№ 43-44 (21615-21616) субота 6 червня 2015 року

Переглядів: 760

У боях районного масштабу

Майже тиждень у засобах масової інформації України центральною темою було призначення Міхеіла Саакашвілі головою Одеської обласної державної адміністрації. Подія, звичайно, неординарна, але й не така, що впливає на загальний розвиток подій у країні. У рази сильніше на цей розвиток вплинув пересічний і спочатку належним чином не оцінений бій місцевого значення на Донбасі.

Ворог відкинутий

У ніч з вівторка на середу 3 червня перестрілки біля райцентру Мар’їнка та залізничної станції Красногорка (розташованих практично біля самого Донецька) переросли в масований наступ донецьких сепаратистів на територію, підконтрольну силам АТО. Наступ супроводжувався застосуванням важкої артилерії, «Градів», «Смерчів» і танків. В операції з боку «ДНР» були задіяні великі сили звичайної піхоти і спецпідрозділів. У тому числі російських.

Переглядів: 783

Не як класичний представник влади

/_f/2015/044.jpg29 травня Президент Петро Порошенко підписав указ «Про прийняття до громадянства України Саакашвілі М. як особи, прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес для України». Наступним указом, датованим 30 травня, глава держави звільнив з посади голови Одеської облдержадміністрації Ігоря Палицю і того ж дня видав ще один указ, яким призначив на посаду очільника ОДА Міхеіла Саакашвілі.

Того ж дня, у суботу, 30 травня, Президент відвідав Одещину й особисто представив місцевій владі та громаді нового голову облдержадміністрації.

Звертаючись до присутніх, Петро Порошенко сказав, що знає Міхеіла Саакашвілі як «людину, яка не словом, а ділом довела, що може не тільки демонструвати добрі знання і народжувати креативні пропозиції, але й вміє втілювати їх у життя і змінювати всю країну». За часів президентства Міхеіла Саакашвілі, вів далі глава української держави, Грузія стала більш прозорою, ефективною, завдяки антикорупційній реформі — більш привабливою для іноземних інвесторів, змогла забезпечити справедливість судів та підвищити рівень захищеності громадян. «Такою я хочу бачити Україну, такою я хотів би бачити Одесу», — наголосив Петро Порошенко.

«Складні часи потребують сильних та рішучих дій. Кожен громадянин чекає від влади подолання проблем, які роками не дозволяли Україні, і в тому числі Одещині, розкрити свій потенціал», — сказав Президент і додав, що вже через рік люди мають відчути перші результати реформ. Має зрости довіра людей до влади та правоохоронних органів.

Переглядів: 794

Петро ПОРОШЕНКО: «Україна заслуговує на успіх. І так буде!»

У четвер Президент Петро Порошенко виступив із щорічним посланням до Верховної Ради, в якому окреслив найважливіші завдання для української влади на найближчий рік: продовжити деолігархізацію, дерегуляцію і децентралізацію, розпочати демонополізацію, завершити створення інфраструктури для боротьби з корупцією і перейти в тотальний наступ на неї, почати очищення суддівської гілки влади та прокуратури.

Президент наголосив на необхідності відновлення економічного зростання країни з початку 2016 року. Для цього, за його словами, потрібно завершити санацію банківської системи та податкову реформу, включно зі збереженням єдиного податку для малого та середнього бізнесу, повідомляє прес-служба глави держави.

Переглядів: 831

Архітектура сучасної безпеки

У вівторок в Одесі відбулася друга студія «Чорноморсько-Балтійського форуму безпеки і співпраці». Тема: «Архітектура сучасної безпеки країн басейну Чорного моря та роль НАТО в її збереженні». Вітчизняні й зарубіжні експерти торкнулися проблем безпеки у регіоні та перспективи членства України у Північноатлантичному альянсі.

Серед присутніх — громадські діячі, студенти, журналісти, викладачі та курсанти факультету Військово-Морських сил Одеської національної морської академії.

