Переглядів: 1144

Осінній джаз звучав піснею миру...

Цими днями в Одесі промайнув четвертий міжнародний джазовий фестиваль Odessa JazzFest. Загалом, організувати цього року таке музичне свято було зовсім нелегко, зізнається президент  фестивалю Юрій Кузнєцов, важко було знайти фінансову підтримку. Але музиканти із США, Австралії, Європи не побоялися приїхати і підтримати і наш JazzFest, й Одесу, незважаючи на те, що в країні тривають воєнні дії.

Odessa JazzFest стартував у ротонді Міського саду, де влада подбала про облаштування відкритого театру зі сценою та місцями для глядачів. Втім, місць забракло — всі галявинки навколо сцени заповнили охочі слухати джазову музику. Концерт під назвою «Джаз і не тільки» відкрив не зовсім джазовий «бенд» під назвою «Гроші вперед», який виконував одеські народні пісні. Можливо, це і не зовсім джазовий формат, але легкі єврейські мелодії  налаштували публіку на більш серйозні джазові речі.

Вів концерт відомий комік з «Масок-шоу» Володимир Комаров, який заповнював паузи цікавими історіями та анекдотами.

Загалом, відкриття мало нагадувало джазовий концерт для високолобих інтелектуалів. Але невибагливі і щедрі на оплески глядачі з радістю слухали і вокальний секстет «Дюк-тайм», й акустичний танго-рок «Мікрооркестр Quiero», і народного артиста України Миколу Свидюка, чудовий голос якого прикрасив джазовими імпровізаціями Юрій Кузнєцов. Втім, звучав і джаз: цікаві авторські імпровізації Юлії Запорожець з колективом, український джазовий вокал у виконанні Лесі Верби під акомпанемент бандури, імпровізації на Юрія Улицького, Тараса Кузнецова, Сергія Порошинського та інших музикантів. Завершила концерт група «Доктор Борменталь» піснею у виконанні Володимира Комарова.

Природа виявила прихильність до джазу. Увесь вечір було тепло, спокійно, безвітряно, і високо в небі джаз разом з нами слухали зорі.

Другий день фестивалю розпочався у філармонії під гаслом «Одесити всіх країн, повертайтесь!». Адже у цьому концерті брали участь наші талановиті музиканти, що працюють за кордоном.

Тамару Лукашову можна назвати дитям одеського джазу — вона зростала у джазовому середовищі нашого міста. Кілька років тому переїхала до Німеччини, щоб продовжити там музичну освіту. На фестиваль Тамара прибула разом із групою, у складі якої німецькі, австралійські та українські музиканти, за підтримки Німецького культурного центру «Баварський дім. Одеса». Разом з Юрієм Кузнецовим гості порадували слухачів чудовою музикою на грані джазу, фольклору та класики.

У складі австрійської групи «Девід Сікс матадор» — також музиканти різних країн, і це не має великого значення, адже мова джазу — міжнародна, зрозуміла усім, хто любить музику. З цією групою виступив чудовий одеський саксофоніст Андрій Прозоров, який подарував публіці незабутні хвилини єдності з високою музикою.

З прекрасним концертом виступили й наші сусіди з іншого берега Чорного моря. Метри турецького джазу із групи  «Свінг ля Турк» об’єднали, здавалося б, речі несумісні: свінг, фанк і народну музику. Разом з контрабасом, ударниками, фортепіано і  трубою  звучав давній турецький народний інструмент — флейта най, що додавала музиці ніжного аромату Сходу, у якому дуже емоційні нотки народних пісень органічно перепліталися з сучасними ритмами. Виступ групи став можливим за підтримки Генерального консульства Туреччини в Одесі.

Незвичайною, високою і навіть можна сказати строгою музикою відкрився третій фестивальний день у філармонії. Французька група «Космікмаурель тріо», що приїхала до нас із Марселя, черпає натхнення у творах знаменитого філософа, письменника, вчителя танців, автора незвичайної музики Георгія Гурджиєва, який останні роки свого життя прожив у Франції. У музиці, яку подарувало одеситам французьке тріо, відчувалися водночас і незвичайна внутрішня свобода, і високий рівень свідомості та уваги. Цю музику не можна назвати простою, у ній присутня  глибина інтелекту, що поєднувалася із свободою імпровізації. Слухати її — це не просте задоволення, вона не доступна кожному меломану.

Завдяки підтримці Посольства США в Україні на фестиваль вдалося запросити легендарного американського джазового виконавця Джеймса «Блада» Алмера. Великий джазмен вийшов на сцену філармонії у яскравому червоному костюмі один, ні, перепрошую, зі своєю гітарою. Він виконував для нас блюзові мелодії, які допомагали поринути у світ афроамериканських спіричуелс і які при цьому здавалися рідними, близькими, батьківськими. Його мелодії кликали на глибину емоцій, проникали в самісіньке серце. Водночас відчувалося, що Джеймс співає не для публіки і навіть не для себе. Його мелодії — це молитви до Вишнього, прості, по-дитячому щирі. Його геніальність як виконавця у тому, що він через музику своїм глибоким голосом виносить те, що відбувається у серці. У залі під час виконання стояла глибока, дзвінка тиша…

Яка вибухнула радістю, святом і зовсім іншим настроєм, коли на сцені з’явився Олег Скрипка разом зі своїм «Джаз-кабаре». Талановитий український музикант повернув із небуття спадщину неперевершеного львівського джазмена тридцятих років Богдана Весоловського, який разом із скрипалем Леонідом Яблонським (Ябцьо) та акордеоністом Анатолієм Кос-Анатольським входив до складу популярної тоді молодіжної «Джаз-капели Яблонського». Святковий  фінал фестивалю, який влаштував  для одеситів Олег Скрипка, був наповнений радістю, імпровізаціями, танцями, оплесками, жартами. Разом з ним у фіналі виступили юна талановита семирічна Аня Ткач із піснею Даліди «Мама» та Юрій Кузнєцов.

Фестиваль під час війни провести нелегко, і не лише тому, що важко зібрати кошти на його проведення.

«Чи потрібна музика, коли гримлять гармати?» — це питання щодня задавав президент фестивалю одеській публіці, яка приходила на концерт.

Біля сцени стояли скриньки, в які збирали гроші на аптечки для бійців АТО. Їм присвячувалися виступи. Відповідь одеситів була очевидною. Музика — найкращий лікар для людських сердець, вона розтоплює лід ворожнечі, об’єднує людей і не дає світу можливості потонути у жорстокості.

Осінній джаз звучав в Одесі піснею миру…

Ольга ФІЛІППОВА.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net