Переглядів: 891

Річард СТЕНҐЕЛ: «Нині нема важливішої політики, ніж та, що стосується України»

У боротьбі за майбутнє України у Вашингтоні відмовилися від мови дипломатії. Про це в інтерв’ю радіо «Свобода» заявив заступник держ-секретаря США Річард Стенґел. Адже коли йдеться про життя людей та існування цілої країни, доводиться користуватися іншими засобами. Як сказав колишній головний редактор журналу Time, а нині чиновник, Америка зробить все від неї залежне, щоб вибори в Україні пройшли чесно, вільно і не були оскаржені.

— Чи важко говорити дипломатичною мовою, коли йдеться про життя людей (як сьогодні на сході України), особливо після вашої журналістської кар’єри?

— Коли ідеться про життя і смерть, у моменти, коли люди обирають своє майбутнє, складно залишатися дипломатичним. Адже йдеться про такі чутливі речі. Тож президент і державний секретар США відмовилися від мови дипломатії, підтримуючи український народ, який бореться за своє майбутнє.

— Якими зараз є головні засоби громадської дипломатії і як їх використовують зараз, впродовж російсько-українського конфлікту?

— Як очільник офісу публічної дипломатії у державному департаменті, я би хотів бачити дипломатію ближчою до політики. Зараз нема важливішої по-літики, ніж та, яка стосується України. Тож я намагаюся використати всі засоби публічної дипломатії, щоб посприяти проведенню президентських виборів в Україні 25 травня, щоб український народ зміг обрати своє майбутнє.

— Деякі експерти кажуть, що адміністрація Обами не звертає необхідної уваги на високу популярність сепаратистських ідей на сході. Як би ви прокоментували це?

— Це, звичайно, складна ситуація. Однак на вільних і чесних виборах у людей є можливість виразити і загальну точку зору, і точку зору меншості. Американська конституція захищає погляди меншин і непопулярні точки зору. І вибори в Україні представлять погляди всіх її мешканців.

— А який розвиток подій в Україні може вплинути на те, що Америка не визнає вибори в Україні такими, що відбулися?

— Послухайте, я тут для того, щоб допомогти процесу виборів. Ми хочемо, щоб вибори були чесними і вільними, ми хочемо визнати їх. Водночас, ми як ніхто знаємо, що і демократичні вибори мають недоліки, вони не бувають досконалими. Ми знаємо, що вони не будуть ідеальними, але ми сподіваємося, що вони будуть прийнятними.

Я думаю, що стабільні, вільні, відкриті вибори, які б не оскаржували і які дозволили б усім виразити свої прагнення, включаючи меншини, — це великий виклик. Уряд Америки працює з Україною, щоб такими вибори в Україні і були. І ми віримо, що так і буде. Від США буде багато спостерігачів — що більше, то краще, і також ми помагатимемо в технічних деталях і у всіх інших аспектах.

— Чи працюють, на Вашу думку, санкції, запроваджені США та ЄС?

— Я думаю, санкції працюють. І я думаю, санкції створені, щоб бути відповідними до дій, на які вони реагують. Як сказали президент США та держ-секретар, є потенціал для більш жорстких каральних санкцій і заходів — якщо Росія продовжуватиме порушувати територіальну цілісність України і втручатиметься в процес виборів.

— Тобто Ви вважаєте, що санкції зараз є відповідними ситуації?

— Так, санкції є відповідними до того, що наразі відбувається.

— Згідно з опитуваннями, більшість росіян довіряють державним медіа. Така сама ситуація і з деякими українцями, особливо російськомовними, на сході країни, але не тільки. Чи може Захід боротися з російською пропагандою?

— Ми засуджуємо відсутність в Росії не лише свободи слова, але й доступу до вільних медіа. На своїй роботі я бачив силу та ефективність російської пропаганди, її здатності нав’язати свою точку зору. Російські ЗМІ часто не зв’язані правдою чи зв’язком з реальністю. А з цим завжди важко боротися. Адже ми віримо, що маємо залишатися вірними правді і реальності. І такий підхід врешті-решт тріумфуватиме. Але поки що нам важко.

— Це справді важко. Після заяви держ-секретаря Джона Керрі, який назвав канал Russia Today «рупором пропаганди», а також після вашого запису у блозі, де ви звинувачуєте цей же канал в «кампанії дезінформації», в інтернеті розгорнулася ціла дискусія. Чи впливають такі звинувачення на Росію як державу та на російські ЗМІ? Чи вони відповідатимуть, що непричетні до цього?

— Росія відповідає так, як хоче. Пропаганда полягає в тому, що є наперед визначена, «ідеологічно правильна» точка зору. І тоді для неї знаходять докази — правдиві чи ні. Ось як діють російські ЗМІ. Вільні ж ЗМІ не мають якоїсь конкретної точки зору, яку б вони хотіли ствердити. Вони спостерігають за дійсністю і звітують про неї, як є. Навіть тоді, коли речі не є такими, як би нам хотілося. Але вільна, об’єктивна журналістика без лестощів — це те, що ми просуваємо.

— Але як в такій ситуації США планують розвивати відносини з Росією? Раніше ми говорили з вами про «холодну війну», невже до неї близько?

— Як сказав президент Обама, для вирішення ситуації в Україні є лише дипломатичний шлях. В нас є багато сфер співпраці з Росією, починаючи від ядерного роззброєння. Ми намагаємося в найефективніший спосіб просувати наші погляди в тих галузях, де ми співпрацюємо. А там, де виникають проблеми, ми їх порушуємо і кажемо про них. Так, як кажемо про Східну Україну.

— Тобто в якихось галузях ви продовжуєте співпрацю, а в якихось — ні?

— Ми хотіли б співпрацювати з Росією в усіх сферах, ми думаємо, що співпраця — це шлях до вирішення цих всіх складних ситуацій. Ми сподіваємося, що існує дипломатичний шлях співпраці.

— Чи вперше ви в Україні? Які ваші враження — чи цього ви очікували?

— Я вперше в Україні. Сьогодні другий день, і все було чарівно. І в контексті боротьби з нерозумінням і неправдою — я хочу сказати, що люди в Києві займаються своїми справами, сидять в кав’ярнях у прекрасний весняний день. Це спокійне мирне місто, а не «знищене місто в облозі», як це показують деякі російські медіа. Це не має нічого спільного з правдою.

Я зустрів тут прекрасних людей — з уряду і громадських активістів. Усі вони палко вірять у майбутнє України і важливість того, що українці самі визначатимуть своє майбутнє.

Марічка НАБОКА.

(Copyright © 2014 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу
«Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода»)

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net