№ 13 (21585) четвер 26 лютого 2015 року

Переглядів: 950

За Україну віддані серця

        Пішла у засвіти Небесна сотня,
        Полинула, мов журавлиний клин.
                        Ольга Нестеренко.

18 лютого в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Грушевського відкрилася фотодокументальна виставка, присвячена річниці Майдану. А 20 лютого, у День пам’яті Небесної сотні, відбулися читання. Серед присутніх — учасники київського та одеського Євромайданів, учні Одеського центру професійно-технічної ос-віти, працівники й відвідувачі книгозбірні.

Слухали поезії, філософські роздуми, зворушливі історії, що знов і знов повертали в ті незабутні трагічні й героїчні дні. Спогадами про київський Майдан по-ділилися Ганна Рудик і Наталя Михайленко, свої вірші прочитали Зоя Данилова і студентка  гума-нітарного факультету ОНПУ Юлія Коляденко, а Олег, учень ОЦПТО, — твір Т. Шевченка «Розрита могила», що й сьогодні звучить дуже сучасно.

Переглядів: 861

Обіцяли – міняйте!

Про ризики бездіяльності парламентської коаліції щодо реформування виборчого законодавства

Підписанням у листопаді 2014 року коаліційної угоди фракції парламентської більшості взяли на себе зобов’язання завершити реформування законодавства про парламентські вибори впродовж першого кварталу, а реформу законодавства про місцеві вибори — впродовж першого півріччя 2015 року.

Хоча з моменту підписання коаліційної угоди, в якій закріплено ці зобов’язання, минуло майже три місяці, а до початку виборчого процесу з чергових місцевих виборів залишається лише сім місяців, жодних кроків у напрямку проведення виборчої реформи парламент не здійснив. Після зустрічі з головою Венеціанської комісії Джанні Букіккіо голова Верховної Ради України Володимир Гройсман дав усне доручення створити робочу групу з питань реформування виборчого законодавства, яке так і не було виконане.

Переглядів: 1025

Олег Олійников. Історичний етюд XXI ст. над Дінцем

Пам’яті героя-десантника Володимира Терещенка

Хрести підіймалися вгору
назустріч зухвалим вітрам.
Від жаху сміялися зорі,
лишаючи стогін вікам.

Переглядів: 873

Прощання із загиблими «азовцями»

У понеділок, 23 лютого, на Соборній площі відбулася траурна церемонія прощання із загиблими бійцями полку особливого призначення «Азов», який тримає оборону поблизу Маріуполя.

Попрощатися з героями прийшли кілька сотень «азовців», друзі і рідні,  городяни. Одесити Олександр Кутузакій (позивний «Кутуз») і Микола Троїцький («Акела») полягли смертю хоробрих у боях біля села Широкиного Новоазовського району 15 лютого. Олександрові було 28 років, Миколі — 49. З дозволу матері загиблого Олександра Кутузакія його обличчя зі слідами жорстоких тортур і знущань, яким бійця піддали вороги, відкрили перед присутніми.

Переглядів: 1128

Путін боїться Бандери більше, ніж США і НАТО

Як уже повідомляли «Чорноморські новини», у неділю, 1 березня, в Одесі відбудуться проміжні вибори до міської ради в окрузі №40. Жителям Малиновського району належить обрати свого представника до міськради замість Геннадія Чекіти, який склав свій мандат у зв’язку з обранням депутатом Верховної Ради.

Кандидатом на проміжних виборах в окрузі №40 конференція Одеської міської організації ВО «Свобода» висунула голову міського осередку Сергія Солтасюка.

Сьогодні пропонуємо вашій увазі коротку розмову з Сергієм Васильовичем про те, якими питаннями передусім він має намір займатися в органі місцевого самоврядування, з якими труднощами стикається під час перебігу виборчої кампанії, про його світоглядні пріоритети.

Переглядів: 923

Джерело прибутків чи загроз?

Круглий стіл «Перспективи повернення контролю України над одеським аеропортом» відбувся за ініціативи координаційної ради громадських організації одеського Євромайдану. За нинішньої ситуації в державі та з огляду на привабливість нашого регіону для ляльководів «зелених чоловічків» питання безпеки в Одесі насамперед та на Одещині загалом стоять, певна річ, на першому місці. Нині ми мусимо бути готовими до будь-яких загрозливих викликів. А відтак учасники обговорення аналізували різні фактори ризику щодо перенесення навесні цього року воєнних дій на терени нашої області.

