Знайти своє місце в житті
У час політичних та економічних реформ у країні ринок праці відіграє важливу роль. Він повинен бути прозорим і прогнозованим, таким, щоб люди могли свідомо обирати вид діяльності, мали змогу підвищити свою конкурентоспроможність та задовольнити власні інтереси й життєві потреби, при цьому розуміючи існуючі перспективи та ризики.
Уже понад 20 років веде діяльність Центр зайнятості Суворовського району м. Одеси — державна установа, яка на засадах соціального страхування надає широкий спектр послуг як громадянам, що звертаються у пошуках роботи, так і роботодавцям щодо забезпечення їх робочою силою. Нинішній непростий час дає службі зайнятості нові виклики, з якими доводиться справлятися. Кожен, хто звертається до Центру зайнятості Суворовського району, відчуває готовність фахівців вислухати і допомогти. Тут допоможуть ефективно скерувати особисті зусилля громадян у пошуку роботи, започаткуванні власної справи, підвищенні рівня конкурентоспроможності або ж пошуку робочої сили.
На ринку праці Одеси Центр зайнятості Суворовського району виступає державним посередником між працедавцями та шукачами роботи, варто знати, що усі послуги, які надаються тут, — безкоштовні.
Сьогодні служба зайнятості стикається з новими викликами, пов’язаними із складною ситуацією в країні: із зростанням безробіття, з міграцією населення, з появою значної кількості внутрішньо переміщених осіб, котрі намагаються знайти себе у нових життєвих обставинах.
— Щоб система надання соціальних послуг на ринку праці була ефективною, — вважає директор Центру зайнятості Суворовського району Ірина Єзерська, — послуги повинні бути адресними. Ми намагаємося кожній категорії клієнтів служби надавати цільові послуги, а саме — для вимушених переселенців із анексованих територій та зони проведення АТО, для молоді, для людей передпенсійного віку. Перш за все, тим, хто приходить до центру зайнятості, варто знати, що ми — це служба, всі зусилля якої спрямовані на повернення незайнятого населення до продуктивної зайнятості, що передбачає цілий комплекс заходів і можливостей.
Центр зайнятості Суворовського району працює за єдиними стандартами надання соціальних послуг центрами зайнятості України. Така система дала змогу створити єдиний інформаційний простір та значно прискорити вирішення питань у кожному окремому випадку, значно скоротивши при цьому час на обробку та передачу інформації. Це дає можливість оптимізувати роботу шляхом чіткого розподілу функцій між спеціалістами, принципово розширити спектр та обсяги послуг.
Вперше звернувшись до центру, безробітні можуть зайнятись пошуком роботи самостійно або за допомогою його працівників. У холі встановлено тач-скрін: доторкнувшись до екрана, людина самостійно може знайти собі роботу. У базі — всі вакансії, що чекають на своїх працівників.
Один із важливих напрямків — робота з молоддю, яка включає інформування та консультування школярів з метою професійного самовизначення, орієнтації на професії, що користуються попитом на сучасному ринку праці.
— Сьогодні молодій освіченій людині непросто знайти роботу, — розповідає Ірина Єзерська. — Працедавець хоче бачити на робочому місці фахівця, готового працювати і за себе, і за того хлопця, а випускника вишу потрібно ще навчати. У нас надто багато юристів, економістів, зв’язківців, які без досвіду роботи залишаються не затребуваними. Запити ринку праці інші: потрібні хороші досвідчені бухгалтери та працівники робітничих професій. Одна із проблем ринку праці — планування попиту і пропозицій. У зв’язку з цим важливим фактором зайнятості молоді, на мою думку, буде збалансування у плануванні підготовки необхідних державі фахівців.
У нинішніх українських реаліях неодмінним атрибутом набуття вищої освіти повинно стати знання хоча б однієї іноземної мови. Одеса — це регіон, де є значна кількість підприємств з іноземними інвестиціями, і щоб мати можливість працевлаштування та кар’єрного зростання в таких фірмах, необхідно знати бодай одну з європейських мов або ж популярну нині китайську.
Відділ активної підтримки безробітних Центру за-йнятості Суворовського району цілеспрямовано за-ймається професійною орієнтацією молоді.
— У нас погоджений спільний план дій із відділом освіти, — розповідає головний спеціаліст відділу активної підтримки безробітних Неля Самойленко. — Школярі старших класів проходять відповідне тестування, щоб визначитися з професією, добре проінформована молодь може краще зорієнтуватися у світі професій і зробити правильний вибір. Упродовж року працівники нашої служби відвідують також батьківські збори, щоб ознайомити батьків з тенденціями на ринку праці. Сьогодні кваліфікований робітник не лише має більше шансів на працевлаштування, але й може заробляти більше, ніж людина з вищою освітою. Перш за все, молода людина повинна знайти себе. Не потрібно обирати професію тільки тому, що вона престижна, ми пропонуємо обирати професію за девізом: «Можу, хочу, треба». Для цього успішно працює державний навчальний заклад «Одеський центр професійно-тех-нічної освіти» Державної служби зайнятості України, який надає можливість отримати знання та навики із 31 робітничої професії.
— Реєстрація в центрі зайнятості — це не панацея. Наша мета — привести людину до якогось виду зайнятості, щоб вона соціалізувалася і знайшла своє місце в суспільстві, — зауважує начальник відділу організації працевлаштування населення Ольга Сидорова.
