№ 37 (21508) четвер 15 травня 2014 року

Переглядів: 891

Річард СТЕНҐЕЛ: «Нині нема важливішої політики, ніж та, що стосується України»

У боротьбі за майбутнє України у Вашингтоні відмовилися від мови дипломатії. Про це в інтерв’ю радіо «Свобода» заявив заступник держ-секретаря США Річард Стенґел. Адже коли йдеться про життя людей та існування цілої країни, доводиться користуватися іншими засобами. Як сказав колишній головний редактор журналу Time, а нині чиновник, Америка зробить все від неї залежне, щоб вибори в Україні пройшли чесно, вільно і не були оскаржені.

— Чи важко говорити дипломатичною мовою, коли йдеться про життя людей (як сьогодні на сході України), особливо після вашої журналістської кар’єри?

— Коли ідеться про життя і смерть, у моменти, коли люди обирають своє майбутнє, складно залишатися дипломатичним. Адже йдеться про такі чутливі речі. Тож президент і державний секретар США відмовилися від мови дипломатії, підтримуючи український народ, який бореться за своє майбутнє.

Переглядів: 795

Страждав і переміг

Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звернувся до співвітчизників щодо майбутніх виборів президента.

«Ми стоїмо на порозі виборів. Ця подія має велике значення для України. Не важливо, кого обере народ президентом, але важливо, що у нас буде президент, на плечі якого ляже великий тягар, — йдеться у зверненні. — Той, хто іде до влади, — той повинен подумати, чи підніме він цей тягар, чи захистить він Україну, чи втихомирить він народ. Якщо ти здатний нести цей хрест — то йди з Богом, іди на подвиг, іди на Хрест, а якщо відчуваєш, що не здатний — не йди, бо ти осоромиш і своє ім’я, і народ, який довірив тобі.

Переглядів: 785

ЄС – Україна: кроки назустріч

У вівторок, 13 травня, у Брюсселі відбулася зустріч членів Європейської Комісії та уряду України, очолюваних відповідно президентом Жозе Мануелом Баррозу та прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком. За підсумком зустрічі сторони зробили спільну заяву, у якій, зокрема, йдеться:

«Європейська Комісія знову підтвердила міцну підтримку єдності, суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України з боку ЄС. Єврокомісія та уряд України рішуче засудили незаконну анексію Криму і Севастополя Ро-сійською Федерацією, яка не буде визнана ані Україною, ані Європейським Союзом. Україна привітала підготовку Єврокомісії щодо всеохопних правових наслідків анексії Криму — зокрема, з урахуванням територіального застосування Угоди про асоціацію та глибокої і всеохопної зони вільної торгівлі (ГВЗВТ) — та погодилася запровадити механізм двосторонніх консультацій щодо цих питань. Обидві сторони висловили стурбованість з приводу зусиль проросійських сепаратистів з дестабілізації ситуації на сході та півдні України. Також вони розглядають так званий «референдум», який самопроголошена влада організувала 11 травня у деяких частинах Східної України, як незаконний.

Переглядів: 830

«Насильство не може привести до змін»

Таку думку про події 2 травня в Одесі висловив міністр закордонних справ ФРН Франк-Вальтер Штайнмайєр під час свого візиту до нашого міста 13 травня.

На зустрічі з головою обласної державної адміністрації Ігорем Палицею він особливо підкреслив, що побачене власними очима «не відповідає тому, що показують у Німеччині по телебаченню». «Складається враження, що в місті спокійне, навіть буденне життя. Можливо, мій візит дасть можливість показати іншу Одесу — не таку, якою її показують у нас у новинах», — сказав Франк-Вальтер Штайнмайєр. Для цього разом з міністром до Одеси приїхали кілька десятків німецьких журналістів, завдання яких — об’єктивно висвітлити те, що відбувається в нашому місті.

Переглядів: 840

«Група 2 травня»

Розпочала свою роботу громадська комісія з розслідування трагічних подій в Одесі «Група 2 травня». До неї увійшли професійні журналісти, а також експерти: криміналіст, токсиколог, психолог та інші. Всього — 12 осіб. У понеділок вони зустрілися з представниками ЗМІ та громадських організацій, щоб відрекомендуватися і повідомити про цілі своєї роботи.

Однак на прес-конференції одразу стало зрозуміло: біль від трагічних подій у всіх ще занадто великий. На емоціях до комісії стали висуватися різні претензії, включаючи вимогу вже озвучити версії того, що трапилося.

Переглядів: 842

Серіали-пропаганда

У рамках оголошеної ініціативи група «1+1 медіа» розробила критерії щодо показу російського серіального контенту на телеканалах групи. 12 травня відповідний лист з детальним описом направлено до Комітету з питань свободи слова та інформації ВР, Національної ради з питань телебачення та радіомовлення і Генпрокурора України.

«Ми вважаємо за необхідне форма-лізувати свою позицію щодо низки етичних, культурних та історичних проблем, які так чи інакше висвітлюються у значній кількості російських серіалів. Насамперед, це серіали з гострими ідеологічними розбіжностями в російській інтер-претації. Ми щиро сподіваємося, що інші українські телеканали сприймуть та розділять нашу ініціативу як таку, що сприятиме припиненню поширення російської пропагандистської політики на території України», — зазначається в повідомленні.

Переглядів: 888

«Прийди на вибори! Захисти Україну!»