Передусім говорили про ситуацію довкола одеського аеропорту та його фактичних власників, а також про можливість використання російськими військовими цього стратегічного об’єкта у випадку воєнної загрози. Йшлося і про юридичні аспекти повернення аеропорту у комунальну власність міста та можливі дії громадськості у цій справі.

Переглядів: 814

Хвиля наша – переможна!

Закінчення. Початок у номерах за 7, 12, 14 та 21 лютого.

Влада не буває доброю. Вона буває поганою, або вельми поганою. Щоб дістатися влади, треба, здебільшого, пройти негативний відбір — довести, що ти вмієш брехати, зраджувати, пристосовуватися, красти. У західних країнах влада — це почесно, але збагатитися за рахунок влади неможливо. У нас влада — це, перш за все, можливість безкарно красти, грабувати.

Після Євромайдану суспільство йде шляхом демо-кратії та прогресу, натомість чиновництво залишилося у вчорашньому дні й намагається врятувати феодальну систему, яка гарантує правлячому класу звичне комфортне існування. Тому нинішня влада не бажає дослухатися до вимог народу, хоча головний чинник — покірність народу — вже зник. Владі доведеться або служити народу, або піти геть. Поки що ми маємо керівництво, яке здатне, в кращому випадку, слідувати за подіями. Тому суспільство має тиснути на владу, щоб країна рухалася в необхідному для нас напрямку. Американський письменник Ернест Гемінгвей (1899—1961) застерігав: «Так завжди буває, коли хтось хоче бути занадто хитрим занадто часто». Про це треба пам’ятати багатьом нашим політикам, які хочуть бути олігархами й одночасно державними посадовцями.

Переглядів: 880

Смертоносний інструмент – пропаганда

Церква, влада, інтернет-спільнота. Саме ці три сили сьогодні намагаються активно протидіяти інформаційній війні, яку Росія провадить і в міжнародному просторі, й у всесвітній павутині, й у духовній сфері. Недарма слово «пропаганда» перекладається з латини як віра, що підлягає поширенню.

Над російською інформаційною пропагандою замислився синод єпископів Києво-Галицького верховного архієпископства УГКЦ, який звернувся до своїх священиків із посланням про душпастирство в умовах війни.

Переглядів: 818

Вилізти з пащі живого трупа СРСР

Україна зараз — це публічна наукова лабораторна праця. Вона ж — і доведення історичної теореми. Про це пише московський історик, режисер, академік «РуАН» Євген Понасенков у своєму блозі для «МК».

«Справа в тому, що за ефектними зведеннями новин, у розпалі емоцій ми часто не помічаємо абсолютно об’єктивних процесів. Тобто, на мої переконання, зовсім не потрібно довго розводитись про загальну українську економіку або скандувати лозунги Західної України. Так, і технічні проблеми інтеграції у світ (не в Європу, а саме у світ!) будуть, і те, що багато діячів опозиції сподіваються на європейські гроші (цим вони не дуже відрізняються від тих, хто, сидячи минулого року в уряді, ділив гроші російські), — правильно. Але ж справа не в цьому! Не через це півтора мільйона українців рік тому вийшли в холод на вулиці! Просто люди хочуть вилізти з пащі живого трупа Союзу радянських соціалістичних республік! І в цьому історичне значення нинішніх подій. І я аплодую не якійсь «опозиції» або «Євроінтеграції»: я від душі вітаю конкретно (!) тих, хто є громадяни, а не овочі, хто бажає жити з відчуттям власної гідності!

Переглядів: 6009

Зволікання на користь ворогів

У газеті «Голос України» за 9 січня 2015 року в статті «Бійця судять за те, що живим повернувся з пекла», розповідається про 22-річного Ігоря Лавренюка, який був призваний на військову службу і став бійцем 51-ї механізованої бригади, і що він пережив на війні. Але після всього пережитого, тепер його та його побратимів судять й обіцяють п’ять років ув’язнення. За що?

Наш генералітет, нащадки Жукова, дозволяють знущатися над нашими воїнами, а слідчих, які звинувачують бійців, потрібно самих негайно відправити на передову. Люстрацію, вважаю, слід почати з воєнної прокуратури. Воїнові важко себе захистити, бо він підневільна людина. А самодурів не бракує. Таке воєнне начальство і вбиває патріотизм у молоді.