Переглядів: 782

Непроханий «гість»

Українські ВМС спільно з Держприкордонслужбою України припинили провокаційні дії з боку бойового корабля країни-агресора.

3 червня фрегат українських ВМС «Гетьман Сагайдачний» під час виконання завдань у визначеному районі Чорного моря виявив сторожовий корабель Чорноморського флоту Російської Федерації «Ладний», який намагався вести розвідку безпосередньо неподалік територіальних вод України. Крім того, російський корабель, перебуваючи у дрейфі, стояв на рекомендованому шляху руху цивільних суден, що складало загрозу безпеці судноплавства.

Переглядів: 1287

П’ятий випуск ліцеїстів

У Військово-Морському ліцеї, передислокованому у квітні минулого року до Одеси через анексію Російською Федерацією Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, відбулася урочиста церемонія випуску ліцеїстів. Атестати про повну середню освіту та нагрудні знаки отримали 22 випускники.

Переважна більшість юнаків виявила бажання по закінченню ліцею продовжити навчання на факультеті Військово-Морських сил Одеської національної морської академії та у Військовій академії Одеси.

Переглядів: 1093

Незнайома децентралізація і звична приватизація

Хоч порядок денний чергової сесії обласної ради, яка  відбулася минулої п’ятниці, 29 травня, містив невеличкий перелік питань, винесених на обговорення, та кожне з них було надзвичайно важливим для життя громади.

Депутати одностайно схвалили звернення до керівництва країни з приводу необхідності перегляду тарифів. У ньому йдеться про те, що рішення про значне підвищення тарифів на енергоносії, послуги ЖКГ були поспішними, не продуманими, без достатніх економіч-них обґрунтувань і проведення серйозного соціально-економічного аналізу. Не були враховані реальні доходи населення та рівень безробіття. Підвищення тарифів, йдеться у зверненні, недопустиме без збільшення пенсій і заробітних плат. Депутати вимагають від керівництва держави забезпечити прозоре і зрозуміле людям складання тарифів із забороною брати участь у наданні комунальних послуг посередникам.

Переглядів: 749

Айварас АБРОМАВІЧУС: «Уся Україна має стати вільною економічною зоною»

У рамках «Міжнародного тижня транспорту» в Одесі побував міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавічус, де провів інспекцію портів регіону. Цей візит випадково збігся з першим офіційним робочим днем нового голови облдержадміністрації Міхеіла СААКАШВІЛІ.

Мета візиту міністра, за його словами, — переконатися в тому, що закони, які парламент приймає в Києві, в достатній мірі імплементуються на місцях.

Переглядів: 697

Більше терміналів – нижчі ставки

У вівторок, 2 червня, Одеський морський торговельний порт відвідала іноземна делегація, до складу якої увійшли директори ЄБРР від 10 країн і двох європейських структур — штаб-квартири ЄС та Європейського інвестбанку.

Метою такого представницького десанту було ознайомлення з тим, як реалізується інвестиційний проект будівництва зернового терміналу компанії «Бруклін—Київ» і які загальні перспективи розвитку Одеського порту.

Переглядів: 763

Накопичувальний рахунок – персональний сейф людини

Усі ми — нинішні чи майбутні пенсіонери, тому зміни в пенсійній системі України торкаються кожного з нас. Пенсія — один із найважливіших факторів соціальної захищеності для людини, запорука стабільності в суспільстві, індикатор якості життя населення.

Фундамент пенсійної системи — справедливість у нарахуванні пенсій та солідарна відповідальність за наповнення Пенсійного фонду.

Про особливості, перспективи та наслідки запровадження змін в українській пенсійній системі розповів начальник головного управління ПФУ в Одеській області Олександр БУРЯЧЕНКО.

Переглядів: 750

Антиконкурентні рішення рад

Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України вбачає в діяльності низки рад різних рівнів антиконкурентні дії.

Так, як повідомляє прес-служба відомства, обласне відділення АМКУ зобов’язало Старокозацьку сільську раду (Білгород-Дністровський район) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, внаслідок яких окремим суб’єктам господарювання або групам суб’єктів господарювання створюються несприятливі умови діяльності порівняно з конкурентами.

