Переглядів: 854

Алергія – плата за комфорт

Кожна третя людина на світі страждає на алергію. Інша справа, що гіперчутливість організму на подразники, чим, власне, і є алергія, у кожного проявляється по-різному. Про це йшлося на прес-конференції в Одеському кризовому медіа-центрі лікаря-алерголога вищої категорії обласної клінічної лікарні Ірини Гонти.

Як розповіла Ірина Анатоліївна, останнім часом виросла кількість тяжких форм алергічних захворювань. Вони, власне, і є розплатою сучасної людини за життя у комфорті. Тривале перебування у закритому просторі (особливо це стосується городян, які більшу частину доби перебувають в офісах і вдома), постійні стреси, інші психологічні навантаження призводять до того, що організм ніби збивається з курсу: забуваючи про реальні інфекції, починає хворобливо реагувати на звичні предмети з нашого оточення — порох, домашніх тварин, їжу, до якої ми звикли, на перепади температур тощо.

Організм на подразники, як правило, реагує виділеннями з носа, почервонінням окремих ділянок тіла, свербінням. За прогнозами медиків, найближчим часом алергічний риніт дошкулятиме більш як 90% населення. Дехто взагалі не вважає за захворювання контактний дерматит та алергічний риніт (ну, потекло з носа, посвербіло якось, але ж швидко минулося). Даремно, адже ці, з першого погляду, невинні розлади можуть призвести до захворювання на бронхіальну астму.

Офіційно на неї хворіє до 0,5% громадян нашої області, хоча насправді таких у 10, а то й у 15 разів більше. Бронхіальна астма — захворювання з тяжким перебігом, але добре піддається контролю, якщо вчасно виявлене, проліковане, підтримується медикаментозно, ліками, підібраними пацієнту індивідуально, з урахуванням особливостей організму, віку, навіть статі і способу життя людини.

На превеликий жаль, сьогодні критично низьким залишається діагностика цього складного захворювання. Недужі часто соромляться свого діагнозу, приховують його. Це неправильно і несправедливо, особливо, коли молоді люди, які мають таке захворювання, вирішили одружитися. Бронхіальна астма може передаватися генетично дітям, тож довколишні мають знати про ризики, щоб уникати їх.

Для підтвердження діагнозу лікар призначить спіро-графічне обстеження, яке безоплатно можна пройти в кабінеті «Пульміс», що діє при пульмонологічному відділенні обласної лікарні. Результати обстеження допоможуть правильно встановити діагноз і призначити належне лікування.

Ірина Гонта наголосила на тому, що особливу шкоду таким хворим приносить паління. А якщо курить вагітна жінка, то ризик її майбутньої дитини нажити бронхіальну астму збільшується вдвічі.

Останнім часом, розповіла Ірина Гонта, побільшало випадків алергії на лікарські препарати. Люди замість того, щоб звернутися із проблемою до медиків, на свій розсуд купують в аптеці препарати, чим собі і шкодять. Майже третина пацієнтів, які отруїлися пігулками-мікстурами, проходять тривалі курси лікування в умовах стаціонару. Часто таким пацієнтам потрібні навіть реанімаційні заходи. Ось чому алергологи наполягають на тому, щоб лікарські засоби в аптечній мережі відпускалися винятково за рецептами. Як це, скажімо, організовано в Європі. Там в аптеках ви без проблем купите хіба що бинт і кружку Есмарха.

Небезпечна інсектна алергія — це реакція як на отруту бджіл, ос, джмелів, комарів, мурах, клопів, мух, інших комах, так і реакція на продукти їх життєдіяльності (вдихання, контакт, потрапляння до шлунково-кишкового тракту). Реакцією може бути як почервоніння та свербіж місця укусу, так і анафілактичний шок, набряк гортані. Останнє, зрозуміло, супрово-джується панічними настроями як потерпілого, так і оточуючих. Тож у випадку, коли пішла реакція від укусу комахи, видаліть жало і на вражене місце покладіть лід. Негайно викликайте «швидку допомогу» чи звертайтеся до найближчого медичного закладу.

Скоро весна, пожвавляться роботи по господарству. Особливої обережності та застосування засобів особистого захисту вимагатиме робота у підвалах, на горищах, у підсобних приміщеннях, де взимку «розкошували» грибки, павуки, різні комахи та гризуни. Перед тим, як поратися, не зайве прикрити обличчя марлевою пов’язкою в кільканадцять шарів, а ще краще — респіратором. Необхідно бути обережним при спалюванні сміття. Дим, який виділяється, — це чистої води отрута, особливо якщо горить пластмаса чи гума. Того, хто має схильність до алергії,  краще взагалі не допускати до таких робіт.

Особливе місце в житті людей займає харчова алергія, яка пов’язана із вживанням продуктів низької якості. Захворювання дає про себе знати висипами на шкірі, свербежем, ускладненим диханням.

Більшість людей з харчовою алергією можуть контролювати свій щоденний раціон, уникаючи ризиків для власного здоров’я. У багатьох пацієнтів з часом реакція на певні подразники захворювання зникає. Цьому сприяють і так звана вибіркова дієта, коли певні продукти повністю виключаються з раціону, і віковий фактор (люди старшого віку менше страждають від харчової алергії). А ось алергія на горіхи, рибу, молюски може тривати все життя.

Алергенами є помідори, інші овочі та фрукти червоного, жовтого чи оранжевого кольорів. А ще ними можуть бути капуста, картопля, навіть огірки. Якщо знаєте, що маєте проблеми зі шкірою або диханням після вживання цих продуктів, не їжте їх. А ще краще — пройдіть алерготести. Їх є тисячі видів. Не треба їхати до Києва чи й далі. Увесь спектр таких послуг можна пройти в Одесі. Спеціалісти порадять, яку групу тестів вибрати, прокоментують отримані результати, дадуть потрібні рекомендації, скерують на дообстеження, якщо таке потрібне.

Стосовно ліків від алергії, які є у вільному доступі в аптечній мережі. До них, застерегла Ірина Гонта, варто ставитися з великою обережністю. Перш ніж вжити навіть одну-єдину протиалергійну (антигістамінну) пігулку необхідно проконсультуватися з лікарем. Є чимало випадків летального фіналу такої безпечності. Про це варто пам’ятати. Як і про те, що будь-яку проблему зі здоров’ям слід вирішувати не з інтернетом чи з сусідкою, а зі спеціалістом. Допомога пацієнтам з алергією надається в одеських міському та обласному алергологічних центрах.

Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net