Переглядів: 1007

Одеса в золотих променях історії

Історія Одеси: короткий курс

Розділ ІІ. Качібей-Хаджибей під османською владою. Походи запорізьких козаків

У другій половині ХV ст. на Північне Причорномор’я поширила свою владу Османська імперія. У 1484 році турецькі війська здобули Акерман (Білгород-Дністровський), у 1480-х татари взяли Дашків і «заснували» на його місці Очаків (Очікале). Приблизно в цей же час під владу османів та їхніх васалів потрапив і Качібей. Литовський князь та польський король Сигізмунд ІІІ офіційно визнав втрату чорноморського узбережжя лише у договорі з кримським ханом Сагіб-Гіреєм 1540 року. Напередодні його укладання «люди старые, Кияне, Черкашене, Каневцы» повідомили уряд Сигізмунда про давній кордон з татарами, зокрема про те, що він проходив, «где Днестр упал в море; а оттоль с устья Днестрова Лименом пошла граница мимо Очаков, аж до устья Днепрова», з посиланням на боярина київського, удільного князя Семена Олельковича (роки правління — 1455 — 1470), який той кордон встановлював. Отже, українське населення вважало берег моря у межиріччі Дністра та Дніпра своєю, а не татарською землею.

Переглядів: 926

Через книги до зірок

    Що має статись — станеться обов’язково і буде
    найкращим, бо така воля Господня.
                        Іван Пулюй.

Якщо зірки на небі запалюють і ми можемо їх бачити — значить, це комусь потрібно. Люди завжди дивилися на зірки й бачили в них щось величне, неосяжне та прекрасне.

Чи легко сучасній людині «дотягнутися» до зірок? Астрономія та інші пов’язані з нею науки стали, як то кажуть, добрими друзями в нашому повсякденні. Інформація про відкриття і наукові досягнення в цій царині викликає всезагальну увагу й зацікавленість. Прикладом цього, зокрема, свідчить популярність у нашому місті щорічника «Одеський астрономічний календар».

Переглядів: 816

Шевченкіана: ювілейні новинки

Минулої п’ятниці в Золотій залі Одеського літературного музею відбулася зустріч із Сергієм Гальченком, заступником директора Інституту української літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України з наукової та видавничої роботи. Відомий дослідник представив цілу низку нових видань, підготовлених інститутом до 200-ліття Кобзаря, і розповів про нові розвідки і нові видавничі проекти у шевченко-знавстві.

Серед особливо значущих книжкових новинок, випущених до ювілейної дати, Сергій Анастасійович продемонстрував факсимільний варіант першого видання «Кобзаря» 1840 року. Книга повністю повторює раритетне видання — і за розміром, і за обкладинкою і, звичайно ж, за внутрішнім дизайном.

Переглядів: 787

Не помилитися б із фахом

Нещодавно в Одеській вечірній школі № 25 відбувся день профорієнтації. У гості до дітей прийшли представники провідних вишів та училищ міста.

Уже давно продзвенів дзвоник, сповістивши про закінчення уроків, а старшокласники школи № 25 усе ще сумлінно сиділи за партами. Сьогодні у них майже іспит на зрілість — день профорієнтації. Адміністрація закладу запросила представників чи не всіх одеських вишів, коледжів та училищ.

Переглядів: 792

Діти перестали вірити інтернету

Довіра українських дітей до інформації, яку можна знайти в мережі інтернет, суттєво знизилася.

Як повідомила на прес-конференції в «Укрінформі» заступник директора Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Любов Найдьонова, про це свідчать результати дослідження, проведеного інститутом. «Ще минулого року підлітки вважали, що інтернет є зосередженням правди, бо те, що говорять по телевізору, — це маніпуляції. Цьогоріч ми бачимо абсолютно протилежну картину. Діти кажуть, що інтернет — це все неправда, тому що там представлені тільки суб’єктивні враження», — зазначила Любов Найдьонова.

Переглядів: 808

Нехай розвесниться в душі!

Щиро вітаємо з ювілеєм просвітянку, палку патріотку, глибоку особистість пані Наталю Шаталову.

Зичимо плідної праці на українській ниві, творчого натхнення. Цінуємо Вашу материнську любов, якою сповнюєте наше жорстоке сьогодення. Цінуємо красу і світло Вашої душі.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net