Переглядів: 796

Сонце у високості

21 червня — день літнього сонцестояння

Середина природного літа — найдовший день у році, коли сонце досягає максимально високої позиції. Впродовж тисячоліть цей день мав величезне значення для наших предків, які жили в гармонії із землею і підкорялися природним циклам.

Уперше його почали відзначати задовго до нашої ери. Згадки про його святкування можна знайти у багатьох народів, які одвіку наділяли сонце магічними властивостями.

З поширенням християнства в Європі багато язичницьких традицій поступово зникли. Але звичай відзначати день літнього сонце-

стояння виявився настільки сильним, що його продовжували пошановувати через багато століть після прийняття нової віри. І зараз його відзначають у Швеції, Польщі, Білорусі та інших країнах. А, до речі, у Фінляндії він є офіційним державним святом.

На особливу увагу заслуговує святкування цього дня в Стоунхенджі (Англія). На думку більшості вчених, у далекому минулому саме це місце друїди обрали для проведення своїх обрядів. Вони вважали, що в день сонцестояння відбувалося запліднення Матері Землі Богом Сонцем. І в наші дні у Стоунхенджі у день літнього сонцестояння збираються тисячі людей, аби віддати данину старим кельтським традиціям.

Вважалося, що ніч перед днем літнього сонцестояння — чарівний час. Це час, коли завіса між нашим і паралельним світами стає тонкою, дозволяючи магії, духам і феям проникати у наш світ.

Для язичників свято літнього сонцестояння мало величезне значення. За традицією, від обрядів, проведених людиною цього дня, залежать багато аспектів її життя: здоров’я, успіх, сімейний стан тощо впродовж наступного року.

Червень — найпишніший місяць: у розквіті більшість рослин, спіють ягоди, час збирання та сушіння лікарських трав...

У червні збирають перший мед, тому червневий повний місяць називався медовим. А ще перший місяць літа був часом масових язичницьких весіль. Таким чином, поняття весілля було тісно пов’язане з «медовим місяцем» і лише згодом трансформувалося у традицію, якої ми із задоволенням до-тримуємося й нині. Цікаво, що червень досі у багатьох країнах залишається найпопулярнішим місяцем для одружень.

Безпосередньо в день сонце-стояння на Русі відзначали Купалу — закінчення весни і початок літа з його першим місяцем Кресенем. Ритуали Купали дуже схожі на ритуали Іванового дня, що ще раз підтверджує загальне коріння європейської культури. Древні руси плели вінки, пили медовий напій, стрибали через вогнища, приносили жертви воді і вогню, збирали цілющі трави, здійснювали ритуали польових робіт і збору врожаю, а також очищали душу й тіло обмиваючись у річках, озерах і струмках.

У стародавні часи святкування дня літнього сонцестояння майже завжди включали в себе ритуальні вогнища. Традиція стрибати через багаття збереглася з давніх часів дотепер. Стихія вогню символізує життєву силу і саме життя. Смерть — це холод. Вогонь — тепло і життя. У багатьох культурах вважається, що цього дня відбувається об’єднання стихій Води і Вогню, і вода цього дня також набуває ма-гічної сили.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net