Переглядів: 1105

У полі зору омбудсмена

Омбудсмен України відстежує ефективність та прозорість розслідування трагічних подій в Одесі.

У зв’язку з трагічними подіями 2 травня, через які ми втратили 48 людей та ще майже 300 осіб опинилися в лікарнях, було відкрито провадження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в межах якого 21 травня омбудсмен Валерія Лутковська прибула з позаплановим робочим візитом до Одеси.

Під час візиту планувалося провести зустрічі з керівництвом правоохоронних органів області та представниками органів місцевої влади, а також із правозахисниками та громадськими активістами.

Слід зазначити, що одразу після трагедії, вже 3 травня, до Одеси було направлено групу працівників відділу спе-ціальних проваджень секретаріату Уповноваженого з прав людини, які в межах відкритого омбудсменом провадження вивчали відповідні матеріали в органах та підрозділах МВС, прокуратури, закладах охорони здоров’я, проводили опитування постраждалих осіб, свідків трагічних подій, відстежували інформаційний супровід наслідків трагедії, яка забрала життя людей. (До слова, сьогодні в Україні працює десятеро регіональних представників від імені організації. Що-правда, на громадських засадах. Життя доводить, що є потреба відкрити такий офіс і в нас, в Одесі.)

На зустрічі з одеситами, яка відбулася в облдержадміністрації, Валерія Лутковська сказала, що має намір з’ясувати, наскільки захищеними були права затриманих під час трагічних подій і наскільки дії правоохоронців відповідали вимогам нового Кримінально-процесуальному кодексу України.

З-поміж одеситів на зустріч з Уповноваженою Верховної Ради України з прав людини зібралися переважно родичі затриманих під час масового безладу в місті. Вони нарікали на дії правоохоронців, хоч чи не кожен прийшов на розмову зі своїм наміром.

Від імені комітету матерів слово мала Вікторія Мачулко, яка привселюдно висловила невдоволення діями одеської міліції 2 травня, коли правоохоронці, за її словами, «підставили» членів громадської організації «Православне козацтво», яких часто задіювали до охорони громадського порядку при проведенні масових заходів у місті та на території області. Козакам того дня було доручено живим щитом охороняти торговельний центр «Афіна» на Грецькій площі. Коли розпочалися безпорядки, міліція почала хапати всіх підряд. Через кілька годин козаків доставили в КПЗ Білгорода-Дністровського. Суд відбувся у Вінниці. Із 31 затриманого 14 нині перебувають під домашнім арештом. А це, на думку жінки, несправедливо й абсурдно.

Валерія Лутковська взяла письмову скаргу та пообіцяла її розглянути, при цьому уточнивши, що впливати на рішення суду вона не може, але, якщо провини членів організації «Православне козацтво» не буде доведено, то з людей негайно мусять зняти звинувачення та запобіжні заходи.

А ще родичі затриманих скаржилися, що не мали жодної інформації про те, куди поділися їхні рідні — заарештовані, загинули чи перебувають на волі, оскільки правоохоронці при затриманні людей не повідомляли про це, чим грубо порушували права громадян.

Під час зустрічі з активом області Валерія Лутковська заявила, що не має жодних претензій до роботи місцевих медиків, які під час трагічних подій спрацювали оперативно, злагоджено й фахово, врятувавши життя сотням людей. На адресу комісії, яка, ймовірно, працюватиме до кінця цього тижня, не надійшло жодної скарги на дії медиків. А ось дії співробітників МНС, за її словами, потребують серйозного аналізу та справедливої оцінки. Цим також зайнята комісія.

Омбудсмен, коментуючи те, що сталося 2 травня, сказала: «Якби ці події були відповідним чином кваліфіковані працівниками правоохоронних органів і був введений у дію відповідний оперативний план, який передбачає участь більше ніж тисячі осіб у відповідних місцях дислокації з чітко визначеними завданнями, — решті подій, які відбувалися на Куликовому полі та в Будинку профспілок, можна було б запобігти».

Також Валерія Лутковська наголосила на тому, що завчасно про результати перевірок, навіть проміжні, говорити не буде, оскільки правоохоронці висувають додаткові версії причин загибелі людей в Одесі, знаходяться нові свідки подій, а це потребує додаткового часу на розслідування та на експертні висновки. Але те, що оцінку діям усіх учасників трагедії буде дано винятково в правовій площині, законно та справедливо, вона, відповідно до своїх повноважень, гарантує.

Яна СТАСІНА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net