Переглядів: 662

Без канцелярщини, в режимі он-лайн

Влучно сказав один розумний чоловік: якщо ти громадянин держави, то вся основна інформація про тебе державі вже відома! Але хтось колись вирішив, що людині необхідно за своє життя з будь-якого найменшого приводу брати нескінченну кількість довідок, витягів, інших документів, щоб надати їх… державі в особі служб, фондів, закладів, агенцій тощо.

Масштаби паперообігу просто гран-діозні. Тільки минулого року і тільки органами юстиції нашої держави було видано понад 1,3 мільйона різного роду довідок, витягів та виписок. За статистикою, на цю роботу припадає 50% навантаження на працівників реєстраційних служб. Зважте й на те, що майже всі ці документи готувалися вручну та видавалися на паперових носіях. Як і годиться, на бланках, із печатками та підписами.

Ніхто ж не підраховував, скільки часу знадобилося людям, щоб взяти ці мільйони довідок, аби вкотре довести те, що вже й без того відоме. І вистоявши за цими документами, як правило, довжелезні черги.

З реформою органів юстиції поволі ситуація вирівнюється. На нашу користь.

Про зміни в системі державної реєстрації йшлося на прес-конференції, в якій взяли участь виконуючий обов’язки начальника головного територіального управління юстиції в Одеській області Олександр Васюков та керівники відділу з питань нотаріату та відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців цього управління.

На Одещині працює 134 державні реєстратори, на плечах яких лежить оформлення десятків тисяч документів.

Посадовці розповіли про новації у вітчизняній юстиції, які дещо розвантажать реєстраційні служби та ліквідують черги. Так, уже в березні запланований запуск двох он-лайн-послуг.

Послуга «он-лайн-витяг» дозволить громадянам через мережу інтернет

отримувати електронні витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. При цьому не потрібна реєстрація або використання ЕЦП; витяг формується автоматично в режимі «он-лайн» без участі реєстратора; надається без підпису реєстратора, але має юридичну силу; сплата за послугу проводиться он-лайн за допомогою платіжної картки, яка також виступає ідентифікатором особи; отримати такий «он-лайн-витяг» можна одразу після сплати.

Ці документи будуть прирівняні до «паперових», які видаються державними реєстраторами. Кожен «он-лайн-витяг» матиме унікальні реквізити, за допомогою яких його можна перевірити та завантажити повторно.

Так само буде реалізована послуга «он-лайн-довідка» — електронна довідка з Єдиного державного реєстру. Її відмінність — довідка міститиме інформацію лише про наявність або відсутність в ЄДР суб’єкта господарювання.

Найближчим часом такий же механізм он-лайн-сервісів буде запроваджено у сфері державної реєстрації майнових прав: починаючи з квітня 2015-го заплановано запровадження послуги отримання в електронному вигляді витягу за результатом реєстрації або рішень про відмову чи зупинення розгляду заяви. Також у квітні громадяни отримають можливість зареєструвати права на нерухомість у скорочені строки за додаткову оплату.

Під час прес-конференції йшлося про інші важливі зміни в організації роботи служб управління юстиції, які покликані полегшити нам з вами життя. Йдеться, скажімо, про розширення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

В Одеській області працюють 465 приватних і 64 державні нотаріуси. Їм передаються повноваження оформляти права власності на нерухоме майно та їх обтяження, за чим сільські люди мусили їздити до райцентрів. Відтепер послуга наближена до споживача, адже нотаріальні контори є у селищах і навіть у великих селах.

Щодо оформлення прав на землю. Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій та/або реєстраційних дій щодо земельної ділянки має доступ та користується Державним земельним кадастром у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів; під час вчинення нотаріальних дій щодо земельної ділянки (крім посвідчення заповіту) фахівець здійснює пошук у Держземкадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку, формує витяг з нього, перший примірник якого залишається у справі державної нотаріальної контори чи у приватного нотаріуса.

Реєстрація похідного речового права на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, право власності на яку виникло та було оформлено до 1 січня 2013 року, здійснюватиметься одночасно з державною реєстрацією права власності на цю земельну ділянку.

На період до 1 січня 2018 року передбачена можливість державної реєстрації права оренди земельної ділянки на підставі заяви, поданої власником або набувачем похідних прав на таку ділянку, або уповноваженою ними особою, в електронній формі. При цьому запроваджується адміністративна відповідальність за порушення законодавства про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net