№ 16 (21588) субота 7 березня 2015 року
Жучка
Жучка не любила людей. Ще зовсім маленькою чиїсь жорстокі руки відірвали її від теплого материнського живота, й вона опинилася на вулиці. Було нестерпно холодно і дуже хотілося їсти. Жалібно скавчала, бігала за чужими ногами, але її обминали чи й відштовхували. І вона, розгублена і безпорадна, втратила будь-яку надію на порятунок. Згорнулася клубочком і затихла. Їй до всього було байдуже. А незабаром усе кудись почало відсуватися, плутатися і зовсім потонуло у пітьмі…
Скільки часу минуло, вона не знала. Раптом відчула якесь дивне тепло і невідомий їй досі запах. Здригнулася всім тілом і відкрила очі. Ще не могла зрозуміти, що її кудись несуть, ховаючи за пазуху від холодного вітру. І стало так добре й безпечно, як було тоді, біля матері.
Успадкований соціальний статус
Дослідники з Університету Каліфорнії і Лондонської школи економіки встановили, що соціальний статус частіше успадковується від предків, ніж навіть зріст, пише Meddaily.
Учені проаналізували дані студентів, що вчилися в Оксфордському та Кембриджському університетах, за тривалий період. Як соціальний статус вони розглядали сукупність таких аспектів, як рівень освіти, дохід, добробут, рід занять і здоров’я.
Людина продовжує еволюціонувати
Можна було б припустити, що у новітній час вплив природного відбору вже не настільки сильний, як раніше. Однак нове дослідження спростувало цю тезу.
Генетики разом з еволю-ційними біологами проаналізували генеалогічну історію Фінляндії. Вони зіставили зміни деяких особливостей людини (зріст, вага, тривалість життя) та мутації ДНК.
Хто найкраще малює спорт?
Юні одеські ван гоги й пікаcсо з різних шкіл та художніх студій, які взяли участь у мистецькому змаганні «Ми обираємо спорт», разом з батьками зібралися в Палаці культури на церемонію нагородження.
«Цим конкурсом ми хотіли подивитися на спорт очима дітей і, звичайно ж, показати величезний потенціал молодих одеситів, у яких гармонійно поєднуються любов до мистецтва і любов до спорту», — зазначила член журі Тетяна Герасименко.
Золотий спомин про Луганськ
(Невимушена хроніка і ще дещо)
Закінчення. Початок у номері за 5 березня.
Та ось ненадовго потрапляємо до дитячої бібліотеки. Юнаки та юнки влаштували досить зворушливий концерт. З письменників виступили Олесь Лупій, Степан Пушик, відповідальний секретар Луганської письменницької організації Ганна Гайворонська, інші. Я познайомився з поетом Іваном Даниловичем Низовим, передав йому вітання від Миколи Палієнка...
Обласний драматичний театр. 18.00. Урочисте відкриття Міжнародного Шевченківського літературно-художнього свята «В сім’ї вольній, новій».
Іван Липа. Юрасів сад
Закінчення. Початок у номері за 21 лютого.
(З циклу «Казки про Волю». Видавництво «Народній стяг», ч. 7, Одеса, 1917 р.)
Через рік, весною їхали верхи Люди Московські на Кавказ. Побачили Юрасів сад — і дивувалися:
— По що нам,— кажуть,— їхати так далеко аж на Кавказ? Зостанемося тут і будемо жити в Юрасевому садку. Сад великий, розкішний, плодів усім нам вистачить.
А Юрась почув, та й каже:
— Люди Московські! Беріть собі в далеку дорогу скільки зможете садовини, тільки тут не зоставайтеся. Бо нема в моєму саду ні сосни сумовитої, ні рябини червоної, ні ягоди морошки, ні грибів лісових, то нудно вам тут буде…
Одеса в золотих променях історії
Продовження. Початок у номерах за 21 та 28 лютого.
Розділ ІІІ. Війна 1787—1791 років.
Штурм Хаджибея (Одеси) 14 (27) вересня 1789-го.
