Переглядів: 3703

Якщо зникнуть вони – зникнемо й ми

22 травня — Міжнародний день біологічного різноманіття

Наш світ населяє величезна кількість живих організмів — від крихітних бактерій до велетенських слонів і китів. Як наголошують знавці, на Землі існує більше тварин і рослин, ніж зірок на небі. Тобто якщо кількість зірок — 200 мільярдів (200 000 000 000), то все біорізноманіття нашої планети становить 1 квінтильйон (1 000 000 000 000 000 000), переважно за рахунок комах.

Усі живі організми є представниками певних екосистем, поділяються на різні види і є невід’ємними складовими природного багатства й гармонії. Але, на жаль, це біологічне різноманіття невпинно скорочується. Вимирають рослини, зникають ліси і тварини... Експерти підрахували, що кожного дня на Землі гинуть десятки видів представників флори і фауни. Щороку людство втрачає піввідсотка лісів, що призводить до зміни клімату на планеті. Під загрозою зникнення у світі перебуває майже чверть усіх видів ссавців і 12 відсотків усіх видів птахів.

Всесвітній союз охорони природи виділяє сім основних чинників, що сприяють втраті біологічного різноманіття: втрата і фрагментація природного середовища; конкуренція з боку інвазивних видів; забруднення довкілля; глобальні кліматичні зміни; спустелення; зростання населення і надмірне споживання; нерозумне використання природних ресурсів.

Багато з цих чинників є результатом діяльності людей. Зміни ландшафту внаслідок вирубування дерев або пожеж та урбанізації призводять до фрагментації природного середовища й ускладнюють виживання багатьох видів тварин і рослин. Такі елементи інфраструктури, як дороги, газо- і нафтопроводи, високовольтні електромережі, часто будують на шкоду довкіллю. Через фрагментацію великих площ багато видів не можуть пристосуватися до нової обстановки і вимирають. Спустелення, спричинене в основному кліматичними змінами і діяльністю людей, призводить до втрати біологічного різноманіття.

Аби посилити заходи щодо збереження флори і фауни, Генеральна Асамблея ООН проголосила 22 травня на всій планеті Днем біологічного різноманіття. Нагадаємо, що спочатку він відзначався 29 грудня (з 1993 року), на згадку про день, коли набрала чинності Конвенція ООН про біорізноманіття, а з 2000-го припадає на 22 травня (цього дня в 1992 році був затверджений остаточний текст конвенції).

Щороку темою міжнародного дня стає одне з пріоритетних завдань збереження і сталого використання біорізноманіття. Вибір теми обумовлений необхідністю забезпечити узгодженість дій. Зокрема, торік це було «Біорізнома-ніття островів», у 2013-му — «Вода і біорізноманіття», у 2012-му — «Біорізноманіття морів», у 2011-му — «Біорізноманіття лісів». Тема 2015-го —«Біорізноманіття для сталого розвитку». Її обрали для того, щоб підтримати зусилля, які здійснюються міжнародним співтовариством у рамках ООН і пов’язані з розробкою цілей сталого розвитку на період після 2015 року. І це зрозуміло: від біорізноманіття безпосередньо залежить добробут сотень мільйонів людей на планеті. Біорізноманіття та екосистеми забезпечують нас найнеобхіднішим для здоров’я — чистим повітрям, чистою водою і продовольством. Саме здорові екосистеми і симбіоз усіх форм життя на Землі є найкращим засобом для зниження негативних наслідків зміни клімату.

Кожен має замислитися над тим, якої шкоди людство завдає природі та довкіллю, і вжити хоч якихось заходів для поліпшення ситуації, що склалася. Адже, як писав всесвітньо відомий англійський натураліст Джеральд Даррелл (1925 — 1995): «Тварини і рослини — своєрідний барометр. Якщо несподівано виявляється, що тварини і рослини зникають, то це попередження: з екосистемою не все гаразд. Тому охорона тварин і рослин, за своєю суттю — охорона нас самих... Треба захищати їх, адже якщо вони зникнуть, зникнемо і ми».

Людмила ШЕРШЕЛЬ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net