Переглядів: 799

Три напрямки розслідування

Розслідування масових заворушень, які відбулися 2 травня минулого року в Одесі та призвели до трагічних наслідків, проводилося слідчими підрозділами МВС та слідчими ГПУ за кількома напрямками. Про це, посилаючись на першого заступника генпрокурора Володимира Гузира, повідомляє прес-служба відомства.

За інформацією Володимира Гузира, внаслідок масових заворушень, які відбулися в місті Одесі, загинули 48 та було поранено понад 250 осіб.

«Органи внутрішніх справ не забезпечили належну охорону громадського порядку, що призвело до зіткнення колони, яка проводила марш за єдність, з організованою групою осіб, що намагалася завадити проведенню маршу, в районі вулиці Грецької. Внаслідок зіткнень почалися масові заворушення в ра-йоні Грецької площі, а після закінчення футбольного матчу — і на Куликовому полі, біля Будинку профспілок. Масові заворушення набули суттєвого поширення і на деякий час повністю вийшли з-під контролю органів внутрішніх справ. Як наслідок, у районі Грецької площі вогнепальні поранення отримали 18 осіб, з яких 6 загинули. Під час пожежі в Будинку профспілок загинуло 42 особи, з яких 10 отримали тілесні ушкодження внаслідок падіння, намагаючись врятуватися від пожежі, і 32 — внаслідок отру-єння чадним газом та продуктами горіння. Всього під час масових заворушень понад 250 осіб отримали тілесні ушкодження», — йдеться у повідомленні.

Розслідування цих подій проводилося за кількома напрямками.

Насамперед, це неналежне виконання своїх обов’язків працівниками органів внутрішніх справ, які не забезпечили належну охорону громадського порядку, наслідком чого стали масові заворушення. За результатами розслідування повідомлено про підозру начальнику міліції громадської безпеки ГУ МВС в Одеській області Дмитрові Фучеджи за перевищення влади та халатність, яка призвела до неналежної організації сил міліції з охорони громадського порядку, наслідком чого і стали масові заворушення. Фучеджи оголошено в розшук. За наявною інформацією, кажуть в ГПУ, він виїхав у Придністров’я. Місце-знаходження підозрюваного на даний час не встановлено. Щодо ще трьох працівників міліції кримінальне провадження передане до суду, де зараз триває розгляд.

Друга частина розслідування була спрямована на встановлення органі-заторів масових заворушень, а також їх активних учасників, які вчиняли напади, застосовували зброю та інші предмети для спричинення тілесних ушкоджень. За результатами розслідування цього прова-дження ГПУ затвердила два обвинувальні акти щодо 22 осіб (11 з них перебувають під вартою) у вчиненні масових заворушень, які нині роз-глядаються у суді. Стосовно одного підозрюваного провадження закрите у зв’язку з його смертю. Крім того, закінчується розслідування щодо ще однієї особи, яка під час масових заворушень вчинила умисні вбивства. Ще 13 активних учасників та організаторів заворушень оголошено в розшук.

Третя частина розслідування стосувалась встановлення причин пожежі у Будинку профспілок, яка призвела до загибелі 42 осіб. Проведеними судово-медичними експертизами на тілах загиблих не виявлено слідів катувань, побиття, вогнепальних чи інших поранень. Їх смерть настала від отруєння чадним газом, продуктами горіння та дії високої температури. Інформація щодо застосування в Будинку профспілок отруйних сильнодіючих газів, зокрема хлороформу, під час досудового розслідування не знайшла підтвердження.

«Як встановлено проведеними експертизами, загоряння Будинку профспілок сталося у фойє центрального входу, а також по сходовій клітці. Смерть людей спричинена швидким загоранням самих конструкцій будинку і виникненням високої температури, чому сприяло за-криття дверей особами, які перебували в Будинку профспілок, і виникнення ефекту димаря на сходах. Майже всі загиблі в Будинку профспілок перебували в районі сходів. Декілька осіб, виявлені у кімнатах, загинули від отруєння чадним газом. Під час слідства встановлено, що запалювальні суміші, в тому числі в самій будівлі, використовували обидві сторони, що і призвело до виникнення пожежі, а її розгорянню сприяла барикада, встановлена біля сходів. Будь-яких доказів запланованої пожежі в Будинку профспілок не встановлено. Ця пожежа стала наслідком використання запалювальних сумішей учасниками масових заворушень», — кажуть у Ген-прокуратурі.

Під час розслідування причин пожежі було встановлено недбалість службових осіб головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області, які неналежно виконували свої посадові обов’язки та невчасно спрямували до місця загорання необхідні пожежні розрахунки. Слідство проводить головне слідче управління МВС України.

Нагадаємо (див. «ЧН» за четвер, 23 квітня, де вміщені оцінки трагедії, яка сталася в Одесі 2 травня 2014-го, влади і громадськості), за словами нинішнього очільника обласної міліції Івана Катеринчука, керівництво ДСНС Одещини звільнене з роботи, під слідством перебувають близько десятка колишніх керівних співробітників міліції.

На думку Сергія Діброва, члена «Групи 2 травня», яка проводить незалежне розслідування подій того чорного для нашого міста дня, «...ця подія не була чітко спланованим убивством десятків людей у Будинку профспілок. Було багато вузлових моментів... коли події могли піти зовсім інакше, якби спрацювали по-іншому міліція чи рятувальники. Те, що відбулося, стало результатом переплетення інтересів та дій де-кількох груп впливу, які брали участь у тих подіях».

Напередодні дня жалоби, яким, за розпорядженням міського голови, щороку буде 2 травня, в Одесі готуються безпрецедентні заходи безпеки. І влада просить ставитися до цього з розумінням. «Ніхто не заборонятиме доступу до місць загибелі ваших рідних — Дерибасівська вулиця, центр міста та Куликове поле. Але там не місце жодним протистоянням і жодній по-літиці. Нам треба пережити цю трагедію», — звернувся до громади голова облдержадміністрації Ігор Палиця.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net