Переглядів: 879

Зневага до героїв?

12 травня Верховна Рада України прийняла постанову «Про вшанування героїв АТО та вдосконалення національно-патріотичного виховання дітей та молоді». Останнім пунктом у ній стоїть, на перший погляд, незначна, але дуже вагома фраза: «До 1 липня 2015 року проінформувати Верховну Раду України про хід виконання цієї постанови». Звернення спрямоване до обласних і міських рад. Перше липня не за горами, а в Одесі про меморіал — ні слухом, ні духом.

Одеса чи не єдине українське місто, в якому й досі нема меморі-алу полеглим воїнам АТО. Сказати, що всім до цього байдуже, — збрехати. Єдині, кому на все наплювати, ба навіть більше, хто активно противиться створенню меморіалу, — депутати міськради і мер Одеси. Таку заяву нещодавно в кризовому медіа-центрі на прес-конференції зробили члени громадської ініціативи, які якраз активно  виступають за створення такого меморіалу.

Ідея його створення виникла з постійно діючої фотовиставки «Неоголошена війна — як вона є». За словами одного з учасників групи Володимира Саркісяна, ще 25 травня вони, в рамках громадської ініціативи і відповідно до статуту територіальної громади Одеси, подали в міську раду проект-рішення про встановлення меморіалу. «25 травня цей документ був зареєстрований у міськраді. Згідно зі статутом територіальної громади, впродовж 20 днів на адреси громадської ініціативи має прийти відповідь — у телефонному режимі чи на е-мейли. Для цього в додатковому листі вказуються всі наші контактні дані. Всі терміни давно пройшли. 20 днів робочих, 20 днів календарних, а відповіді й досі нема. Наприкінці минулого тижня один із членів групи взнавав про долю нашого проекту в міськраді. Там цинічно відповіли: «Ми 20 днів потримаємо його в себе, а потім відмовимо». Підстава: мовляв, не всі документи подали. Але це жорстока брехня. Всі документи, відповідно до статуту територіальної громади, прикріплені до проекту. Особисто я надсилав Труханову листа з питанням про меморіал. Він не відповів», — розповів Володимир Саркісян.

За його словами, навіть якщо станеться диво й ідею меморіалу схвалять, часу на її втілення потрібно буде чимало. «Проект передбачає розгляд цього питання в три етапи. Для початку потрібно виділити місце і перенести туди на постійній основі нашу фотовиставку, потім — закладання, на виділеному місці, першого каменя, оголошення конкурсу на кращий проект меморіалу, оголошення окремого конкурсу на благоустрій прилеглої території. Нарешті, встановлення меморіалу за проектом, який переможе в загальноміському конкурсі», — зазначив Володимир.

На важливості встановлення такого меморіалу в Одесі наголошують родичі загиблих воїнів АТО. Для них це справа честі, це пам’ять про тих, хто віддав своє життя за спокій у нашій країні. «Хочу звернутися до нашої влади від імені рідних полеглих. Велике прохання створити цей меморіал в Одесі. Па-м’ять треба берегти, це наша історія», — зазначив Віктор Святковський, брат Михайла Святковського, бійця 18-го батальйону 28-ї бригади ОМБР, який загинув у зоні АТО.

Щоб зрушити питання з мертвої точки, члени ініціативної групи збираються написати листа до Комітету з питань культури і духовності ВР, аби вже ті запитали в Одеської міської ради, як вона збирається виконувати постанову парламенту. «Ми всіма силами добиватимемося створення меморіалу воїнам АТО — це вшанування пам’яті, це дяка за життя, це виховання нашої молоді. На підтримку меморіалу зробимо електронний збір підписів, спробуємо залучитися депутатською ініціативою. Меморіал в Одесі буде!» — запевнила Аліна Подолянка, орга-нізатор виставки «Неоголошена війна — як вона є», член ініціативної групи зі встановлення меморіалу воїнам АТО в нашому місті.

Декілька слів про фотовиставку «Неоголошена війна — як вона є», з якої все й почалося. Вона складається зі світлин загиблих бійців Одещини, фотоепізодів із зони АТО й різних артефактів сьогоднішньої війни — гільзи, осколки від мін, протитанкові ракети і т.д. Вперше фотовиставка демонструвалася 23 травня на Приморському бульварі у рамках «Мегамаршу у вишиванках». Побувала вона й на житломасиві Котовського, в Суворовському районі, потім — на Думській, у день голосування за меморіал жертвам 2 травня 2014 року. «Вийшов Труханов, спитав, що ми хочемо. Ми розповіли про меморіал, на що він відповів: «Не треба ставити пам’ятники, так, як комуністи, щоб їх потім не зносили». Він провів аналогію між воїнами АТО, нашими героями, і комуністами», — обурилася Аліна Подолянка.

Бачили одеські артефакти навіть в Очакові. Туди організатори приїхали на запрошення й одразу зробили «революцію». «Ми стояли на площі, а біля нас — пам’ятник Лені-ну. Що ми зробили? Ми накрили голову Леніну українським прапором. До нас почали підходити місцеві можновладці, обурюватися, під’їхала міліція, але ми були непохитні. Закінчилося все неочікувано. Ми поїхали, а через тиждень Леніна знесли, тобто ми дали такий поштовх», — розповіла Аліна.

Тепер постійне місце фотови-ставки — Міський сад, біля альтанки (на знімку). Її охороняють бійці «Самооборони» і в разі дощу допомагають організаторам «рятувати» експонати. Зараз фотовиставка по суті замінює відсутній в Одесі меморіал полеглим воїнам АТО. Вона цікава і привертає до себе увагу. Там знаходять однодумців, як військовослужбовці, так і бабусі, які переважно мешкають у проро-сійському оточенні. «Дуже багато людей підходять до нас. Тобто мета виставки досягнута», — наголосила Аліна Подолянка.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

P.S. Один з елементів фотови-ставки «Неоголошена війна — як вона є» — банер із фотографіями і списком наших земляків, які загинули, боронячи Батьківщину від ворожої навали. Список неповний. Зараз до нього треба додати чимало імен. Проте ніде нема повного переліку полеглих. За словами Аліни Подолянки, ніхто в Одесі таку інформацію не збирає. «Це страшно звучить: ми не можемо не те що прізвища, навіть цифру назвати. В інтернеті є якась інформація, але одного джерела, де ця інформація зібрана комплексно, нема. Це просто зневажливе ставлення до наших бійців, щоб навіть такого елементарного не зробити», — зазначила активістка.

І.Д.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net