Переглядів: 1098

Сім етнографічних чудес України

(Продовження. Початок у номері за 24 травня.)

Диво третє.
Волохи — «білі цигани»

Волохи — стара слов’янська назва румун, яка інколи переносилася й на інші романські народи. Однак зараз на Закарпатті волохами звуть невеликий народ, що живе за циганськими звичаями. Місцеві цигани, тим не менш, їх за своїх не визнають.

На відміну від закарпатських циганів, які розмовляють угорською, українською чи циганською, волохи говорять на діалекті, який, можливо, відколовся від румунської мови в XVII столітті.

Волоха від цигана можна відрізнити й візуально: у волохів біляве чи руде волосся та світліша шкіра. Так їх інколи й називають місцеві — білі або руді цигани.

Живуть волохи в гірських селах північно-західного Закарпаття — на північ від Мукачевого та Ужгорода. Найбільше їх у Порошкові Перечинського району — приблизно півтори тисячі. Усього ж волохів в Україні — близько шести тисяч.

Українці-порошківці скаржаться на волохів: кажуть, крадуть нещадно. Рік тому вкрали навіть металевий міст над рікою. Бояться, що волохи витіснять українців із села, як це вже сталося в сусідній Свалявці. Тому порошківці вирішили створити антиволоську самооборону ще в 2011 році — до того, як це стало трендом.

Волохи виїжджають улітку на заробітки, дехто возить товари в гірські села, а хтось займається традиційним ремеслом — вирізає ложки з дерева.

Хоч волохів і записують як окремий народ — скоріш за все, вони походять від циган-бояшів (або ж баяшів, беяшів), які також говорять румунською та займаються ложкарством. Можливо, волохи — це група румун, яка перейняла циганський спосіб життя, як це сталося з ірландськими мандрівниками та єнишами в Німеччині.

Диво четверте.
Російські старовіри

Росіяни в Україні — це переважно міські мешканці, та є й кілька сільських російських районів. Далі від ро-сійського кордону є місцини, де живуть російські селяни-переселенці; таких найбільше в Харківській області. У Приазов’ї живуть нащадки переселенців — російських сектантів — молокан та духоборів.

Та найбільш екзотична група російських селян в Україні — це старовіри, чи старообрядці — нащадки тих, хто не визнав церковної реформи російського православ’я в XVII столітті під впливом української та грецької традицій і був змушений втікати від переслідувань. Їхні села розкидані на українських теренах широкою смугою з північного сходу на Чернігівщині — на південний захід, Буковина, Одещина. Саме таким шляхом вони рятувалися від Російської імперії, яка поступово наступала на українські землі.

Світовою столицею липован — найбільшої групи старообрядців — деякий час було село Біла Криниця в Чернівецькій області. Там у 1846 році старообрядці відновили повну церковну ієрархію. І саме туди варто їхати, якщо вас цікавить давня архітектура: совєти зруйнували там не всі церкви старообрядців. У тому ж селі є старовірський жіночий монастир.

Якщо ж вам цікаво дізнатися, чи зберегли старовіри свої традиції і чи відрізняються вони від звичайних росіян, то тут вибір багатший.

Невеликі села старообрядців є в багатьох областях. Одні з найбільших — Добрянка в Чернігівській області, на білоруському кордоні неподалік від траси Київ—Мінськ; Грубна та Липовани — в Чернівецький; Пилипи-Хребтівські у Хмельницькій.

В Одеській області можна з’їздити в Придунав’я, де в Кілійському та Ізмаїльському районах липовани межують із нащадками запорозьких та донських козаків, а також із болгарами, гагаузами, молдаванами. Вилкове, назване українською Венецією, та сусіднє Приморське (Жебріяни), найпівденніший український курорт поза межами Криму, — також переважно старовірські поселення.

Олександр ДЕМЧЕНКО.

«УП.Життя».

(Далі буде).

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net