Крапелька до крапельки
14 червня відзначався Всесвітній день донора крові. З кров’ю лікарі уособлюють життя. Це визначення підтверджується історичними фактами. Свого часу люди кров пили, спускали надлишки, а потім — і переливали. В художній літературі кров міфологізували. Надприродні здатності червоній рідині приписують і лікарі. Через те, що наука й досі не винайшла замінника крові, її вважають єдиним джерелом життя людини.
Вперше як професійне свято День донора відзначили в Цюріху 10 років тому. На всеукраїнському рівні в кожному місті — своя історія донорства. Наприклад, на Одещині перше переливання крові (і друге на просторі колишнього СРСР) відбулося в 1920 році.
Що зараз з кров’ю в одеському регіоні й Україні загалом, розповів головний лікар обласної станції переливання крові Михайла Бартко.
В Україні ситуація з переливанням крові — не на висоті. За словами Михайла Бартка, головного лікаря КУ «Одеська обласна станція переливання крові», за останні 20 років кількість донорів в країні зменшилася удвічі. Трохи покращилася ситуація в 2014—2015 роках.
Через воєнну агресію Росії, велику кількість поранених захисників України серед населення зріс рівень патріотизму, в тому числі й готовності здавати свою кров на порятунок тих, хто її потребує. Не раз, коли велися активні бойові дії й кількість поранених стрімко зростала, люди всіх вікових категорій масово йшли здавати кров, абсолютно на безоплатній основі. Більшість з них (переважно соціально успішні громадяни, як правило — працюючі і з вищою освітою) навіть відмовлялися від визначених Кабміном 30 гривень, які видаються донору на так звані «обіди» для поповнення енергії. До речі, цю цифру на рівні МОЗ планується переглянути. Відповідні листи до міністерства з проханням збільшити суму на «донорські обіди» (приблизно до 80 гривень) уже давно надсилають лікарі з усієї України.
На Одещині сьогодні діє 2 центри та 11 пунктів переливання крові. Через малий термін придатності — лише 2—3 дні — поповнення запасів завжди актуальне. «Щороку в Одеській області 20 тисяч донорів здають кров. Частина з них — по 3—5 разів, виходить десь 30 тисяч дотацій. На 1 тисячу населення у нас 10 донорів. Для порівняння: в Німеччині — 80, США — 100», — зазначив Михайло Бартко. Минулого року в обласній станції кров здавали 10 тисяч донорів. Серед них і багато тих, хто вже десятки разів ділився частинкою себе заради порятунку інших людей, — це, зокрема, наші почесні донори (3526 осіб, які здали кров більше 40 разів) та «Заслужені донори України» (5 осіб, понад 100 кровоздач). Для цих людей передбачені певні пільги — безкоштовне протезування і безкоштовні путівки до санаторію.
Головний принцип, за яким працюють служби крові, — безпечне донорство: в роботі і з донорами, і з пацієнтами використовуються винятково одноразові інструменти. А ще — кожен донор, кожна порція крові проходить вірусно-бактеріологічне обстеження. «Насамперед йдеться про перевірку на гепатит С і В, ВІЛ та сифіліс», — зазначив Михайло Бартко і додав, що за останній рік набагато знизилося число випадків виявлення захворювань у крові — її здають здоровші люди.
На завершення фахівець нагадав, що стати донором може кожен громадянин України віком від 17 до 60 років. Вищий віковий поріг — небажаний, оскільки у літніх людей кров уже не насичена достатньою кількістю всіх необхідних елементів. А ще Михайло Бартко наголосив: за три дні до здавання крові майбутньому донору не можна курити, вживати алкоголь, їсти жирного; за 21 день — вживати антибіотики, навіть звичайний анальгін. Лікар також попередив: упродовж року кров можна здавати п’ять разів, бажана перерва на відновлення — два місяці.
Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206