У центрі завжди можна отримати консультацію щодо виконання певних норм законодавства про працю і зайнятість, державне соціальне страхування на випадок безробіття, в тому числі з питань звільнення працівників та працевлаштування громадян, не здатних на рівних умовах конкурувати на ринку праці.
— Ми постійно проводимо роботу з працедавцями, яким надається інформація про професійно-кваліфікаційний склад осіб, зареєстрованих у центрі зайнятості, в тому числі про осіб, які шукають роботу і мають унікальні професії чи спеціальності. Їм надається допомога в укомплектуванні підприємств персоналом, необхідними працівниками з використанням профдіа-гностичних методик, — розповідає начальник відділу взаємодії з роботодавцями Світлана Молокова. — За необхідності проводиться професійне навчання безробітних на замовлення роботодавців під конкретні робочі місця як у навчальних закладах, так і безпосередньо на виробництві. А ще з метою працевлаштування неконкурентоспроможних осіб на ринку праці роботодавцям, за певних умов, може здійснюватися компенсація витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що є значним мотиваційним фактором для роботодавців, особливо в теперішніх умовах.
Новий виклик часу — це робота з переселенцями.
— Ми намагалися допомагати переселенцям з Криму та зі сходу країни одразу, як тільки вони з’явилися у нас. Але ця робота стала більш системною й орга-нізованою з виходом постанов Кабінету Міністрів № 505 і № 509, — розповідає Світлана Молокова.
У зв’язку із збільшенням потоку вимушених переселенців спеціалісти центру зайнятості працюють на виїзді — в органах соцзахисту для здійснення оперативного пошуку роботи.
Починаючи з березня 2014 року до Центру зайнятості Суворовського району звернулися 192 переселенці з тимчасово окупованої території та Донбасу. З них 86 осіб отримали довідку про взяття на облік в органах соціального захисту, 47 — отримали статус безробітного та отримують допомогу з безробіття, 40 — працевлаштовано, четверо навчаються в ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти» Держслужби зайнятості України — з метою надбання робітничої професії (три особи набувають робітничих професій, а одна виявила бажання реалізувати себе в сфері малого бізнесу).
Зважаючи на те, що соціальний захист, у тому числі зайнятість вимушених переселенців, є справою всіх державних органів, Центр зайнятості Суворовського району провів три «круглі столи» за участю представників державних установ міста, 72 семінари з актуальної тематики, презентацію роботодавця, три виїзні акції в місця тимчасового проживання переселенців. В управлінні Пенсійного фонду України в Суворовському районі
м. Одеси та управлінні соціального захисту населення Суворовського району розміщено актуальну інформацію щодо послуг служби зайнятості, проводиться анкетування переселенців з метою виявлення осіб, що хочуть працевлаштуватися. Варто зазначити, що значна частина переселенців усе-таки чекають можливості повернутися додому. Складність працевлаштування людей зі сходу і в тому, що у багатьох з них — гірничі професії, тож в Одесі вони не можуть отримати роботу за фахом.
Тож їм, як і іншим безробітним, пропонуються громадські роботи — тимчасові, в яких існує потреба (сьогодні це робота кур’єрів, соцпрацівників). Наразі 17 безробітних, що перебувають на обліку у центрі зайнятості, задіяні в громадських роботах. За рахунок тимчасової зайнятості можна оперативно задовольнити потреби роботодавців у робочій силі та виконати певні види робіт. З іншого боку, громадські та інші роботи тимчасового характеру є засобом реалізації політики зайнятості населення, що може зняти соціальну напругу на ринку праці, а також забезпечити трудову адаптацію безробітних і бути для них джерелом доходу у скрутний з матеріальної точки зору період.
— Уже кілька років поспіль Державна служба зайнятості реалізує програму «Ваучер для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці». Тобто громадяни, які не перебувають на обліку в центрі зайнятості як безробітні, віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, які вже мають будь-яку профтехнічну або вищу освіту, можуть отримати другу освіту за рахунок держави. Щоб отримати такий ваучер, необхідно звернутися до центру зайнятості із заявою, надавши оригінали необхідних документів. Людина самостійно визначає навчальний за-клад та спеціальність відповідно до затвердженого переліку. Основна умова — заклад повинен мати ліцензію на провадження діяльності з надання освітніх послуг. Договір про навчання потрібно укласти упродовж 90 днів з моменту отримання ваучера. Цьогоріч уже 19 осіб скористалися можливістю отримати нову професію, — розповідає Неля Самойленко. — Сума, яку держава виділяє на перепідготовку спеціаліста, не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму (з 01.01.2014 р. він складає 1218 грн на місяць). У тому разі, коли вартість навчання перевищує максимальну вартість ваучера, особа здійснює оплату різниці за власні кошти.
Основне правило спілкування з людьми для досягнення успіху — об’єднання зусиль працівників центру зайнятості та самого шукача роботи, яке полягає у виробленні спільної стратегії працевлаштування. Ольга Мамедова сьогодні прийшла до центру як роботодавець: вона шукає працівників для поповнення свого колективу. Вперше звернулася сюди кілька років тому як безробітна у пошуках роботи. Пройшовши курси підприємницької діяльності, вона відкрила власну перукарню, яка успішно працює, використовуючи працю шести найманих працівників.
Приємно бачити, коли робота фахівців дає швидкий та позитивний результат.
Допомогти людині знайти власне місце в житті та стати більш конкурентоспроможним на ринку праці — саме для цього й працює Центр зайнятості Суворовського району міста Одеси.
Ольга ФІЛІППОВА.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206