Діалог етнічної культури з сучасною людиною
Як уже повідомляли «Чорноморські новини», у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (Київ) триває персональна виставка заступника голови Одеської обласної організації НСХУ, заслуженого художника України Сергія Савченка. Ось як на його експозицію «Екзистенція в площинах паперу та природних об’ємних форм» відгукнувся всеукраїнський культурологічний тижневик «Слово Просвіти» (номер за 9—15 жовтня).
Тема діалогу між тисячолітньою етнічною культурою України із сучасною людиною хвилювала художника Сергія Савченка давно. Як людина, у якої вже сформувалася модель творчості, свою виставку він представив у гранях екзистенції. Художник провів паралель із багатьма поколіннями етнічної культури. І як людина з певним політичним і громадянським світоглядом, саме так бачить український культурний простір у контексті світової культури. Взаємодія культур у його картинах і таракуцах (природна форма яких вмикає інтуїцію художника, посилює відчуття захованого образу; а процес розгадування коду народної культури через ритуальну дію — творчий процес з таракуцами — «зробили революцію» у свідомості Савченка) — це той потрібний діалог із сучасністю через вичищений, рафінований обрядовий знак, який виражає українську космогонію. Застиглість знаку етносу несе в собі колосальний динамічний образ внутрішньої наповненості. За словами художника, це тисячі поколінь, які збагатили знак української культури своїми екзистенціями. І хоча космічні процеси нам здаються статичними, там є колосальна внутрішня динаміка. Ми сприймаємо часопростір етнічної культури цілісно. Коли входиш у творчий процес, тебе починає затягувати магія етнічного. І напруга цієї динаміки дає імпульс кожному, хто споглядає таке мистецтво. Інша річ — це відповідне сприйняття екзистенції.
Ідея актуальності творів Сергія Савченка — це наголос на цілісності етнічного простору і необхідності отримання ним відповідного статусу в суспільстві.
— Адже наше суспільство національне, а не етнічне, бо складається у різних пропорціях із багатьох етносів. Невизначене належне місце нашої етнічної культури руйнує цілісність світогляду українців. Світосприйняття співвітчизників великою мірою залежить від ринкових відносин і багатьох інших немистецьких чинників.
Я неодноразово наголошував, що у нас відсутній культ генія. Адже людина самодостатня від природи. Без культу генія людина не переконана в доцільності започаткованого. Суспільна стигмація людини рафінованої не дозволяє сповна реалізувати внутрішній імпульс у неповторній мистецькій формі, — коментує виставку художник.
Виставка митця складається з картин і яскраво-різнобарвних таракуц. Деякі картини об’єднані назвою «Варіації білого». Але кольори його творів не завжди світлі: від сірого до чорного. Запитую: чому так? Художник каже, що прив’язки до варіантів білого кольору — це відтворення думок, переживань, захоплень і обурень. Але не можна сказати, що творчість Савченка — «під настрій». Це певний обряд, який акумулює всю енергію, всі знання митця. Сергій Савченко декларує свої екзистенційні твори як похвалу Богу і стоїть на позиції софійності (коли світ розглядається як результат розгортання й опредметнення, об’єктивації божественної світової думки) у мистецтві та перекладає енергію Логосу в художні образи.
За вченням мексиканського поета, есеїста-культуролога і перекладача Октавіо Паса (1914 — 1998), «Слово — це сама людина. Ми створені зі слів. Людина, по суті, живе в мові. При цьому словесна реальність для нас є такою природною, що ми зовсім не помічаємо її, як не помічаємо повітря, яким ми дихаємо. У сферах буття людини вищі енергії створюють три базові енергетичні потоки: Любові, Розуму, Волі — вони винятково позитивні. Логос Всесвіту — найвища реальність буття, створена для безпосереднього управління енергетичними потоками».
Наталя КУЛІШ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206