Переглядів: 1481

Чому буксують реформи

Проведенню успішних реформ в Україні заважають самі ж ініціатори цих реформ. Такий короткий висновок з прес-конференції від лідера «Демальянсу» Василя Гацька. На думку політика, в Кабміні відкрито гальмують озвучені раніше реформи щодо децентралізації, зменшення кількості держслужбовців та ініціативи щодо чесних виборів у країні.

Причини, через які постійно відкладаються реформи в основних для України галузях, мають свої «конкретні прізвища». Таку заяву минулого тижня, під час візиту до Одеси, зробив очільник «Демократичного альянсу» Василь Гацько.

На думку київського гостя, якби в Україні був свій Каха Бендукідзе, свій ідеологічний натхненник реформ, зміни у нашій країні відбувалися б значно швидше. «Що зробив Каха Бендукідзе? Він був переконаним противником монополій і стояв за те, аби в Грузії розвивалася конкуренція. Цей принцип грузини запровадили в кожній галузі, чи то в медицині, чи в освіті, чи в енергетиці... Вони скрізь шукали можливості задля появи конкурент-ного ринку. У нас такої методики нема. І це, на мою думку, одна з основних причин пробуксовки реформ», — зазначив Василь Гацько.

Друга причина, через яку реформи просуваються так повільно, — залежність української політики і політиків від олігархів. І ця залежність завдає величезної шкоди нашій державі в сенсі реалізації реформ. На думку Василя Гацька, і в країні, і в уряді насправді не хочуть боротися з монополіями (які, в тому числі, штучно утворені) та олігархами в різних галузях. Про це свідчить той факт, що в нашій державі понад рік відсутній голова Антимонопольного комітету (нагадаємо, прес-конференція відбувалася у п’ятницю, 15 травня, а позавчора, 19-го, ситуація змінилася — ВР затвердила очільників АМКУ та ФДМУ — Прим. Ред.). «Згідно з Конституцією, парламент затверджує кандидатуру за поданням прем’єр-міністра. Такої кандидатури прем’єр і досі не вніс. І сьогодні причину, чому Арсеній Яценюк так довго зволікає, ми знаємо і можемо озвучити. Яценюк шукав можливості для того, аби підібрати кандидатуру, яка, з одного боку, мала б необхідну йому лояльність до олігархів — Коломойського, Ахметова, а з іншого — була б підтримана українським парламентом», — зауважив тоді Василь Гацько і додав, що знайти в Україні незалежну й одночасно не втягнуту в корупційні скандали, підходящу людину не просто.

А тим часом загравання укра-їнських політиків з олігархами може для всіх нас дуже погано закінчитися. «Варто згадати лише ситуацію на сході, в Луганську і Донецьку. Там олігархи спочатку підігравали настроям сепаратистів, щораз підігріваючи їх, щоб поторгуватися з київською владою. Але ситуацію під контролем втримати не змогли. Дещо схоже може повторитися і з шахтарськими протестами в Києві. Ситуацією може скористатися Росія, наш зовнішній агресор, якому вигідніше дестабілізувати ситуацію зсередини, ніж проводити якісь дії ззовні», — зауважив політик.

Проведенню реформ, на переконання Василя Гацька, заважає і надмірна кількість держслужбовців. Їх у нас понад 275 тисяч. «Це величезна армія, переважна більшість якої — недостатньо мотивована, недостатньо кваліфікована. Об цю «скелю» може зупинитися будь-яка ініціатива щодо змін і реформ в нашій країні. Без суттєвих скорочень в інституції державної служби інші реформи завжди будуть ставитися під сумнів. Тому новий закон про державну службу має бути схвалений якнайшвидше», — зазначив Василь Гацько. За його словами, всі зволікання уряду і відсутність успіху в просуванні реформ в Україні не лише затягують час, вони ще й забирають певну легітимність будь-яких подальших ініціатив щодо змін у нашій країні. «Подивіться на рейтинги прем’єр-міністра. Рейтинг його партії впав з 20% до 4%. Реформи від такого політика не користуватимуться довірою у народу. Очевидно, що нині назріло питання переформатування уряду і пошуку нових конфігурацій, які дали б кращий результат», — впевнений політик.

У жовтні нас очікують місцеві вибори. Перед цим необхідно вирішити питання щодо визначення повноважень місцевих депутатів і критеріїв, за якими їх обиратимуть. Та, активно говорячи про децентралізацію, влада практично нічого не зробила (у законодавчому сенсі), щоб таки здійснити адміністративну реформу. А відтак, судячи з нинішнього стану справ, на вибори політичні сили підуть із стрими лозунгами і за старими правилами («коти в мішках» партійних списків, незаконна агітація, підкуп виборців гречкою...).

Зважаючи, що конкурентних умов у нашій країні так і не створено, особливого оновлення місцевої влади очікувати не варто. Щоб зміни все ж відбулися, кандидатам необхідно надати рівні можливості в передвиборній гонці. Для цього, за словами Василя Гацька, кандидатам і партіям необхідно заборонити виступати по телебаченню, а також повсюдно розвішувати білборди зі своїми зображеннями, як це сьогодні заборонено у Франції. «Представники партій повинні виходити до людей, на дебати, конкурувати ідеями, кандидатами, а не просто красивими картинками», — підсумував політик.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net