Чорноморські козаки
14 вересня тоді збігалося з православним святом Воздвиження (за новим стилем це свято тепер припадає на 27 вересня). Й. Де-Рібас вважав це символічним. «Мы отпраздновали день Воздвижения Креста пушечными выстрелами…», — писав він 14 вересня 1789 року до В. Попова. Перемога далася малою кров’ю. Відділ Й. Де-Рібаса втратив убитими 5 солдатів та козаків, пораненими — 33. З турецького боку були «в плен взяты: Паша двухбунчужный Ахмет, Бим-паша, 5 агов, 5 байрактарей, капитан судна, нижних чинов 66 человек». Щодо втрат турків, то І. Гудович у своєму першому рапорті повідомляв про 92 знайдені тіла, пізніше Й.Де-Рібас доповідав про більше 100 вбитих ворогів, а Г. Потьомкін писав цариці, що їх було понад 200. Причину не надто великої кількості полонених І. Гудович вбачав у тому, «что многие спаслись, ушедши на суда на 4 баркасах, отваливших от берега во время сражения».
Крижана купіль для України
Хаотично-раптові військові навчання, які Росія дедалі частіше проводить на кордонах, стали приводом стурбованості лідерів європейських держав, що межують з Україною: адже саме так Росія діяла перед нападом на Крим. Цю ситуацію як вкрай небезпечну сприйняли уряди Литви, Латвії та Естонії.
Не гаючи часу, країни Балтії звернулися до Альянсу з проханням проведення на їх територіях навчань і розміщення збройних сил.
«Грузія, яку люблять українці!»
Так називається фотовиставка, урочиста церемонія відкриття якої відбулася 3 березня у консульстві Грузії в Одесі (Маріїнська, 4).
Відкриваючи фотовиставку, консул-керівник диппредставництва Грузії в Одесі Манучар Цоцонава зазначив, що ця подія невипадково відбувається саме 3 березня — цього дня у його країні відзначають День матері. І як справжні друзі України вони захотіли поділитися цим святом з українцями, давши їм можливість побачити красу спільної для всіх грузин матері — Грузії.
Литва: шлях до свободи
11 березня — День відновлення незалежності Литви
25 років тому була відновлена незалежність Литовської держави. На першому засіданні новообраної Верховної Ради – 11 березня 1990-го – був прийнятий Акт про відновлення незалежності Литви.
Двоє з трьох литовців особисто пам’ятають цю спрагу свободи, її очікування і те, якими життєдайними були її перші ковтки. Вони пам’ятають, як добре було повернутися в Європу, повернутися додому, де свобода — це ключова цінність демократичного суспільства. Для цих людей свобода — не проста даність: свою свободу литовці змушені були відстоювати двічі.
«Жива книга» самовидців
«Історія триває. Ми вчимося по ходу дії того, на що іншим націям пішли століття. У тому числі — говорити про себе самим: без сторонніх підказок, ні на кого не озираючись…» — з передмови Оксани Забужко до книги «Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву».
16 березня о 19-й годині Оксана Забужко і «ТЕЛЬНЮК: Сестри» на сцені Одеської обласної філармонії презентуватимуть літературно-музичний проект «Жива книга». Його безпосередня мета — представлення одеситам видання «Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву», авторами якого є реальні свідки й учасники найдраматичніших подій у новітній історії України (в тому числі й з Одеси) — від листопада 2013-го по літо 2014-го. За матеріалами українського сегменту інтернету книжка у хронологічній послідовності простежує зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві та створює своєрідний колективний портрет «народження нації», яка за дев’ять місяців пройшла шлях від мирного протесту на Майдані до визвольної війни. Ідея видання належить Оксані Забужко, упорядниця — Тетяна Терен.
Його розстріляли на Дерибасівській...
Першим загиблим 2 травня 2014 року в Одесі був десятник одеського «Правого сектора» Ігор Іванов
Коли вас у черговий раз спробують переконати, що те, що сталася 2 травня в Одесі, — це «Одеська Хатинь», знайте: це брехня. Тому що трагедія почалася не на Куликовому полі і не в Будинку профспілок, а набагато раніше, на вулиці Дерибасівській. 2 травня, о 16.10, смертельне поранення з вогнепальної зброї євромайданівця, десятника одеського «Правого сектора», уродженця міста Білгорода-Дністровського, юриста Ігоря Іванова — ось та точка неповернення, після якої трагічні події того дня стали незворотними. І ця кривава точка неповернення — на совісті організаторів одеського антимайдану та виконавців московського сценарію «розгойдування» Одеси.
Саме Ігор Іванов був убитий першим у той страшний день, саме з нього почалися криваві жнива одеської трагедії, яка закінчилася зловісною пожежею в Будинку профспілок кілька годин потому. Якби не пролунав той фатальний постріл з боку, як припускає слідство, керівника так званої мобільної групи Куликового поля Віталія Будька на прізвисько «Боцман», не було б ні подальшого протистояння в центрі міста, ні спалених наметів на Куликовому полі, ні спаленого разом з людьми Будинку профспілок.
