«Іди у народ...»
До 175-річчя П.І. Чайковського
Багато слухачів, які побували того пам’ятного вечора (19 травня) у концертній залі Одеської обласної філармонії, могли б погодитися з твердженням, що ми стали свідками відразу двох концертів в одному — настільки яскравими були його обидва відділення.
У першому панував Олександр Скрябін із раннім «Концертом для фортепіано з оркестром» у виконанні знаного піаніста, нині художнього керівника Одеського національного театру опери та балету Бориса Блоха. Блискуча, віртуозна техніка, яка змушує забути форму і дарує нам насолоду осягнення самого задуму автора. Як пояснив соліст, у цьому концерті він компенсував очікування публіки відразу за два вечори, виконавши «на біс» кілька творів — інтерпретації вальсів Шопена, вальс польського композитора «Хвилинка» й один із вальсів Чайковського, що, тим самим, забезпечив плавний перехід до наступної частини концерту.
У другому — Чайковський з його доленосною Симфонією №4. Диригував знову художній керівник і головний диригент НОФО, народний артист України Хобарт Ерл. Повинен визнати, що з такою програмою не гріх і в міжнародне турне!..
Симфонія №4 Чайковського, поряд з його «Дев’ятою», — мабуть, один із найсильніших симфонічних творів композитора. Вона написана у період сильного особистого потрясіння Петра Ілліча — його невдалого одруження (1877) і, водночас, періоду нового визнання з боку офіційних кіл та меценатів (знайомство з Надією фон Мекк — досить загадкове і платонічно пов’язане).
Провідна ідея згаданого твору викладена в одному із листів композитора до цієї видатної жінки: «Если ты в самом себе не находишь мотивов для радостей, смотри на других людей. Ступай в народ». Можливо, тому у цій симфонії так багато тем народних — українського і російського мелосу. Таке поєднання логічне, адже Чайковський (Чайка) походив із українського козацького роду. Особливе потрясіння — перша половина четвертої, фінальної, частини (allegro con fuoco), де поєднані фатальна тема долі і тема, «которая и является рефреном — это активный образ, полный силы и мощи, ассоциирующийся с народом» (О. Майкапар). Ось лише питання: з яким народом Петро Ілліч себе ототожнював? У контексті ХІХ ст. вибору не було. Це був один братній народ. Як змінюється час…
Володимир КУДЛАЧ.
![Чорноморські новини](/_f/fb-img.jpg)
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206