Переглядів: 808

Кроки назустріч маленькому генію

Ми любимо дітей не за таланти, а просто тому, що це наші діти. Але дитина, яка рано починає говорити і читати, яка до того ж дивує оточуючих хорошою пам’яттю, логікою і демонструє здібності до мистецтва та наук, заявляє таким чином про свою інтелектуальну або творчу обдарованість. Батьки такої дитини починають хвилюватися: як дати їй максимум можливостей для розкриття талантів, і при цьому не перенавантажувати; чи зможе вона порозумітися з однолітками та знайти друзів; чи зуміють вони йти в ногу з нею, відповідати на неординарні запитання вундеркінда? І тут важливо зрозуміти, що від ставлення батьків до дитячої обдарованості залежить те, як дитина розвиватиме свої таланти і яких успіхів досягне. Зробіть декілька кроків назустріч і йдіть за її інтересами.

Створіть простір для навчання. Якщо малюку три роки, але він тягнеться до шахів або конструктора старшого брата, навчіть його грати в шахи, дозвольте брати конструктор, навіть якщо він рекомендований для віку «5+». Якщо він багато про що запитує, задовольняйте його інтерес за допомогою енциклопедій, інтернету і власних знань. З дитиною, яка захоплюється математикою, грайте в логічні ігри, навчайтеся за розробленими для «розумників і розумниць» математичними посібниками. Дитину, яка читає, запишіть до бібліотеки, якщо вдома недостатньо книжок, разом вибирайте книги й обговорюйте прочитане. Того, хто тонко відчуває музику, — водіть до театру і на концерти, у день відкритих дверей — до музичної школи, спілкуйтеся з сім’ями, де діти грають на музичних інструментах. Дайте дітям різні матеріали для навчання і творчості. Вони не повинні бути дорогими — важлива їх різноманітність.

Допоможіть дитині інтегруватися в суспільство. Якщо ви помітили, що дитині нудно з однолітками, порадьтеся з психологом і педагогами про «стрибок» через групу в дитячому садку або через клас у школі. За умови, що це зручно сім’ї і дитині, виходом може стати домашнє навчання з підбором індивідуальної програми. А якщо батьки вирішили навчати дитину в спецшколі серед рівних за інтелектом, її необхідно залучати й до того, що любить робити більшість однолітків: гуляти на дитячих майданчиках, ходити в кіно, грати в комп’ютерні ігри. Тоді в дитячій компанії у дитини не виникатиме думок, що вона не така, як всі. Адже маленький геній може сипати різними термінами і вражати видатними художніми здібностями, але при цьому не вміти відрізняти дружній сарказм від образливих жартів, не знати, як попросити вибачення за завданий біль, не вміти веселитися разом з усіма на дні народження.

Часто дитина-геній занурена у саму себе, в обдумування власних ідей і планів, тому їй необхідна практика дружби та спілкування з іншими людьми — як з дітьми, так і з дорослими. Розкажіть їй, що можна по-різному дружити з різними людьми. З кимось грати у футбол і дивитися телевізор, з кимось говорити про книжки і наукові відкриття. Це не обов’язково мають бути люди одного віку. Навчайте дітей маленьким секретам спілкування: розпізнавати настрій людини за мімікою і жестами, підтримувати під час розмови зоровий контакт, дослуховувати до кінця фразу, а потім говорити самій. Хорошим простором для тренування навичок спілкування можуть стати гуртки і секції, де дитина зустріне однодумців. Спільне захоплення допоможе подолати бар’єри у зна-йомстві та зближенні з іншими дітьми.

Підтримуйте батьківський авторитет. Намагайтесь давати дітям мінімум інструкцій, підтримуйте їхню ініціативу і здатність самостійно подолати проблему. У сім’ї всі є однаково цінними. Якщо батьки зосередяться тільки на обдарованій дитині, це може не піти на користь самооцінці як її самої, так та її братів і сестер — вони можуть почуватися себе забутими і менш успішними. Уникайте порівнянь, відзначайте унікальні здібності інших дітей і знаходьте час, щоб побути з кожною дитиною наодинці.

Мотивуйте. Обдаровані діти допитливі і мають внутрішню мотивацію до навчання. Але і їхній запал може час від часу згасати. У такі хвилини важливо їх емоційно підтримувати. Хваліть. Причому не лише за результат, але й процес: «Я пишаюся тим, що ти так старанно вчився цього місяця. Вчитель на батьківських зборах тебе похвалив». Допомагайте організовувати навчальний процес. Якщо дитина розгубилася від великої кількості уроків і гуртків, складіть разом наочний розклад занять або режим дня, в якому обов’язково є перерви від розумових справ, що вимагають зосередженості і напруження. Залучайте до навчання. Дайте дитині доступ до книг родинної бібліотеки, дозволяйте користуватися перевагами сучасних технологій, відвідуйте культурні заходи, витрачайте сили на пошук хороших педагогів. Будьте терплячими. Адже обдаровані діти бувають нетерпимими до себе, своїх помилок і недоліків інших людей. Їм властиві вибухи емоцій, тому дорослому необхідно залишатися врівноваженим, виступати флюгером, що підкаже, як спокійно реагувати на невдачі, а також нагадає про те, що людина має бути доброю до себе і оточуючих навіть у важкий момент.

Дозвольте дитині бути дитиною. Буває, що обдаровані діти не витримують навантаження і бояться не виправдати високих надій, які на них покладають. Незважаючи на те, що у вас росте розумник, па-м’ятайте: будь-який маленький геній — перш за все маленький. І розвиток талантів йому необхідний так само, як ролеві ігри, стрибки, бігання, мультики і час для того, щоб просто байдикувати і нічого не робити.

Стримуйте спокусу виставляти таланти дитини на публіку: демонструвати всім, як ваш малюк уже добре вміє читати, володіє феноменальною пам’яттю (розповідає довгі вірші), підбирає будь-яку мелодію на слух... Підвищена увага до здібностей може зіграти злий жарт: звести талант дитини в культ і головний предмет гордості, тоді як їй важливо навчитися жити з цим талантом і правильно його розвивати. Пам’ятайте про те, що важлива не Нобелівська премія і не майбутня світова слава, які дістануться вашій талановитій дитині, а те, як вона використовуватиме свої здібності і чи стане людиною, з якою комфортно спілкуватися.

Разом із забезпеченням обдарованої дитини матеріалами та інструментами, що допоможуть їй творити або вчитися, формувати кругозір, а також з навчанням у школі, де враховуються її особливі потреби, батькам важливо надихати, підтримувати і, безумовно, любити дитину. Якщо про це не забувати, то виховання маленького генія буде передусім великим задоволенням.

Підготувала
Тетяна ДЕЛІМАРСЬКА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net