Переглядів: 1106

Заява – ще не доказ

Тема грошових поборів у школах і вишах не нова. Протистояти системі батьки і діти намагаються як можуть — одні міняють школи й університети, інші пишуть заяви. Власним досвідом боротьби з корупцією в закладах освіти поділився викладач центру дитячої творчості «Еврика», координатор громадської ініціативи «Odessa Incognita», Дмитро Жданов.

Після Революції Гідності громадськість наче пробудилася від сну й почала всіляко боротися за свої права. Особливо це проявилося в закладах освіти. Там тепер не замовчується тема корупції. Діти й батьки, навіть самі викладачі, нарешті, визнали: грошові побори існують. Інша справа — як їх довести.

«Одна заява, дві, п’ятнадцять, п’ятдесят заяв від батьків стосовно того, що в школах є хабарництво, — це ще не доказ, це просто слова», — зауважив Дмитро Жданов. Щоб розпочати розслідування за фактом злочину, слова батьків мають бути підкріплені конкретними доказами, які потім можна буде представити в суді. Замість скиглити й скаржитися невідомо куди, треба піти у відповідну інстанцію — прокуратуру чи в міліцію, у відділ боротьби з економічними злочинами, а для ефективності — і туди, й туди одразу, та написати заяву: хто саме і скільки грошей і за що у вас вимагає. «Збирається сума, переписуються номери купюр (це роблять спеціалісти по боротьбі з корупцією. — Прим. Авт.), ця сума віддається тій людині, яка вимагала хабар. Після цього працівники міліції чи прокуратури проводять процес вилучення грошей, складання протоколу», — пояснив процедуру Дмитро Жданов.

Але, на жаль, нині позитивних прикладів боротьби простих людей з корупцію замало. У школах та ВНЗ діти й батьки дедалі частіше замовчують подібні факти, переживаючи за атестати-дипломи. От і в Одесі є лише поодинокі випадки покарання «освітнього хабарника» — один-два за рік. «Ми повинні розуміти, що проблема корупції в школах — це проблема не лише батьків, але й вчителів, які є підневільні і залежать від дирекції навчальних закладів. І якщо ми захищаємо батьків та учнів, то не треба забувати, що такого ж захисту потребують і самі вчителі», — зауважив освітянин.

Стосовно вирішення корупційної проблеми в правовому полі, то у Дмитра Жданова вже є чималий досвід. За словами викладача, на нього особисто тиснуло вище керівництво — вимагали «заробляти на дітях». Боротися із системою він вирішив, заручившись допомогою журналістів. Після відповідних публікацій у ЗМІ справою зацікавилася прокуратура. «Після цього процес було запущено в правове поле, і сьогодні в обласному гуманітарному центрі (де й стався інцидент. — Прим. Авт) — новий директор, нова бухгалтерія і всі процеси, які там відбуваються, — позитивні», — розповів Дмитро Жданов.

На його думку, найсильніше по корупції вдарило незалежне оцінювання знань: «Раніше в школах сер-йозною проблемою була ситуація з видачею «золотих» і «срібних» медалей. Не може бути 13 медалістів у школі за один рік. Коли ввели незалежне тестування, їх стало набагато менше. Взагалі, система незалежного тестування завдала удару по корупції в школах, особливо в перший рік свого існування. Потім з’явилися «творчі випробування» і середній бал атестата. Ідея тестування правильна,  і її треба вдосконалювати».

«В Одеській області, як у жодній іншій, гостро стоїть проблема з корупцією в системі освіти. У всеукраїнському рейтингу успішності учнів жоден випускник Одещини навіть не потрапив у першу сотню», — із жалем констатував промовець.

Дмитро Жданов звернув увагу і ще на одну проблему: «За Конституцією освіта у нас безкоштовна, насправді ж — це не так. Треба або міняти Конституцію і чітко визначати, скільки коштує освіта, або ж збільшувати бюджет на утримання шкіл. Тому що зараз гроші виділяються тільки на зарплату вчителям та оплату комунальних послуг. На оновлення комп’ютерів або купівлю іншого обладнання коштів не вистачає. Поїхати в інше місто на олімпіаду — треба платити за проїзд зі своєї кишені. Дитина з малозабезпеченої сім’ї не може поїхати до Києва на олімпіаду».

Беззаперечно, каже експерт, діяльність нинішніх опікунських рад при освітніх закладах цілком залежить від людського фактора: «В одних ми бачимо метало-пластикові вікна, хорошу оргтехніку, діти відвідують конкурси та олімпіади за рахунок школи, в інших — гроші йдуть незрозуміло на що. Проблема в тому, що піклувальні ради часто оформлюються як громадські організації і тоді туди може входити адміністрація школи, що дуже погано. Потрібен інший, особливий статус таких рад. Часто гроші вносяться готівкою, а це автоматично означає корупцію. Якщо збирають гроші в опікунську раду, не полінуйтеся піти в банк, а дитині вручити чек, який він передасть вчителеві… Перестаньте платити гроші корупціонерам! Хочете допомогти школі — зробіть це офіційно, за допомогою банківського переказу на рахунок опікунської ради».

На думку Дмитра Жданова, в Україні необхідно започаткувати юридичні курси для населення. Коли кожен знатиме свої права, знатиме, як саме вирішувати проблемні питання в правовому полі, корупційних злочинів поменшає.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua