Танець як «Крик» душі
На сцені Одеського національного академічного театру опери та балету за повного аншлагу відбулася світова прем’єра балету «Крик» за романом російського філософа, письменника і соціолога Олександра Зінов’єва «Іди на Голгофу».
Читаючи роман, важко собі уявити, яким чином можна через вишукані рухи, через балетні па розповісти жестами історію людини, яка не більше й не менше вирішила стати Богом, і не просто десь там, в Індії, де живі втілення Бога — справа звична, а в атеїстичному Радянському Союзі…
Балет на вічні теми — про кохання, віру, відданість, пошук істини — вдалося втілити міжнародній творчій команді артистів, музикантів, художників-постановників із Франції, Німеччини, Росії, Бельгії та України.
У постановці балету активну участь брала вдова автора, керівник Міжнародного науково-освітнього центру ім. О. Зінов’єва в МДУ ім. М. В. Ломоносова, почесний наставник університету м. Аугсбург (Німеччина) Ольга Зінов’єва. Сценографію та лібрето написала донькою автора Поліна Зіно-в’єва. Куратор проекту — головний балетмейстер Одеського національного театру опери та балету, заслужений артист Росії Юрій Васюченко. А в ролі хореографа-постановника вперше виступив провідний соліст Большого театру, заслужений артист РФ Андрій Меркур’єв, який також виконав роль головного героя.
Імпульсом для формулювання назви балету стали рядки з роману: «Крик душі. Міняю посаду Бога і вічність на одну хвилину звичайного людського щастя. Хто згоден на такий обмін? Мовчання…»
Коли розпочалося дійство, стали зрозумілими слова Юрія Васюченка про танцівника Андрія Меркур’єва: це один із артистів балету світового рівня, у якого задіяні не лише технічні навички, але й розум, це розумний танцівник…
Навіть людям, які не читали роману, було зрозуміло все, що відбувалося на сцені. Спектакль нікого не залишив байдужим.
На сцені — він, головний герой, вона — його Богиня, Антипод, а ще — друзі та подруги, люди, які показують радянську дійсність. Сірі кольори, люди-гвинтики однієї великої машини, які будують соціалізм. Величезна вдячність постановникам балету за відсутність декорацій, точний мінімалізм кольорової гами.
Спочатку героєві дуже спокійно та радісно серед друзів, але з кожним кроком він відчуває, що втрачає себе і намагається звільнитися від пут рабства.
Апофеоз першої дії балету — зустріч із Богинею (Марія Полюдова).
Наскільки вишукана хореографія, настільки переконлива акторська майстерність — історія кохання передана діапазоном різних відчуттів…
Антипод у виконанні заслуженого артиста Республіки Молдова Володимира Статного — дуже переконливий образ, антигерой, вічний опонент та внутрішній супротивник… Дуже чітко відслідковуються його паралелі з головним героєм і постійне напруження, що наростає.
Андрій Меркур’єв у головній ролі як ніхто відчував сутність своєї хореографії, був дуже виразним — його виважені, зрозумілі, активні рухи дуже точно передавали внутрішній стан героя. Особливе навантаження — на чоловічі руки, настільки живі… Вони вірили, молились, відкидали і кликали з величезною внутрішньою силою, передаючи танець тіла, що намагається знайти свою душу...
Балет «Крик» повторює заклик самого Зінов’єва — «Іди на Голгофу», адже у людини, яка хоче залишатися людиною, іншого шляху нема.
Після прем’єри Андрій Меркур’єв відповів на кілька запитань. Не обійшлося й без полі-тики.
— Яким чином на вашу постановку вплинуло напруження, яке існує зараз між нашими країнами? — поцікавилася в артиста.
— Так збіглося, що робота над постановкою розпочалася якраз у розпал конфлікту між Україною та Росією, і була навіть думка припинити її, але, дякувати Богу, ми вирішили продовжувати, тому що саме в такій обстановці важливо створювати нові проекти, які несуть людям добро, радість та мир. В Одеському театрі опери та балету до мене ставилися дуже люб’язно і з розумінням. Трупа допомагала у роботі, жодних складнощів у спільному проекті з українським колективом у нас не виникало. Творчість — це те, що нас об’єднує, дає нові прекрасні враження, змінює життя на краще, тому ми із задоволенням даруємо Одесі цей проект.
Для Андрія Меркур’єва як хореографа «Крик» — це перша постановка. Перша і тріумфальна.
Балет «Крик» залишиться в репертуарі Одеської опери, і фахівці пророкують йому довге та щасливе життя.
Приємно, що у своє 90-ліття балетна трупа театру відкрита до нового і зустріла його такою свіжою революційною і талановитою постановкою.
Ольга ФІЛІППОВА.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206