Переглядів: 842

Як журналісту бути ефективним на виборах

В Одесі напередодні президентських виборів та виборів міського голови відбулося навчання для регіональних журналістів, на якому експерти Інституту масової інформації (Київ) розповіли про зміни у виборчому законодавстві, про права журналістів у день виборів, про основні можливі порушення у день голосування.

Одна зі змін – це надання спостерігачам від громадських організацій статусу суб’єкта виборів. Тому журналістам, які хочуть ознайомлюватися з проектами рішень виборчих комісій, було б корисно реєструватися такими спостерігачами.

Як наголосив експерт Інституту політичної освіти Тарас Случик, журналіст має чітко пам’ятати, що його завданням у день голосування є фіксація та якнайширше оприлюднення інформації про порушення виборчого законодавства. «Журналіст фіксує порушення, а спостерігачі від Комітету виборців України та «Опори» чи штабів кандидатів повинні складати акти й оскаржувати порушення в судах», – сказав експерт.

Учасники навчання назвали найпоширеніші в Одесі способи непрямого підкупу виборців – роздавання ліків з агіткою кандидата, наприклад. Якщо журналіст став свідком такого підкупу, то його обов’язок зафіксувати це і звернутися до офіційних спостерігачів з вимогою скласти акт і скаргу.

Також журналісту важливо звертати увагу на стаціонарні відеокамери, які встановлені близько до урн для голосування. Якщо камера може бачити, що написано у бюлетені, це означає, що є штаби, яким така інформація потрібна для забезпечення результату свого кандидата.

Варто звертати увагу на скупчення людей при вході на виборчу дільницю, бо саме в таких місцях відбувається прямий підкуп виборців – оплата за «правильно» заповнений бюлетень. У такому випадку журналіст повинен разом із спостерігачами і міліцією змусити таких людей покинути територію, прилеглу до дільниці.

Якщо у кабінці для голосування спрацьовує спалах мобільного телефону чи фотокамери, то варто привернути увагу спостерігачів до такого виборця і відстежити, кому він «звітуватиме» про результат свого волевиявлення.

«Головний симптом, за яким журналіст може передбачити, що на дільниці буде відбуватися фальсифікація виборчої документації, – це видалення журналістів з дільниці», – сказав Тарас Случик.

Також журналіст має пам’ятати про «адмінресурс», який агітує в робочий час. Службовець має право агітувати лише після робочого дня і в жодному разі не в обідню перерву. Заборонено використовувати адміністративні приміщення та службовий транспорт  для виборчої кампанії.

Навчання для журналістів відбулося в рамках проекту за підтримки проекту «Українського медійного проекту» (У-Медіа), що реалізується «Інтерньюз» в Україні.

Більше про права журналістів на виборах читайте на http://imi.org.ua/files/media/Journ-Vibor-2013N.pdf

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net