаліції зажадали: звільнити як такого, що не справився з покладеними надіями, не здолав корупцію, не..., не..., не...

«У нас нема претензій до міністра, але він не може керувати сьогодні», — сказав Ігор Кононенко, заступник голови фракції «Блок Петра Порошенка», додавши, мовляв, внутрішній аудит показав, що ситуація в МОЗ некерована.

Переглядів: 704

Десять конституційних правок, які потрібно знати, щоб зрозуміти процес децентралізації

Конституційна комісія на чолі з головою ВР Володимиром Гройсманом затвердила минулої п’ятниці зміни до Основного Закону в частині децентралізації місцевого самоврядування та передала їх на розгляд президенту. Петро Порошенко пообіцяв внести конституційний законопроект до парламенту буквально до ранку 30 червня, щоб депутати змогли його прийняти за основу впродовж поточної сесії. Остаточно все вирішиться восени, коли для змін до Конституції знадобиться понад 300 депутатських голосів. Проте вже зараз варто до-кладно розглянути основні аспекти цього блоку конституційної реформи, щоб без надмірної політизації та апломбу зрозуміти, які реформи нам пропонують.

Переглядів: 794

Справжня ціна газу, або Чому український газовий сектор потребує європейських реформ

Газова торгівля з Росією і на внутрішньому ринку була одним з головних джерел збагачення в Україні. У 1998 році тогочасний голова правління НАК «Нафтогаз України» Ігор Бакай влучно зауважив: «Усі багаті люди в Україні заробили свої статки на російському газі».

Суть їхнього збагачення полягала в купівлі газу за низькою, регульованою на державному рівні, ціною і продажу за непомірно високою ринковою ціною, захищеною з боку монополії, або у виробництві експортної продукції з використанням дешевого газу. Така торгівля була головним джерелом корупції у владній верхівці України. Один-єдиний спосіб, який здатен побороти цю корупцію, —  уні-фікація різноманітних цін на газ на ринковому рівні. Якщо Україна не вживе таких заходів, то корупція у владній верхівці переважатиме й надалі, а Україна не досягне істотного економічного зростання.

Переглядів: 1202

Вищий рівень – вища відповідальність

Із квітня активісти Комітету виборців України спостерігали за проведенням ЗНО на Одещині та за роботою експертних груп при регіональному центрі оцінювання якості освіти, які визначали порогові бали «склав/не склав». Результати до-слідження представили громадськості.

Перше, що зауважили експерти КВУ, — нинішні особливості кампанії не позначилися на рівні підготовки і проведенні тестування, а в окремих випадках навіть покращили його ефективність. Особливо це видно на прикладі української мови та літератури. Зважаючи, що цього року результати тестів зараховувалися випускникам і як державна підсумкова атестація з цих предметів, а також те, що тестування було обов’язковим для вступу у вищі навчальні заклади, явка учасників суттєво збільшилася.

Переглядів: 703

Самодіяльність в Охотному ряду

Літня пауза в широкомасштабних воєнних діях на Донбасі дозволила українській владі, і зокрема Верховній Раді, зосередитися на вирішенні невідкладних проблем — проведенні реформ. Нова редакція Конституції України, зміна виборчого законодавства, удосконалення податкової системи, необхідне коригування бюджету — усього цього з головою достатньо для порядку денного кількох сесій. Для польоту законодавчих фантазій часу обмаль.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net