№ 40 (21612) субота 23 травня 2015 року

Переглядів: 1395

У колі партнерів

21 та 22 травня в Ризі проходив саміт глав держав країн Східного партнерства, але вже напередодні було зрозуміло, що справжнього об’єднуючого партнерства нема і найближчим часом не передбачається. Підготовлений за участі Брюсселя проект комюніке жорстко розкритикували Білорусь та Вірменія, в результаті чого з тексту зникла згадка про анексію українського Криму Росією.

Без спільної формули,
але в одному напрямку

Східне партнерство (СП) було засноване за ініціативою Євросоюзу для шести колишніх республік СРСР в 2009 році. На відміну від раніше існуючої ЄПС (Європейської політики сусідства), що об’єднувала 16 країн скоріше за географічним принципом, Східне партнерство ідеологічно націлене на політичне й економічне зближення «нових демократій» з країнами Євросоюзу.

Переглядів: 833

Тарас Шевченко. Подражаніє 11 псалму

Мій Боже милий, як-то мало
Святих людей на світі стало.
Один на другого кують
Кайдани в серці. А словами,
Медоточивими устами
Цілуються і часу ждуть,
Чи швидко брата в домовині
З гостей на цвинтар понесуть?

Переглядів: 767

Ігор ПАЛИЦЯ: «Якби рік тому не втримали Одесу, ми втратили б Україну»

В інтерв’ю УНІАН голова Одеської облдержадміністрації Ігор Палиця розповів, чому низку підприємств регіону не можна приватизувати, чим допомагає рів на кордоні з Придністров’ям і в чому полягає конфлікт очільника ОДА з депутатом Сергієм Ківаловим.

Ігор Палиця був призначений керівником територіально найбільшої в Україні області в непростий для регіону час, коли Одеса ось-ось могла перетворитися на другий Донецьк. Південна Пальміра, яку після подій 2 травня 2014 року роздирали ненависть і страх, зустріла нового голову облдержадміністрації без притаманного їй колориту і гумору. А хороших прогнозів розвитку подій в регіоні на найближчу перспективу не робив ніхто. Маючи за плечима досвід управління власним бізнесом і двічі будучи депутатом Верховної Ради, на посаді очільника ОДА Ігор Палиця зіштовхнувся з новими для себе функціональними обов’язками. Сьогодні він визнає, що «спадщину» отримав непросту.

Переглядів: 697

Менше обмежень і більше довіри

Як уже повідомляли «ЧН», з 1 травня в Україні проводиться радикальна реформа системи надання субсидій, що діє з 1995 року. Скасовуються майже всі обмеження, пов’язані з майновим станом сім’ї, яка зібралася оформити цей вид допомоги. З початку нинішнього місяця субсидія призначається особі, на яку відкрито рахунок з оплати житлово-комунальних послуг за місцем реєстрації, або на особу, яка хоч і не прописана в конкретному помешканні, але фактично проживає там на підставі договору оренди житла і на яку відкрито особовий рахунок з оплати комунальних послуг.

В умовах постійного зростання цін на продукти харчування, медицину й інше, а також після різкого підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги основним видом допомоги для малозабезпечених є програма житлових субсидій, процедуру оформлення яких з травня значно спрощено. Субсидія призначатиметься на підставі лише двох документів — заяви про бажання її отримувати та декларації про доходи. Обидва документи заповнює той член сім’ї, на якого відкритий особовий рахунок з оплати житлово-комунальних послуг. Заповнені документи здають особисто або відправляють поштою в управління соціального захисту населення за місцем реєстрації. «Нічого складного в їх заповненні, в принципі, нема, але слід бути дуже уважним. У документах чітко прописані ті дані, які людина має вказати. Не треба нічого вигадувати, вписувати щось своє. Якщо людина вказує недостовірні дані, то, згідно із законом, вона несе за це покарання», — розповіла Олена Китайська, директор департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради. Відповідальність за спробу обманути державу сувора: гроші, видані як субсидії, стягуються в подвійному розмірі.

Переглядів: 1103

Від першої письмової згадки

/_f/2015/040.jpg 19 травня в Одеській національній науковій бібліотеці ім. М. Горького відкрилася книжкова виставка «До 600-річчя першої писемної згадки про порт Хаджибей (Одеса)».

Місто, відоме в XV—XVIII століттях під назвою Кацюбіїв, Качибей та Хаджибей, уперше згадується в писемних джерелах 1415 року. Вже в першій чверті ХІХ ст. французький автор Г. Кастельно, досліджуючи історію Одеси, замислився над запитанням: «Чим було це місто до того, як воно отримало назву Одеса?» і присвятив відповіді на нього один з розділів своєї праці.

