Переглядів: 1410

Мистецтво потрібності іншим

Є у Львові місце, де навчають мистецтву бути справжньою людиною. Це кафедра загальної та соціальної педагогіки Українського католицького університету. Познайомитися ближче з її діяльністю отримала змогу під час навчання у Літній школі Шептицького, яку проводила Львівська духовна семінарія Святого Духа Інституту релігії і суспільства УКУ.

Виявляється, добру можна навчитися. Не просто займатися якоюсь економікою, токарством, ходити в море, рахувати гроші в касі чи сліпнути над писаниною, паралельно простягаючи руку помочі нужденним на вулиці чи обездоленим у спецзакладах. А зайнятися добром по справжньому, присвятивши цьому всього себе. Робити щось хороше не похапцем, а усвідомлено, за всіма «правилами», не шкодячи, а допомагаючи потребуючим.

Найкраще в Українському католицькому університеті з цим завданням справляється кафедра загальної та соціальної педагогіки. Кафедра зовсім молода, створена в 2005 році. Перший набір студентів на денну форму навчання — 19 осіб — відбувся в 2006-у. Відтоді щороку близько двох десятків дівчат та хлопців освоюють ази доброти, опіки.

«Спочатку в нас був тільки бакалаврат, а торік ми отримали ліцензію МОН України на реалізацію магістерської програми за спе-ціальністю «соціальна педагогіка» з кваліфікацією «викладач соціально-педагогічних дисциплін», — розповіла мені Світлана Когут, доцент,  заступник завідувача кафедри загальної та соціальної. — Якщо ж говорити про ідею створення кафедри в структурі гуманітарного факультету нашого університету, то це у співпраці викладач—студент реалізовувати «місію соціального педагога» — християнське соціально-педагогічне служіння, опіка людиною від народження до глибокої старості, яка є наскрізною ниткою нашої освітньої програми».

За словами пані Світлани, на кожному віковому відрізку людина не застрахована від складних життєвих обставин, які можуть спричинити глибоку депресію, розчарування в собі. «Життя людини умовно поділене на вікові періоди. В кожному з них ми переживаємо певні кризові явища і не завжди здатні самотужки з ними справитися. Ось тут у дію вступають соці-альні працівники, педагоги. Наші студенти опановують різні методики, техніки допомоги іншим за рахунок їхнього власного внутрішньо-го потенціалу», — наголосила Світлана Когут.

Навчальна програма досить змістовна, включає найрізноманітніші предмети, з-поміж інших — опікунська педагогіка, теорія і методика опікунсько-виховної діяльності, соціально-педагогічна робота у сфері дозвілля, менеджмент соціально-педагогічної роботи, психолого-педагогічне консультування й багато іншого. А особливою програму з підготовки соціального педагога в УКУ роблять філософсько-богословські знання. Саме блок таких дисциплін, який охоплює вісім предметів (зокрема, основи християнської віри, християнська духовність у постмодерній добі) стає тими підвалинами християнської віри майбутніх фахівців, що допомагатимуть їм виконувати, крім звичних професійних ролей соціальних педагогів — помічників, консультантів, аніматорів, соціальних адвокатів, соціальних терапевтів, — функцію християнського соціального супроводу, з усвідомленням й відповідним ставленням до духовно-моральних проблем окремої особистості. Соціальний педагог у процесі здобуття освіти в УКУ формується духовним провідником і соціальним вихователем одночасно, що так важливо в наш непевний, сповнений постійних кризових ситуацій час. Водночас він зможе працювати й з адептами інших віровизнань: в УКУ велику увагу приділяють вивченню різних культур, тож спілкування з представниками інших конфесій чи релігій не становитиме особливих труднощів.

Для студентів влаштовують багато різноманітних майстер-класів. «Ми запрошуємо провідних викладачів з інших вишів України та інших країн, а також осіб, які тривалий час працюють у конкретній соці-альній інституції. Це провідні фахівці, експерти з благодійних організацій, фондів вузької скерованості. Вони знайомлять наших студентів із сучасними особливостями роботи соціального працівника/педагога, так би мовити, зсередини соціальної сфери. Таким чином нам вдається гармонійно поєднувати академізм із практикою», — зазначила співрозмовниця.

Майстер-класи проводяться не лише у стінах університету. Кілька разів на семестр студенти виїж-джають «у поле», тобто відвідують дитячі будинки, школи-інтернати, будинки престарілих, інші соціально-реабілітаційні заклади, проводячи там кілька годин на день. А у весняно-літній період — чи не найцікавіша пора для студентів — час активізації дитячо-юнацьких християнсько-рекреаційних таборів, в яких з першого курсу майбутні со-ціальні педагоги починають працювати зі своїми потенційними підопічними.

Навчання в університеті платне, адже УКУ — приватний виш, але доступне. «В нашому університеті діє чимало стипендійних програм. Якщо, наприклад, студент напрочуд мотивований до соціально-педагогічної роботи, ми завжди підемо назустріч. У нас є академічна стипендія, соціальна, стипендія ім. А. Шептицького, стипендія «+». Є різні категорії, критерії кожної з них чітко виписані, а кому її надавати — вирішує спеціально створена комісія», — прояснила Світлана Когут. Саме навчання в бакалавраті триває чотири роки, в магістратурі — півтора. До речі, щодо магістратури. Кілька місяців тому Міністерство освіти і науки при-йняло позитивне розпорядження, затвердивши так званий «перехресний вступ». Тепер на більшість фахів магістратури дозволено вступати випускникам бакалаврату, які мають підготовку з іншої галузі знань. Якщо говорити конкретно про фах соціального педагога з кваліфікацією «викладач соціально-педаго-гічних дисциплін», то на нього можуть вступати не лише випускники педагогічного бакалаврату, а й ті, хто має соціологічну, історичну чи психологічну освіту.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.

Одеса—Львів—Одеса.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net