Переглядів: 724

У час відносного затишшя

1 червня у Женеві Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини оприлюднило «Доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні (16 лютого — 15 травня 2015 р.)».

Нижче подаємо неофіційний переклад резюме звіту (оригінал документа написано англійською мовою), наданий «ЧН» представництвом ООН в Україні.

Переглядів: 706

У пошуку янголів-охоронців

З першого літнього дня почав діяти сайт «Діти війни», де зібрана актуальна інформація про наших маленьких співвітчизників, які постраждали в результаті військового конфлікту на Сході України.

Мета сайта — сприяння дітям у пошуку янголів-охоронців — людей, які можуть їх підтримати. Окрім того, на сайті розміщені дані щодо потреб дітей: майже всім їм необхідні психологічна реабілітація та фінансова допомога, адже за своє життя багато хто з них вже встиг пережити смерті близьких та друзів, обстріли та поранення, втрату даху над головою.

Переглядів: 1023

Злочини комунізму під час Другої світової війни

Продовження. Початок у номері за 30 травня.

26 листопада НКВС організував провокацію поблизу селища Майніла на кордоні з Фінляндією — з мінометів було обстріляно місце розташування совітського 68-го полку. Згідно з брехливими совітськими заявами було вбито чотирьох і поранено дев’ятьох червоноармійців. Але насправді втрат не було — в 1990-і російський історик Павло Аптекар знайшов в архівах зведення і донесення 70-ї стрілецької дивізії, до складу якої входив 68-й полк. Повідомлення про обстріл з фінської сторони там нема, і будь-яких втрат 25—28 листопада у складі дивізії не зафіксовано. 28 листопада Совітський Союз в односторонньому порядку розірвав пакт про ненапад з Фінляндією і 30 листопада почав війну.

Переглядів: 1740

Прихована історія і проблема її поглиблення: Кочубіїв–Хаджибей–Одеса

Як уже повідомлялося, 29 травня на базі Одеського національного політехнічного університету відбулася перша Всеукраїнська наукова конференція, присвячена 600-річчю Одеси, — «Кочубіїв — Хаджибей — Одеса», яка зібрала більше шістдесяти науковців.

Подібний масштабний захід привернув увагу наукової громадськості України. Був зачитаний лист з привітанням учасників конференції від директора Інституту історії України НАНУ, академіка Валерія Смолія, у якому, зокрема, міститься заклик відділити історію від політики, адже остання історичну науку «може на деякий час приховати, загальмувати її розвиток, але знищити — ніколи».

Переглядів: 1115

«Телефот» Бориса Грабовського

Коли згадується прізвище Грабовського, то в пам’яті спливають рядки «Рученьки терпнуть, злипаються віченьки…». Дехто може навіть пригадати, що автор цього вірша помер у Тобольську в 1902 році, куди був засланий за підтримку народовольців. Але мало хто знає, що саме там, у Тобольську, за рік до смерті, в нього народився син Борис, якому судилося стати одним із творців сучасного телебачення.

У цьому місті Павло Арсенович познайомився з Анастасією Лук’яновою, яка брала участь у замаху на царевича і була заслана на п’ять років у Тобольськ. Там і перетнулися їхні долі. У серпні 1900-го вони одружилися, а невдовзі, 26 травня 1901 року, у них народився син, якого батько назвав Борисом на честь давнього знайомого, автора «Словника української мови», письменника Бориса Грінченка. Наприкінці листопада 1902-го Павло Грабовський пише останнього листа своєму другові: «Стрінете мого маленького сина, так допоможіть йому прибитися до якогось щиро укра-їнського гурту. Незабаром сподіваюся смерті. України так і не побачу». Борис Грінченко одержав листа після того, як поета вже не стало.

Переглядів: 717

«Жертвуйте, панове... на рисувальну школу!»

