Усе за розкладом, але з корективами
Одеські чиновники, відповідальні за освіту та науку в місті й області, готуються до закінчення навчального року. Окрім звичних турбот, продумують безпечні варіанти святкування вчорашніми школярами випускних вечорів та міркують про влаштування кримських студентів.
Перефразовуючи відоме «війна війною, а обід за розкладом», життя сьогоднішніх школярів та студентів мало чим відрізняється від аналогічного періоду минулих років. Яка б не була ситуація в державі — вчитися треба. Заради майбутнього, заради розуміння себе в своїй країні і не повторення нинішніх помилок. Як і раніше, пишуть контрольні, складають заліки та іспити, перевіряють себе на зовнішньому незалежному тестуванню, готуються до останніх дзвоників та випускних вечорів.
Щоправда, в звичні процеси все ж внесено певні корективи. Значно посилено контроль за дітьми, всього, що стосується їхньої безпеки. За словами директора департаменту освіти і науки Одеської облдержадмі-ністрації Тетяни Лазаревої, розроблено рекомендації батькам щодо дозвілля їхніх чад після навчального дня, а також святкувань останнього дзвоника і випускних вечорів.
— Закінчення навчального року й святкування «Останнього дзвоника» припадають на 30 травня. Вручать документи про освіту випускникам дев’ятих класів 18—19 червня, одинадцятих — 31 травня — 1 червня. Випускні вечори, зважаючи на всю складність ситуації в країні, ми рекомендуємо батькам і вчителям провести в школах. Там є всі умови для цього. Якщо ж усе-таки вирішать відсвяткувати за межами навчальних закладів, проконтролювати, щоб діти не залишалися одні: тільки в супроводі батьків і вчителів, — зазначила посадовець.
Урочисті гуляння цього року припадають на 31 травня —1 червня, за тими ж таки рекомендаціями департаменту. Свою порцію свята отримають і кримські школярі-студенти, які завершать навчальний рік уже в одеських закладах. «Станом на 14 травня із Криму до нас переїхала 141 дитина. З них 21 — влаштована в дитячі садочки, 53 — ходять у загальноосвітні школи і 67 студентів навчаються у вишах. Проблем з їхнім переведенням не було — Міністерство освіти своєчасно підготувало необхідні листи і спростило систему переведення. Тим дітям, які цього потребували, надано кімнати в гуртожитках (90%). Також вирішено всі питання із контрактниками», — запевнила Тетяна Олександрівна.
Що ж до болючих для Одещини питань — нестачі дошкільних закладів та недоліків отримання освіти в професійно-технічних училищах — все, як і раніше. «В Одеській області діють 832 дошкільні заклади. Щороку відкриваються додаткові групи, але дітей більшає, тож черги в дитячі садки не скорочуються», — зазначила Тетяна Лазарева. Відтак лише 73% дітей регіону, за словами чиновниці, охоплені дошкільною освітою. В чергах за своїм місцем — близько 18 тисяч малюків.
Якщо дошкільнятам бракує навчальних закладів, то студентам профтехучилищ — гуртожитків. «На Одещині 44 профтехучилища. Але якщо в селах ще є гуртожитки, то в місті їх лише чотири. Саме на це основні нарікання студентів і їхніх батьків. На стипендію в 275 гривень знімати квартиру самостійно — це нереально», — пояснила очільниця профільного департаменту. За її словами, попит на робочі професії щороку зростає. Бажаючих навчатися багато, особливо серед приїжджих з інших країн за обміном. За другою вже робочою професією йдуть навіть з вищою освітою. Серед популярних професій — морські спеці-альності, будівельні та гувернантки. «В цій сфері в нас є студенти, яким і 47, і 50 років», — розповіла Тетяна Олександрівна.
Ще одна болюча тема для ПТУ — застаріла матеріально-технічна база. «Основна проблема в тому, що більше половини ПТУ підпорядковані Києву, і лише деякі — на утриманні обласного бюджету. Ми не можемо вплинути на роботу закладів чи змінити їхню матеріально-технічну базу», — зазначила посадовець. Питання може вирішитися в разі децентралізації влади, адже на місцях видніше, де що треба змінити і яких професій бракує.
Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206