Пізніше історії Хаджибею ґрунтовно розглядали такі визначні вчені та краєзнавці як А. Скальковський, К. Смольянинов, О. Маркевич, П. Брун, В. Надлер, В. Яковлев, С. Боровий, Ф. Петрунь та ін. Цій темі присвячена велика кількість статей та монографій. Окремих періодів та питань існування Хаджибея торкалися у своїх працях видатні українські, польські, російські історики: Я. Длугош, М. Стрийковський, М. Грушевський, Д. Яворницький, М. Соловйов. З-поміж сучасних дослідників цієї теми слід відзначити: А. Бачинського, О. Болдирева, І. Сапожникова, Г. Сапожникову, А. Добролюбського, С. Гізера, Т. Гончарука, С. Гуцалюка та ін.

Переглядів: 708

Денонсована п’ятірка

У четвер Верховна Рада України денонсувала п’ять угод між Україною і Росією.

Це угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом Російської Федерації про взаємну охорону секретної інформації, про транзит через територію України військових формувань Російської Федерації, які тимчасово знаходяться на території Республіки Молдова, про організацію військових міждержавних перевезень та розрахунки за них, про співробітництво в галузі воєнної розвідки».

Переглядів: 618

Стоп, кремлівська пропаганда!

У Молдові вирішили боротися з пропагандою. Уряд республіки схвалив законопроект, який фактично передбачає повну заборону мовлення в країні інформаційних та інформаційно-аналітичних передач російських телеканалів.

«Пропоновані доповнення спрямовані на забезпечення захисту вітчизняного інформаційного простору від зовнішньої маніпуляції та пропаганди», — йдеться у повідомленні на урядовому сайті. Законопроект передбачає, що інформаційно-аналітичні програми повинні повністю вироблятися в Молдові, з них 80% — румунською мовою. Окрім того, дозволяється передавати  програми, випущені в державах-членах ЄС, США і країнах, які ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення.

Переглядів: 704

Варшавська ініціатива

У столиці Польщі планують перейменувати фрагмент вулиці Спацерова, що зовсім поруч з посольством Росії, на вулицю Героїв Майдану.

Таку ініціативу запропонував польський фонд «Відкритий діалог» і почав збір підписів під петицією.

Переглядів: 621

Зі статусом туристичної столиці

Надія Яшан, заступник начальника управління культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації цими днями в Одеському кризовому медіацентрі розповіла про те, яким чином наша область вирішуватиме проблеми туристичного сезону, що мав би вже початися.

У державі склалася настільки складна ситуація, що доводиться замислитися, чи будуть українці відпочивати взагалі. Але люди виснажені, відпочинок все одно потрібен. Хоча в нинішніх економічних та політичних умовах не варто розраховувати на те, що до нас приїдуть туристи-іноземці. Виходячи з економічних чинників, ми не можемо також особливо розраховувати і на те, що українці зможуть масово виїхати у відпустки за кордон.

Переглядів: 674

Коли піст важливіший за карнавал

Відзначення завершення Другої світової війни в Україні завжди відбувалося в радянському стилі: розмови про Велику вітчизняну війну, замовчування співпраці Гітлера зі Сталіним і фактичного розділу Польщі 1939 року, трансляція по телебаченню одних і тих же фільмів про героїчних радянських воїнів, які визволяли Європу. Цього року Україна врешті відзначала роковини в іншому стилі, європейському, більш наближеному до польського. Питання лише в тім, наскільки це сподобається українцям і чи ці зміни надовго?

Не кожен про це знає

Українська влада спільно з Інститутом національної пам’яті робили все від них залежне, щоб цьогорічні урочистості нагадували все, крім російської оргії з нагоди закінчення Великої вітчизняної війни. Перший крок зроблено вже минулого року, коли георгіївська стрічка, яка масово використовується сепаратистами, була замінена на запозичений із Заходу мак. Запроваджено також (окрім залишеного Дня Перемоги 9 травня) День пам’яті та примирення 8 травня. В такий спосіб за-проваджено європейську традицію.

Переглядів: 616

Петрас ВАЙТЕКУНАС: Не даруйте Путіну те, що йому не належить

«Європа не була готова до військового конфлікту між Україною і Росією. 24 останні роки на Заході не бачили, або не хотіли бачити, проблеми Росії. Хоча наша держава неодноразово закликала своїх європейських колег: не ідеалізуйте Росію! В результаті ми не змогли добитися дотримання з боку РФ підписаних нею ж міжнародних угод і не змогли уникнути російської агресії проти України», — зауважив колишній міністр закордонних справ Литви Петрас Вайтекунас під час Євроатлантичного молодіжного безпекового форуму в Одесі.

А дипломат припустив, що в Європі не до кінця розуміють стратегічну роль України для європейської та глобальної політики.

Переглядів: 723

Унікальність «Феномену українства»

Презентація ґрунтовного дослідження «Феномен українства» відомого вченого-філософа Євгена Акимовича відбулася 15 травня в ОННБ ім. М. Горького у рамках виставки-форуму «Українська книга на Одещині».