29 травня Одеське художнє училище відзначило своє 150-річчя. Воно є дітищем Одеського товариства красних мистецтв, якому, до речі, цьогоріч так само сповнюється півтора століття. Ці урочистості відбулися в колишньому палаці Абази — нині Одеському музеї західного і східного мистецтва.

Серед багаточисленних гостей я зустрів колишнього викладача училища з багаторічним стажем (1959—2011), свого часу директора цього музею (1966—1975) Івана Івановича Козирода — мистецького старійшини Одеси (народився у 1923-у).

Переглядів: 723

Це не провінційне мистецтво

Північна столиця Одещини. Так із любов’ю називають жителі Балти своє місто, і, як підтвердила культурно-мистецька акція «Талановита Балтщина», що пройшла 28 травня в Одеському обласному центрі української культури (Польська, 20), усі підстави так вважати у них є.

Балта була представлена чудово підібраною і різноманітною програмою, в якій живопис гармонував з танцем, а народна та естрадна пісня органічно перепліталися з джазом. Таке поєднання передусім продемонструвало, що керівництво району жодним чином не вважає свої терени провінцією і в сфері культури орієнтується на високоякісні і цікаві тенденції.

Переглядів: 1392

Озеро Сасик: курс на море

В часи СРСР, в 1970—1980 роках, процвітали різного роду модернізаційні ідеї, поширеною була практика підкорення природи і видозмінення її до непізнаваності. Однією з жертв так званого «прогресу» на Одещині став лиман Сасик. Водойму, площею понад двісті квадратних кілометрів, тодішні умільці задамбували. Через штучні загати озеро почало гинути, отруюючи й навколишні врожайні чорноземи. Виправити помилку радянських українські чиновники та науковці обіцяють нинішнього року, майже через півстоліття від появи екологічного лиха.

У радянські часи із Сасика захотіли зробити водосховище для прісної води, аби, в разі потреби, було чим зрошувати найближчі сільськогосподарські угіддя. Всі необхідні будівельні роботи виконали: водойму відгородили від моря дамбою 14 кілометрів завдовжки і 150 метрів завширшки. Однак розрахунки виявилися хибними. Через високу солоність, Сасик опріснити так і не вдалося. Більше того: вчені помітили, що чорноземи, які задля проби зрошували водою з озера, почали гинути. Наприкінці 1980-х так занапастили понад 30 гектарів землі. Про жодні заплановані рекордні урожаї вже не могло бути й мови. Експеримент завдав шкоди і місцевій флорі та фауні: цілющі болота повністю знищили, що унеможливило перекваліфікування Сасика на лікувальну курортну зону. Потім про озеро забули. До нього, «покаліченого», нікому вже не було діла. Всі рятувальні роботи перевели в розряд дискусій: поговорили-побалакали та й відклали. Максимум, що робилося, — проводили чергові експертизи. І такі «розмовні роботи» точилися навколо Сасика понад три десятиліття. Лише в останні 5—8 років зажев-ріла надія: до кампанії з порятунку водойми активно підключилися екологи і громадськість. Спільними зусиллями (іноді навіть вдаючись до відчайдушних спроб власноруч розкопати дамбу) люди почали вимагати від влади відновити природне сполучення Сасика з морем.

Переглядів: 718

Перемоги на шахівницях

Одеський гросмейстер Наталія Жукова (на знімку) стала чем-піонкою Європи з шахів.

Федерація шахів Одеської області з радістю вітає титуловану представницю регіону, одну з провідних спортсменок країни — гросмейстера Наталю Жукову — з новим вражаючим досягненням. На індивідуальному жіночому чемпіонаті Європи, який цього року відбувався в Чакві (Грузія), одеситка завоювала золоту медаль, повторивши свій успіх 15-літньої давності на першому в історії жіночому континентальному чемпіонаті, який також проводився в Аджарії. Варто відзначити, що за 15 років проведення чемпіонатів чотири рази золоті медалі виборювали українки. У змаганні нинішнього року брали участь 98 шахісток з різних країн Європи. Наша землячка виявилася найкращою!

