Переглядів: 712

Мистецьке тло книжкового форуму

Промоакції  виставки-форуму

Особливістю проведення цьогорічної XVI Всеукраїнської виставки-форуму, що започаткована ОННБ ім. М. Горького, була помітна кількість рекламних акцій. Серед таких варто назвати представлення книжок, виданих за сприяння мецената і громадського діяча Сергія Гриневецького, відкриття електронного читального залу-медіатеки, створеного завдяки гранту від посольства США в Україні.

Втім, докладніше хотілося б зупинитися на інших, суто мистецьких акціях, які не мають прямого стосунку до книговидання. Це, перш за все, виставка художньої гравюри на склі на біблійні сюжети художника-аматора Василя Пилки, яку провів один із спонсорів цьогорічної виставки-форуму «Будинок Павлових».

Це запатентоване «ноу-хау» — техніка «вибірки на склі»: завдяки нанесеним алмазними інструментами штрихам на скляній поверхні створюється картина-екран із вмонтованими різної потужності світлодіодними лампами. Залежно від сюжету, вони створюють драматично-напружену або ж просвітлену атмосферу. Використовуються дуже дорогі матеріали. Наприклад, спе-ціальне скло замовляється в Італії. В Україні подібна техніка немає аналогів. У Росії, як зазначив автор, використовується лише одним майстром для художньої обробки бокалів. У 2013 році на міжнародній виставці у Петербурзі виставлені дев’ять подібних творів Василя отримали перші дев’ять місць. Під патронатом «Будинку Павлових» планується проведення виставок біблійної серії Василя Пилки в Єрусалимі, Дрездені і Лондоні, де вони, зрештою, будуть виставлені на аукціон.

Попередньо сюжети для гравюр на склі розробляє на комп’ютері дружина майстра Ольга. У даному разі це інтерпретація відомих гравюр Гюстава Доре. Ольга Пилка, зокрема, повідала, що родом вони з Кривого Рогу. Чоловік працював металургом на заводі «Криворіжсталь». Після другого інсульту ви-рішив знайти себе в новій іпостасі і захопився гравіруванням на склі. Нещодавно він запатентував ще одну техніку — гравірування хрестиком, взявши за основу українську вишивку. У жовтні 2014-го за цей винахід був нагороджений золотою медаллю від Академії наук України. Під час нинішнього форуму «Укра-їнська книга на Одещині» несподівано прийшла пропозиція провести виставку творів Василя Пилки в одеському представництві моніторингової місії ООН в Україні.

Інший масштабний захід, який привернув відвідувачів цьогорічної виставки-форуму — «Мистецький ярмарок», що відбувався на подвір’ї бібліотеки. Він зібрав народних умільців з різних міст і сіл області, зокрема Одеси, Іллічівська, Овідіополя, Южного, Лісків. Це стипенді-ати і лауреати обласної премії ім. Ростислава Палецького, встановленої обласним центром української культури. Сьогодні народні промисли розвивають не тільки аматори, а й люди зі спеціальною художньою освітою, у тому числі вищою. Деякі вже стали членами різних професійних творчих об’єднань. У ярмарку взяли участь заслужений майстер народного мистецтва України Зоя Пасічна, що надає перевагу станковому декоративному малярству. Тетяна Аргатюк і Марія Космикова, які, відповідно, працюють у техніці бісеро- і соломопле-тіння. Алла Діасамідзе розвиває традиції виготовлення посуду з використанням петриківського розпису. Усі є лауреата-ми премії ім. Р. Палецького.

Серед інших учасників — багато молодих майстрів, і кожен з них приніс у мистецтво своє маленьке відкриття. Так, Тетяна Воробей створює картини у змішаній техніці з використанням бурштину; Оксана Долгих виготовляє українські обереги, застосовуючи шкіру, мотузки, кукурудзяне листя; Фаїна Боєничева вишиває стрічкою; Сергій Пташенчук надає перевагу кераміці. Ще одна учасниця Олександра Вальчук створює стилізації як художник-графік.

Ярмарок продемонстрував велику кількість ручних ексклюзивних виробів, і відвідувачі сприймали цей вернісаж із захопленням. А організувала його співробітник ОННБ Надія Яцун, яка надзвичайно відповідально поставилася до дорученої їй справи.

Варто відзначити, що багато з названих учасників поєднують своє захоплення із педагогікою, передаючи свій досвід молоді в гуртках, студіях і загальноосвітніх установах. Під час книжкової виставки майстер-клас з вишивки під назвою «Вишиваю Україну» для учнів 6-го класу одеської гімназії №2 провела майстриня Тетяна Палій, нині директор Одеської обласної дитячої бібліотеки ім. Н. Крупської. Він відбувся у затишному залі відділу мистецтв книгозбірні.

Володимир КУДЛАЧ.

Від редакції. Щиро вітаємо автора цих рядків з визнанням його мистецького таланту — прийняттям до Національної спілки художників України.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net