Переглядів: 961

Що треба знати про гепатит

На міжнародному ринку доступні кілька вакцин проти гепатиту А. Всі вони схожі з точки зору надійності захисту людей від вірусу і їх побічних ефектів. Для дітей у віці до одного року ліцензованих вакцин нема. Майже у 100% людей розвиваються захисні рівні антитіл до вірусу протягом місяця після введення однієї дози вакцини. Навіть у випадку впливу вірусу одна доза вакцини має захисний ефект впродовж двох тижнів після контакту з вірусом.

Спеціального лікування гострого гепатиту В також не існує. Воно спрямоване на симптоматичну терапію і раціональне поєднання поживних речовин. Хронічний гепатит В можна лікувати лікарськими засобами, включаючи інтерферон і противірусні препарати, які можуть допомогти деяким пацієнтам.

Що  треба  знати  про  гепатит

Ніхто не скаже точно, скільки хворих на гепатит. Припускають, що таких близько 5% у людському загалі. Принаймні більшість громадяни донедавна знала лише про один гепатит — «жовтуху», або хворобу Боткіна, яка видавала себе пожовтінням очей та обличчя. Нині клініцисти розрізняють кілька десятків видів хвороби. Насправді ж гепатит — це загальна назва гострих та хронічних дифузних запальних захворювань печінки різної етіології, які призводять до тяжких проблем зі здоров’ям. Лікування — тривале й надзвичайно затратне. Профілактика ж — нічого не коштує і водночас є безцінною у протидії захворюванню.

Про що мусять знати люди, щоб захиститися від гепатиту, — цим, власне, й переймалися організатори та учасники кількох заходів в Одесі та в районах області, які стали нашою солідарною підтримкою Всесвітнього дня боротьби з гепатитом (28 липня). Серед цих заходів були прес-конференції в управлінні охорони здоров’я облдержадміністрації, науково-практична конференція в Будинку медпрацівників, організована профільним департаментом Одеської міськради, брифінг в обласному Центрі здоров’я, вуличні агітаційно-пропагандистські акції, проведені студентами за підтримки медиків «Клініки, дружньої до молоді» Одеської міської студентської поліклініки №21, тощо.

Нижче — короткі витяги з виступів спеціалістів, найактивніших учасників цих заходів.

Валентина МОЗГОВА, лікар-інфекціоніст вищої категорії, завідуюча гепатологічним кабінетом Одеської міської клінічної інфекційної лікарні:

— За офіційними даними, в Україні інфіковано близько 3% населення, проте насправді достовірних статистичних відомостей нема. З огляду на відсутність масштабного скринінгу і прихований епідемічний процес, більшість українських експертів вважає, що поширеність лише вірусного гепатиту С в нашій країні може складати 5—9%.

Вірусні гепатити — одна з найактуальніших медичних і соціальних світових проблем. Вони на восьмому місці серед основних причин втрати людей.

Гепатит — це запалення печінки, в основному вірусної етіології. Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту — A, B, C, D та Е.

Причиною гепатиту А та Е звичайно є вживання в їжу забруднених харчових продуктів або води. Гепатит В, С та D, як правило, виникає внаслідок парентерального контакту з інфікованими рідинами організму людини. Найпоширеніші шляхи передачі вірусів типу В, С та D — переливання крові та її компонентів, які містять збудник, інвазивні медичні процедури з використанням забрудненого обладнання, а гепатиту В — ще й передача від матері дитині під час пологів, від членів родини дитині, а також при статевих контактах.

Симптоми гепатиту А можуть бути як легкими, так і тяжкими. Зокрема, супроводжуватися підвищеною температурою, нездужанням, потемнінням сечі і жовтяницею (пожовтінням шкіри та очних білків).

Вірус гепатиту В може викликати гостру хворобу з симптомами, що тривають декілька тижнів, включаючи пожовтіння шкіри та очей, темну сечу, велику втому, нудоту, блювоту і болі в животі. На позбавлення цих симптомів може знадобитися від декількох місяців до року. Вірус здатен також викликати хронічну інфекцію печінки, яка пізніше може розвинутися в цироз або рак.

