Переглядів: 742

«Іди у народ...»

До 175-річчя П.І. Чайковського

Багато слухачів, які побували того пам’ятного вечора (19 травня) у концертній залі Одеської обласної філармонії, могли б погодитися з твердженням, що ми стали свідками відразу двох концертів в одному — настільки яскравими були його обидва відділення.

У першому панував Олександр Скрябін із раннім «Концертом для фортепіано з оркестром» у виконанні знаного піаніста, нині художнього керівника Одеського національного театру опери та балету Бориса Блоха. Блискуча, віртуозна техніка, яка змушує забути форму і дарує нам насолоду осягнення самого задуму автора. Як пояснив соліст, у цьому концерті він компенсував очікування публіки відразу за два вечори, виконавши «на біс» кілька творів — інтерпретації вальсів Шопена, вальс польського композитора «Хвилинка» й один із вальсів Чайковського, що, тим самим, забезпечив плавний перехід до наступної частини концерту.

У другому — Чайковський з його доленосною Симфонією №4. Диригував знову художній керівник і головний диригент НОФО, народний артист України Хобарт Ерл. Повинен визнати, що з такою програмою не гріх і в міжнародне турне!..

Симфонія №4 Чайковського, поряд з його «Дев’ятою», — мабуть, один із найсильніших симфонічних творів композитора. Вона написана у період сильного особистого потрясіння Петра Ілліча — його невдалого одруження (1877) і, водночас, періоду нового визнання з боку офіційних кіл та меценатів (знайомство з Надією фон Мекк — досить загадкове і платонічно пов’язане).

Провідна ідея згаданого твору викладена в одному із листів композитора до цієї видатної жінки: «Если ты в самом себе не находишь мотивов для радостей, смотри на других людей. Ступай в народ». Можливо, тому у цій симфонії так багато тем народних — українського і російського мелосу. Таке поєднання логічне, адже Чайковський (Чайка) походив із українського козацького роду. Особливе потрясіння — перша половина четвертої, фінальної, частини (allegro con fuoco), де поєднані фатальна тема долі і тема, «которая и является рефреном — это активный образ, полный силы и мощи, ассоциирующийся с народом» (О. Майкапар). Ось лише питання: з яким народом Петро Ілліч себе ототожнював? У контексті ХІХ ст. вибору не було. Це був один братній народ. Як змінюється час…

Володимир КУДЛАЧ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net