На зустріч з автором та видавцями актуальної монографії зібралися історики, журналісти, викладачі вишів та студенти Одеського національного економічного університету, де працює кандидат філософських наук Є.О. Акимович.

Переглядів: 695

У передчутті іншої країни

Відомий український театральний режисер Влад Троїцький і заслужений артист України Олексій Ботвинов представлять в Одесі спільний проект «Мистецтво війни». Про це стало відомо під час прес-конференції в рамках першого музичного фестивалю «Odessa classics».

За словами Владислава Троїцького, він уперше приїхав в Одесу через 10 років після того, як у 2005-му поставив в Українському музично-драматичному театрі ім. В. Василька виставу «Український Декамерон».

Переглядів: 621

Нам обіцяють незабутню ніч

Саме таку, незабутню «Ніч у філармонії» у форматі одноденного фестивалю мистецтв пообіцяли одеситам і гостям на прес-конференції, яка відбулася 20 травня в Одеській філармонії.

Організатори та учасники цього небаченого ще в світі дійства — директор філармонії Галина Зіцер, начальник концертного відділу Ніна Ксіда, художник Злата Гончарова і джазовий піаніст та композитор Олексій Пєтухов — докладно розповіли про те, що побачать, почують та ще й продегустують ті, хто прийде 4 червня у філармонію. Дія, початок якої запланований на 21.00, проходитиме на п’яти майданчиках: Великий і Камерний зали, фойє і майданчик перед будівлею філармонії та Італійський дворик.

Переглядів: 635

«Король одеського фольклору»

Одеський музичний кооператив «Гроші вперед» та його фронтмен Фелікс Шиндер добре відомі городянам. Цю чудову веселу групу можна почути на багатьох концертних майданчиках міста, вони із задоволенням беруть участь у масових заходах, хоча не відмовляються і від виступів у ресторанах та нічних клубах.

Саме кооператив «Гроші вперед» своїм запальним концертом в альтанці Міського саду відкривав останній Джазовий фестиваль в Одесі.

Переглядів: 3692

Якщо зникнуть вони – зникнемо й ми

22 травня — Міжнародний день біологічного різноманіття

Наш світ населяє величезна кількість живих організмів — від крихітних бактерій до велетенських слонів і китів. Як наголошують знавці, на Землі існує більше тварин і рослин, ніж зірок на небі. Тобто якщо кількість зірок — 200 мільярдів (200 000 000 000), то все біорізноманіття нашої планети становить 1 квінтильйон (1 000 000 000 000 000 000), переважно за рахунок комах.

Усі живі організми є представниками певних екосистем, поділяються на різні види і є невід’ємними складовими природного багатства й гармонії. Але, на жаль, це біологічне різноманіття невпинно скорочується. Вимирають рослини, зникають ліси і тварини... Експерти підрахували, що кожного дня на Землі гинуть десятки видів представників флори і фауни. Щороку людство втрачає піввідсотка лісів, що призводить до зміни клімату на планеті. Під загрозою зникнення у світі перебуває майже чверть усіх видів ссавців і 12 відсотків усіх видів птахів.

Переглядів: 604

Початок нової ери?

Зміни, що відбуваються в акваторії Північного Льодовитого океану, в Арктиці, такі глибокі, що можна говорити про початок нової геологічної ери.

Про це заявили норвезькі вчені, передає Бі-Бі-Сі.

Переглядів: 1487

Продукти-депресанти

Люди переживають дуже багато стресових ситуацій. Іноді це просто щоденна суєта, що зумовлює зростання кортизолу, який викликає потяг до їжі, а в жінок це, як правило, потяг до вуглеводів, особливо солодких продуктів.

На жаль, улюблена їжа здатна не піднімати настрій, а стати причиною депресії. Такого висновку дійшли дослідники з Університету Каліфорнії у Сан-Франциско. Тож було складено список депресивних продуктів.

Переглядів: 658

Бережіть материнські серця, сини!

Італійські дослідники з Університету Турина з’ясували, що сини можуть не тільки додавати багато клопоту і переживань, а й підвищувати ризик серцево-судинних захворювань у матерів, пише Meddaily.

У дослідженні взяли участь понад 100 тисяч жінок, за якими вчені спостерігали впродовж восьми років. З’ясувалося: якщо жінка працює і в неї є син, то вона автоматично потрапляє до групи підвищеного ризику серцевих недуг і смертельних серцевих нападів. Учені поки що не можуть зрозуміти, з чим пов’язаний такий ризик. Можливо, сини неохоче беруть на себе домашні справи, не допомагають матері, і це призводить до додаткового навантаження на жінку. До речі. робота як окремий фактор не зумовлювала ризиків для серцево-судинної системи. Ризик зростав тільки за наявності синів. Працююча мати, що має мінімум двох хлопчиків, більш ніж удвічі частіше стикалася із хворобами серця, ніж бездітні жінки.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net