На сцені – Тарас Шевченко і Айра Олдрідж
Рік Шевченка минув, ювілейні заходи, здається, відгомоніли, й навіть важко сказати, скільки нового дізнались ми всі — Україна і світ — про нашого національного Пророка, про геніального поета й талановитого мистця — художника, графіка, про його рід, що засягає в Коліївщину, про його друзів, і про недругів також та ворогів…
Рік Шевченка продовжується, тому що, завше перебуваючи з українцями у їхні найтяжчі часи, допомагаючи їм, рятуючи їх, даючи їм силу і міць, він був з нами всіма на Майдані — з тими, що були там не лише фізично, а й духовно, рівно ж на всіх інших, але так само значимих, Майданах по всій країні. Бо це він — так, і він також, передусім! — поскликав нас туди, змусив підняти голови та розправити плечі, й сказати: досить! І стати відтак на прю з ворогом, окропити жадану волю «вражою злою кров’ю», бо добре знав, що тільки так здобувається воля. Тільки так буде вона цінуватись…
Атака на економіку
Війна давно вже не лише протистояння збройних сил, але і дуель економік. Зрештою, перемагає той, у кого, по-перше, більше ресурсів, а по-друге, є рішучість і здатність мобілізувати ресурси. Україна не найбідніша, але найбільш корумпована країна Європи. Ще рік тому вона опинилася перед вибором - зберегти ненадовго «мирний» рівень життя населення, а потім програти війну, або відразу піти на безпрецедентне скорочення всіх бюджетних видатків, крім військових. І, можливо, виграти війну.
Обрізати,
щоб не виросло?
Дорікати переможцям-революціонерам, що вони вчасно не зробили правильний вибір, нерозумно. У розпорядженні тих, хто з Майдану прийшов керувати країною, не було потрібних важелів не тільки для реформ у «падаючій» економіці, але навіть для її косметичного ремонту. А радикальний секвестр бюджету, включаючи видатки на соціальні потреби, не знайшов підтримки у Верховній Раді сьомого скликання.
Дивімося в очі Кобзареві
Минув 200-й рік від народження Тараса Шевченка. Він почався перемогою Майдану, втечею з України злочинної кліки Януковича. Але імперська Росія анексією Криму й ескалацією воєнних дій на Донбасі затьмарила дорогу українцям дату, — як і в 1914 році, заборонивши відзначати перше шевченківське століття. Новочасна московська деспотія продовжила підлу боротьбу зажерливого царату з Генієм.
Наприкінці ХХ століття Ліна Костенко запитувала у своєму вірші сучасників:
Що писав би Шевченко
в тридцять третьому,
в тридцять сьомому роках?
Певно, побувавши в Косаралі,
побував би ще й на Соловках.
Відтепер маємо знати і пам’ятати, що Шевченко надихав і благословляв лицарів Небесної сотні, кіборгів з донецького аеропорту, бійців на блокпостах, тисячі волонтерів. Шевченко гуртує націю для завтрашніх звитяг, випробувань, перемог.
Етнічна складова російсько-української війни
Це ж як треба ненавидіти все українське, щоб за першої сприятливої можливості взятися за зброю і почати вбивати?! Такий рівень ненависті, в принципі, неможливий усередині одного етносу. Якщо ж він є, то шукай ще один етнос, який претендує на ту саму землю. Але на сході України його не потрібно шукати. Він відверто назвався своїм ім’ям — це, за означенням президента сусідньої держави, «русскій мір» і його носії — «русскіє люді».
Чому російсько-українська війна не почалася у Криму? Тому що в Криму українці в меншості і в них просто не вистачило мужності. Чому війна почалася на сході? Тому що там мешкає найбільший відсоток росіян порівняно з іншими регіонами материкової України. Втім, тут уже росіяни в меншості, але, за-охочені Росією, вони бувають сміливими навіть у меншості. Чому бойові дії охопили не всю Донецьку або Луганську області? Тому що на контрольованих українською владою територіях цих областей помітно переважає український етнос. Які території українська влада так і не змогла взяти під свій контроль? Там, де росіяни становлять до 50% населення. Чим характерні ці території? Вони характерні наявністю великих міст, зокрема Донецька і Луганська.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206