Переглядів: 1109

Від першої письмової згадки

/_f/2015/040.jpg 19 травня в Одеській національній науковій бібліотеці ім. М. Горького відкрилася книжкова виставка «До 600-річчя першої писемної згадки про порт Хаджибей (Одеса)».

Місто, відоме в XV—XVIII століттях під назвою Кацюбіїв, Качибей та Хаджибей, уперше згадується в писемних джерелах 1415 року. Вже в першій чверті ХІХ ст. французький автор Г. Кастельно, досліджуючи історію Одеси, замислився над запитанням: «Чим було це місто до того, як воно отримало назву Одеса?» і присвятив відповіді на нього один з розділів своєї праці.

Пізніше історії Хаджибею ґрунтовно розглядали такі визначні вчені та краєзнавці як А. Скальковський, К. Смольянинов, О. Маркевич, П. Брун, В. Надлер, В. Яковлев, С. Боровий, Ф. Петрунь та ін. Цій темі присвячена велика кількість статей та монографій. Окремих періодів та питань існування Хаджибея торкалися у своїх працях видатні українські, польські, російські історики: Я. Длугош, М. Стрийковський, М. Грушевський, Д. Яворницький, М. Соловйов. З-поміж сучасних дослідників цієї теми слід відзначити: А. Бачинського, О. Болдирева, І. Сапожникова, Г. Сапожникову, А. Добролюбського, С. Гізера, Т. Гончарука, С. Гуцалюка та ін.

Так, аналізуючи всі версії походження назви та розташування міста, О. Маркевич висунув концепцію, за якою заснування поселення на місці сучасної йому Одеси відбулося ще наприкінці ХІV століття переселенцями з Поділля. Найбільш ранньою письмовою згадкою про Качибей О. Маркевич вважав свідчення середньовічного історика Яноша Длугоша: «Таково, например, указание Длугоша, что в 1415 г. польський король Владислав ІІ (Ягелло) отправил из Качибея хлеба на нескольких судах в Константинополь, осаждаемый в то время турками». Саме цю дату історик і запропонував розглядати як відправну точку в біо-графії Качибея у книзі «Город Качибей или Гаджибей — предшественник Одессы» (Одесса, 1894»).

У першій половині XIX ст. серед учених переважала версія А. Скальковського, який доводив, що Одеса була заснована з «монаршої волі» Катерини II на місці турецької фортеці Гаджибей у 1794 році і саме з цієї дати починається відлік життя «Південної Пальміри» («Хронологическое обозрение истории Новороссий-ского края», Одесса, 1836 — 1838). У роботах іншого одеського вченого В. Надлера («Одесса в первые эпохи ее существования», Одеса, 1893) історичне життя південного регіону починалося значно раніше, ніж у кінці XVIII ст., а літопис Одеси він органічно пов’язував з історією давніх поселень на її території.

Проблема, пов’язана з визначенням віку Одеси, залишається дискусійною і на сучасному етапі. Й тому нема сумніву, що виставка викликає велику цікавість серед дослідників, істориків, краєзнавців та всіх небайдужих до минувшини нашого міста.

Як зауважив на нещодавній прес-конференції кандидат юридичних наук, історик права Костянтин Тиганов, група істориків права вивчала законодавчі акти Російської імперії, щоб зібрати всі свідчення, пов’язані з появою Одеси. Не було знайдено указу про підставу або перейменування міста. Хоча загалом вдалося виявити близько 1250 документів. Зате було підтверджено, що перша згадка про місто на місці нинішньої Одеси датована 1415 роком. Він зазначив, що за однією з теорій, вік міст визначається або від дати першої писемної згадки, або від дати виявлення найстаріших історичних знахідок. Археологічні роботи в Одесі провести важко, оскільки потрібно вести розкопки на Приморському бульварі, Катерининській вулиці. А от історично дослідити можна — вивчаючи документи Литовсько-Польського князівства та Османської імперії.

До речі, 28—29 травня в Одеському національному політехнічному університеті пройде наукова конференція «Коцюбіїв — Хаджибей — Одеса», участь в якій вже зголосилося взяти понад півсотні істориків та краєзнавців.

Олег ВЛАДИМИРСЬКИЙ.

НА СВІТЛИНІ: відкрив виставку доктор історичних наук, професор ОНУ ім. І.І. Мечникова Тарас Гончарук.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net