У міській клінічній інфекційній лікарні діє гепатологічний центр, де прийом пацієнтів ведуть лікарі-інфекціоністи, педіатр, а також науковці Одеського національного медичного університету. Тільки минулого року тут отримали консультативну допомогу 4430 пацієнтів з Одеси та області, серед яких 784 особи виявилися з хронічними захворюваннями печінки, а відтак — під великою небезпекою.

 

Лілія ІВАНОВА, лікар-інфекціоніст вищої категорії, педіатр Одеської міської клінічної інфекційної лікарні:

— Покращення санітарії і вакцинація проти гепатиту А є найбільш ефективними способами боротьби з цією хворобою.

 

Всі діти грудного віку мають отри-мувати вакцину проти гепатиту В — це основа його профілактики. Всі діти і підлітки у віці до 18 років, не вакциновані раніше, повинні отримати вакцину. Про це мусять по-дбати батьки.

Дуже важливо пам’ятати про профілактику гепатитів, щоб захиститися від цієї недуги. Якщо зараження вже відбулося, треба негайно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.

Сьогодні Україна має сучасні клінічні протоколи лікування гепатиту, цілком адаптовані до європейського зразка. Зокрема, за-тверджено уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги дорослим та дітям «Вірусний гепатит С», а також Державну цільову програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року. Крім того, Україна як країна — учасниця ВООЗ взяла участь у прийнятті в квітні 2014-го «Керівних настанов ВООЗ із скринінгу, догляду та лікування осіб з гепатитом С».

Саме завдяки старанням МОЗ діє програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів, тож люди, нарешті, можуть отримати належне лікування. Минулого року така програма діяла і на рівні нашої області. Однак є низка проблемних питань, адже, на жаль, держава сьогодні не може одночасно забезпечити всіх хворих. Ось чому на першому місці — профілактика.

Щоб уберегтися від зараження гепатитами, необхідно дотримуватися нескладних правил. Не слід вживати сиру воду, завжди мити фрукти й овочі, не нехтувати тер-мічною обробкою продуктів. Так можна запобігти зараження гепатитом А, передача якого пов’язана з забрудненням їжі фекаліями хворої людини. Правило «Мийте руки перед їдою!» — запорука здоров’я і в цьому випадку.

Для запобігання зараження гепатитами В і С не треба користуватися чужими засобами гігієни. У мікроскопічних кількостях кров може залишитися на бритвах, зубних щітках, ножицях для нігтів. Не варто ділити ці предмети з іншими людьми.

Ніколи не робіть пірсингу і татуювання нестерильними приладами. Пам’ятайте: вірус гепатиту дуже живучий і довго зберігається у зовнішньому середовищі (іноді — до кількох тижнів).

Алла КАРПЕНКО, координатор проектів громадської організації «Молодіжний центр розвитку»:

— Хочу зупинитися на тому, яка робота проводиться на Одещині з протидії зараженню гепатитами. До неї підключені студенти-медики, громадські організації, які опікуються здоровим способом життя громади, науковці. Зрозуміло, що всі залучені сили діють за консультативними вказівками фахівців — наших медиків.

Лікарі «Клініки, дружньої до молоді» Одеської міської студентської поліклініки №21 спільно з волонтерами з числа студентів, що пройшли відповідну підготовку, цими днями провели кілька вуличних акцій, провідною метою яких стало поширення доступної інформації про гепатити та їх профілактику. Ми роздали понад 5 тисяч агіток. У рамках акцій кожен бажаючий може пройти експрес-тестування на гепатити та отримати скерування на консультацію до спеці-алістів.

Спільні інформаційно-профілактичні акції з протидії поширенню гепатитів вже проведено в Ізмаїлі, Котовську, Южному, у багатьох районних центрах області. В Одесі волонтери такі акції планують провести на місцевих пляжах серед відпочивальників.

Що це дає? Найперше, інформацію про хворобу, яка роками може не видавати себе і яка легко виявляється при аналізі крові. Знати про стан власного здоров’я — озна-чає бути відповідальною людиною. До цього ми закликаємо земляків усілякими випробуваними методами впливу.

Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net