Переглядів: 1037

Легенда про золото

До самісінького берега Тилігулу тулиться це невеличке село. Називається незвично — Сиротинка. Та не лише ось такою назвою воно оригінальне. Серед місцевих жителів віками живе тут легенда про... Але про це (для інтриги) трохи згодом. Найперше послухаймо, чим живуть люди у Сиротинці сьогодні.

— Коли розвалився колгосп, — розповідає Олександр Віталійович Буховець, — був я молодим меха-нізатором. Розгубився навіть: що далі? Та запросили мене на роботу до фермерського господарства. Виконую тут усі польові роботи: від підготовки ґрунту до збирання врожаю. На зароблені вже на фермерстві кошти купив хату, перебрався із сім’єю від батьків, щоб власне господарство вести. Маємо в хазяйстві автоветерана «Жигулика». До нього із старої підводи змайстрував причепа. Як маю час — сіно заготовляю. Бо ж і корова, і телята, і вівці взимку їсти просять. Солому й фураж на земельні паї отримуємо.

— Дуже виручають плавні, — додає дружина Ольга Миколаївна. — Не дарма колись таке місце називалося «царина». Кращих умов для випасу качок, гусей, телят, овець та іншої живності природа не створила. Тож тримаємо і птицю, і всіляку худобу. З того й живемо. Донька Андріана вчиться у професійному аграрному ліцеї. Коли приїжджає на вихідні — маємо що дати. Син Юра ще в школі навчається — він тепер мені по господарству незамінний помічник. Допомагаємо молоком та іншими продуктами престарілим батькам. Вони живуть неподалік, самі господарство доглядати вже не можуть. Добре, що ФАП у нас діє. Автобуси через село часто ходять. Церкву ось, за участі фермерів та сільради, обладнуємо. Чого ще треба? Більшість у селі так вважає: жити в цих краях можна, якщо трудитись. Та ще — аби спокій у країні настав…

А що ж легенда? Кажуть, що неподалік Сиротинки на дні Тилігулу (бурхливий потік — з турецької) лежить… турецький корабель із золотом. Ця річка була колись судноплавною. З мороку віків дійшли й певні відомості, що справді десь тут затонув корабель. Більше того, пригадують селяни, що навіть розроблялися плани на найвищих державних рівнях щодо пошуку того корабля, а може, просто задля розчищення замуленої вкрай річки. Останній такий проект ледь не втілився в життя у середині дев’яностих років минулого століття. Але у вітчизняних «генераторів ідеї», на жаль, не знайшлося ні коштів, ні технологій, а іноземним інвесторам (які вже в чергу вишикувалися) врешті не дозволили братися за цю справу. Хай, мовляв, полежать ті скарби до кращих часів.

А проект цей, зважте, по суті, безпрограшний. Навіть якщо корабель не знайдеться, то від самого розчищення русла буде великий зиск. Припиниться підтоплення десятків прилеглих сіл, розведеться риба. Ну а сапропель (мул — з грецької)! Природним (не хімічним!) способом заготовив його Тилігул мільйонами тонн. А це ж — гумусне органічне добриво, попит на яке нині стрімко зростає. Ціна йому — на вагу золота. Бачимо ж, що коїться з вартістю селітри, нітроамофоски, інших мінеральних добрив…

Невже на вічне наше запитання «чому бідні?» у нашого народу та його влади так і не знайдеться відповіді?..

А тим часом у Юри Буховця на руках он, бачте, своє «золото» — овечка Василинка, що народилася на Василя цього року. Хлопець доглядає за нею, як за малою дитиною. Розростеться отара — буде і бринза, й руно. Не золоте, як у казці чи легенді. Але й бідувати трудящій сім’ї не дасть.

Чи хтось знає, як інакше селянинові на селі жити?

Олександр ВИНОГРАДІВСЬКИЙ.
Миколаївський район,
с. Сиротинка.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net