Переглядів: 711

Альпіністів гартують... море і степ

«Україні як ніколи потрібні справжні герої!» сказав президент Федерації альпінізму України та альпклубу «Одеса» Валентин Симоненко під час урочистого шикування учасників спортивного свята «День альпініста», який традиційно проводиться у нашому місті в останню неділю травня.

Це один із парадоксів, на які багата історія Одеси, що наше місто, розташоване між степом і морем, ще з кінця XIX століття посідає передові позиції у вітчизняному альпінізмі та скелелазінні. І численні досягнення в цих видах спорту, очевидно, примножуватимуться, адже маститих майстрів підпирає численна молода зміна. На думку Валентина Симоненка, саме альпінізм і скелелазіння, як ніякий інший вид спорту, сприяє вихованню мужності і героїзму.

Переглядів: 737

Екстрим на воді

У суботу, 6 червня, о 12.00 на базі школи віндсерфінгу «УЛЬОТ» — однієї з найвідоміших і найпопулярніших в Україні, яка лише за чотири сезони навчила серфінгу на дошці під вітрилом більше 1000 учнів, стартує «Віндсерф-2015». Станція «УЛЬОТ» ось уже п’ятий рік поспіль традиційно виступає організатором цього заходу.

Віндсерфінг — один з найпоширеніших екстремальних водних видів спорту в усьому світі. Як і в багатьох європейських країнах, в Україні він переживає нову хвилю популярності. За неофіційними даними, ним захоплюється більше 20000 українців, і ця цифра зростає з кожним роком.

Переглядів: 900

Святе Євангеліє у житті

7 червня — Неділя всіх святих

Минулої неділі Православна церква вшановувала Пресвяту Трійцю, свято П’ятидесятниці та Зіслання Святого Духа на апостолів. Це була пам’ять тієї великої хвилини, коли Третя Особа Святої Трійці — Дух Святий — зійшов на апостолів, відкрив їм очі на розуміння вчення Спасителя і дав відвагу проголошувати це вчення різними мовами для різних народів.

Перша громада, що пішла за голосом Божих слів за святим Петром, — це були перші християни, які зазнали жорстокого переслідування від іудейських старійшин. Вони, незважаючи на всі перешкоди, прийняли християнство, і це був початок Христової Церкви. Це така Христова Церква, до котрої належать не лише ті, що живуть, але й ті, що перебувають на небі, — всі святі. Своїм праведним життям вони заслужили на те, щоб у нинішню неділю ми їх молитовно згадували, щоб ми, до неба піднявши серця, молились: «Всі святі, моліть Бога за нас!».

Переглядів: 734

Подружімося із сонячними дітьми

6 червня о 15.00 в Impact HUB Odessa (вул. Грецька, 1а, 3-й поверх) почнеться презентація соціального проекту «Давай дружити», спрямованого на привернення уваги суспільства до проблем і потреб дітей із синдромом Дауна.

Цього ж дня у рамках проекту «Давай дружити» відбудеться презентація українського перекладу повісті письменниці Дороти Тераковської «Мишка», що розповідає про життя успішної польської сім’ї, в якій народжується дитина з синдромом Дауна. В Одесі книгу представить перекладач — відома українська письменниця Дзвінка Матіяш.

Переглядів: 701

Для надання безоплатної правової допомоги

З 21 травня по 30 червня Координаційний центр з надання правової допомоги у співпраці з Українською фундацією правової допомоги за підтримки МФ «Відродження» оголошує конкурс на посади керівників відділів взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги у 24 регіонах для роботи у 100 місцевих центрах України.

Оголошення про проведення конкурсу, основні вимоги до кандидата та детальна інформація опубліковані на сайті www.legalaid-jobs.in.ua, веб-сайтах Координаційного центру з надання правової допомоги та на сайті Української фундації правової допомоги https://www.ulaf.org.ua, на офіційній сторінці організації в мережі Facebook https://www.facebook.com/UkrainianLegalAidFoundation.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net