Переглядів: 912

Бо все – незабутнє...

    Повертаючись до себе
    З далеких доріг,
    Як по лезу іду —
    І ні вліво, ні вправо.
            Геннадій Щипківський.

12 лютого Георгій Андрійович Вербалович відзначав своє 88-річчя. Час спливає, і душа хоче поділитися пройденим, бо все — незабутнє.

Ось він, трирічний, разом з матір’ю, Теофілою Степанівною, приїжджає до бабусі в Одесу. І з цього часу все життя його пов’язане з чорноморським містом, хоч народився у Проскурівському районі (нинішня Хмельницька область). Батько його, працюючи на курсах лікбезу, познайомився там, на Хмельниччині, з молодою, вродливою дівчиною, яка згодом стала дружиною й народила сина. Мати була родом з Одеси, у 1919 році із золотою медаллю закінчила жіночу гімназію. Це була талановита дівчина. Любила вчитися і згодом навіть написала книгу спогадів…

Коли приїхали з Георгієм до Одеси, батько працював з безпритульними дітьми на 4-й станції Великого Фонтану. Згодом там поставили пам’ятник таким дітям. Вміння та підхід пана Андрія до цих бешкетників допомогли виховати з них чудових працівників різних напрямків.

В Одесі сім’я Вербаловичів проживала на вул. Дерибасівській, 5, у комуні. Сусідами були росіяни, українці, євреї, вірмени, поляки. Георгій Андрійович згадував, що до чотирьох років не розмовляв, прислухався до мови дітей різних національностей, всотував її. Аж ось у п’ять років заговорив, та ще й як — різними мовами! За це його й прозвали «поліглотом».

Семирічного Георгія віддали до школи з українською мовою навчання. Закінчив сім класів і вступив до морського технікуму. Почалася війна. Хлопець брав участь в обороні міста. 73 героїчні дні згодом описані у творі Григорія Поженяна «Спрага», за яким було знято кінофільм. Малий Вербалович завжди допомагав людям своєю посильною працею. Його всі любили, шанували. Коли дізнався, що його друг Вітя з єврейської сім’ї може загинути, віддав йому своє свідоцтво про народження, а сам залишився без документа. У школі окупанти вимагали посвідчення кожної дитини. Георгій вирішив поїхати до бабусі, до Проскурова, щоб там взяти довідку про народження. Але як же їхати, коли війна, а в нього нема документів? Вирішив добиратися у порожній цистерні з-під спирту. Важко передати, як пережив ту подорож. Німці ретельно придивлялися до вантажів та цистерн на залізниці. Щоб не запримітили, треба було затамувати подих і навіть не висовувати голови, щоб ковтнути свіжого повітря. Смерть дивилася в очі на кожній станції. З великими труднощами доїхав до бабусі.

Там, у селі, один український агроном вирішив зібрати підлітків і зробити агрошколу, щоб училися й практикували в полі. Німці згодилися, але треба було відробляти дуже великі норми. Георгій до того ховався де тільки міг. Якось окупанти заскочили до хати зненацька й угледіли незнайомого юнака. Один з них хотів вистрелити в хлопця, але дядько відштовхнув Георгія на вулицю та якось домовився з солдатом.

Хлопчина був хворобливим, худорлявим, вирісши у місті, до важкої сільської роботи, не звиклим. Дотепер згадує дівчину, з місцевих, яка після своєї виробленої норми, підходила до юнака й допомагала йому. Якби не вона, то могли б вивезти й до Німеччини.

Батько в цей час воював на фронті. Був поранений, став інвалідом. Після розгрому німецьких військ повернувся до Одеси дуже хворим. Помер у 84 роки, не вимагаючи статусу інваліда Великої Вітчизняної війни.

Георгій після повернення до Одеси, звільненої від окупантів, продовжив навчання у морському технікумі й одночасно на підготовчих курсах для вступу до будівельного інституту. Завдяки наполегливій праці склав екстерном іспити і був зарахований. Згадуючи голод 1946—1947 років, каже: дуже бідував, не було що їсти, тільки завдяки студентській їдальні і вижив. Щоб отримати диплом, необхідно було відпрацювати зо п’ять років на будовах Сибіру. Хвороби, недоїдання у часи воєнного і післявоєнного лихоліття далися взнаки. Тяжко занедужав. Тож, коли опинився у Куйбишеві, на будові, директор, зважаючи на його хворобливий вигляд, відправив назад, до Одеси, де він довго лікувався. Отримав статус інваліда другої групи.

Подальше трудове життя — 45 років — пов’язане з роботою при управлінні за-лізниці. За цей час Георгій Вербалович вніс свою лепту в будівництво багатьох об’єктів, у тому числі Одеського залізничного вокзалу, гуртожитків, житлових комплексів.

Зараз він, учасник війни, учасник оборони Одеси, — на заслуженому відпочинку. Літа беруть своє, тож нині Георгій Андрійович пересувається за допомогою ходунків. Пенсія невелика. Мешкає у родичів у Чорноморці. Завжди бадьорий, усміхнений. Охоче ділиться своїми спогадами з молоддю.

Інеса САКІН-ТАРУСИНА.
м. Одеса.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net