Переглядів: 1424

Качибей – попередник Одеси

Питання вшанування різних ювілеїв завжди активізує громадську думку. От і питання щодо ювілейної дати заснування Одеси сьогодні є надзвичайно актуальним і відзначається багатовекторністю поглядів і думок. Пропоную познайомитися з концепцією одеського історика, професора Новоросійського університету, активного діяча Одеського товариства історії та старожитностей Олексія Івановича Маркевича (1847 — 1903).

У своїх краєзнавчих заняттях О.І. Маркевич був, перш за все, істориком Одеси. На початку 1890-х він узяв активну участь в історіографічній дискусії, що розгорнулася серед науковців з приводу ювілею Одеси. Учасники дискусії, апелюючи здебільшого до одних і тих же джерел, наводили різні дати заснування міста.

У першій половині XIX ст. серед учених переважала версія А.О. Скальковського, який доводив, що Одеса була за-снована з «монаршої волі» Катерини II на місці турецької фортеці Гаджибей у 1794 р. і саме з цієї дати починається відлік життя «Південної Пальміри» [3]. У роботах іншого одеського вченого В.К. Надлера [2] історичне життя південного регіону починалося значно раніше, ніж у кінці XVIII ст., а літопис Одеси він орга-нічно пов’язував з історією давніх поселень на її території.

Прагнучи внести ясність у це питання, О.І. Маркевич взявся докладно ви-вчати документальні свідчення, приділив значну увагу дослідженню колонізаційних рухів, географічних, економічних, соціальних, етнічних умов, без яких поява та розвиток міста були б неможливими. В результаті напередодні «100-літнього» ювілею Одеси, у 1894-у, ви-йшла друком його праця «Город Качибей или Гаджибей — предшественник Одессы», що засновувалася на широкій джерельній базі — від свідчень середньовічних істориків до картографічного матеріалу. Свою мету Олексій Іванович визначав так: «Конечно, история Качибея и сама по себе могла быть предметом нашего исследования, но мы занялись ее изучением лишь с целью выяснить историю Одессы, то есть имели в виду главным образом найти в истории Качибея такие черты, которые действительно делают его предшественником Одессы» [1, с.1].

Аналізуючи всі версії походження назви та розташування міста, О.І. Маркевич висунув концепцію, за якою заснування поселення на місці сучасної йому Одеси відбулося ще наприкінці ХІV століття переселенцями з Поділля. На доказ своєї версії історик наводив витяги з документів, де вказувалося вагоме торгівельне значення Качибея для Причорноморського регіону вже у перші десятиліття ХV століття — ці згадки, на думку вченого, робили можливим припущення про давніше існування поселення. Найбільш ранньою письмовою згадкою про Качибей О.І. Маркевич вважав свідчення середньовічного історика Я. Длугоша: «Таково, например, указание Длугоша, что в 1415 г. польський король Владислав ІІ (Ягелло) отправил из Качибея хлеба на нескольких судах в Константинополь, осаждаемый в то время турками» [1, с.4]. Саме цю дату історик і запропонував розглядати як відправну точку в біографії Качибея.

Завдяки торгівлі поселення процвітало до середини XVI ст., потім Качибей перейшов під владу Османської імперії, і життя в ньому майже зовсім припинилося. У XVIII ст., коли причорноморські степи були вже достатньо заселені, відроджується і Гаджибей (турецька версія назви Качибей), який набуває значення експортного порту, військового та адміністративного центру.

Для О.І. Маркевича важливо було зв’язати життя Гаджибея з географічними умовами краю, тому він багато уваги приділив питанню про його місцезнаходження. Історик вказував, що литовсько-руський Качибей у XV—XVI ст. розташовувався на Жеваховій горі між Ха-джибейським та Куяльницьким лиманами, а вже відроджений у середині

XVIII ст. турками Гаджибей — на місці сучасної Одеси.

Історію Гаджибея О.І. Маркевич доводив до Яського миру між Росією та Туреччиною, за яким територія між Бугом та Дністром, а отже й територія Гаджибея, увійшла до складу Російської імперії. «Тогда жизнь его приняла новый характер, и его история очень тесно слилась с историей его преемника — города Одессы», — зауважував він [1, с.3]. Таким чином, історії Качибея/Гаджибея й Одеси в праці О.І. Маркевича нарешті з’єдналися: Гаджибей був на місці Одеси, етнічний склад Гаджибея був джерелом для формування одеського населення, торгівельні зв’язки Га-джибея стали основою для економічного розвитку Одеси.

Отже, за концепцією О.І. Маркевича, заснування першого поселення на місці сучасної Одеси слід пов’язувати з першою письмовою згадкою — 1415 роком; історія ж самого міста є фактично новим періодом історії Качибея-Гаджибея-Одеси.

Олена СИНЯВСЬКА,
кандидат історичних наук,
доцент ОНУ ім. І.І.Мечникова.

1. Маркевич А.И. Город Качибей или Гаджибей — предшественник Одессы. — Одесса, 1894. — 72 с.

2. Надлер В.К. Одесса в первые эпохи ее существования. — Одесса, 1893. — 100 с.

3. Скальковский А. Хронологическое обозрение истории Новороссийского края. — Одесса, 1836 — 1838; Скальковский А. Первое тридцатилетие истории города Одессы. — Одесса, 1837.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net