Під таким гаслом у 16 областях України стартувала інформаційна кампанія, яка відбуватиметься не лише у великих містах, але й у містечках, селищах та селах. Проект реалізується у Вінницькій, Сумській, Черкаській, Одеській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Запорізькій, Луганській, Донецькій, Дніпропетровській, Полтавській, Кіровоградській, Рівненській, Волинській та Чернігівській областях.

Організатор цього просвітницького проекту — мережа «Громадянські ініціативи України».

Координатор ініціативи, керівник одеського відділення «Комітету виборців України» Анатолій Бойко розповів, що у кожній області сформовані групи активістів, завдання яких — закликати людей до участі у виборах і таким чином захистити Україну.

Переглядів: 6773

Проліски

Спомин  старого  вчителя

На уроці Михайлик дав гучний ляпас донечці заможних батьків. Та відразу ж покинула школу і побігла, плачучи, додому.

— Ох, нещастя моє! — сварила хлопця вчителька Зоя Іванівна. — За що візьметься — та все на мою голову.

Переглядів: 824

Прикордонна служба «Довіра»

Для отримання інформації та консультацій щодо правил перетину кордону та інших питань громадяни можуть звертатися до служби «Довіра» Південного регіонального управління Держприкордонслужби України за телефоном (048) 717-33-42.

За цим же телефонним номером та на електронну поштову скриньку за адресою pdru@pvu.gov.ua можна надавати інформацію про факти порушення державного кордону, інші протиправні дії на кордоні. Цю ж інформацію можна повідомити й на центральну службу «Довіра» прикордонного відомства України: (044) 527-63-63; dovira@pvu.gov.ua.

Переглядів: 6576

Бандера і бандерівці: міфи і реалії

Для  одних  вони  герої,  для  інших – підступні  бандити

У перші повоєнні роки офіційно вживалося дике по своїй суті визначення «українсько-німецькі націоналісти», за допомогою якого радянські ідеологи вкорінювали у свідомість людей знак рівності між нацистськими окупантами й тими, хто повстав проти «сталінського порядку». Уже згодом узаконили більш адекватний термін «українські буржуазні націоналісти», хоча з таким же правом можна назвати Жовтневу революцію 1917 року… дворянською, адже більшість її вождів на чолі з Леніним — аж ніяк не пролетарі.

Усе це — красномовні підтвердження цілеспрямованої кампанії з підміни понять, перекручування фактів, відвертої брехні, завдяки чому чимало наших співвітчизників досі називають бандерівців «бендерівцями», однак свято вірять, що «Бендера» — фашистський прислужник, а очолюваний ним рух нарівні з гітлерівським нацизмом засуджений Нюрнберзьким трибуналом.

Переглядів: 2646

«А якби була правда, то цього б не було...»

13 травня минуло 165 років від дня народження Панаса Мирного (1849—1920), українського письменника, громадського та культурного діяча

Чому дуже багато людей, які народжені для щастя і добрих справ, так і не розкрилися в своїх потенційних якостях, а, навпаки, стали п’яницями, шахраями, крадіями і навіть убивцями? Свої варіанти відповіді на ці запитання запропонували у романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» брати Рудченки — Панас та Іван (літературні псевдоніми — Панас Мирний та Іван Білик).

Із багатьох описаних у романі епі-зодів і портретних штрихів можна зробити висновок, що головний герой Чіпка Варениченко — людина глибокої душі, критичного розуму і сміливого характеру, діяльна, працьовита. Відтак, якби його енергія знайшла вихід у позитивному напрямі, він і сам був би щасливим, і для суспільства корисним. Оскільки цього не сталося, та ж кипуча енергія спотворила його мислення, світо-гляд, ставлення до людей — Чіпка пішов по низхідній лінії, втрачаючи свої кращі риси, — став розбійником (убив сторожа, вирізав разом зі своїми співучасниками мирну сім’ю хуторян). Таке катастрофічне падіння відбулося не відразу, а під впливом непереборних, на його переконання, обставин — коли панують несправедливість, шахрайство, байдужість, кругова порука, вседозволеність для тих, хто при владі та при великих грошах. Усі ці вади суспільства він відчув на собі — з дитинства бідував; уже в дорослому віці його ошукали, несправедливо відібравши земельний наділ; ледь не забили до смерті за те, що відстоював законні права селян; із членів земської управи, до якої був обраний односельцями, несправедливо вивели — пани не хотіли, щоб поруч із ними сидів мужик; у суді його заяву зголосилися розглянути, якщо він внесе кругленьку суму. І так усе життя. Тож і з’явилося в нього переконання: «Скрізь неправда, скрізь! ..Куди не глянь, де не кинь — усюди кривда та й кривда!.. Живеш, нудишся, тратиш силу, волю; плутаєшся в темряві, падаєш, знову встаєш, знову простуєш, знову падаєш... не вхопиш тропи, куди йти; не знаходиш місця, де б прихилитися... Видно — ніколи не було тієї правди... ніколи й не буде!».

Переглядів: 829

Еманації Юрія Коваленка

У Всесвітньому клубі одеситів відкрилася ретроспективна виставка одеського художника-експресіоніста, яскравого представника південного андеграунду Ю. А. Коваленка (1931—2004). Шістдесят творів з приватних колекцій, написаних у різний період творчості, формують щільний експозиційний ряд надзвичайно інтенсивного, енергетичного живопису.

/_f/2014/037.jpg Картини Юрія Коваленка — пристрасні й потужні, постають ніби «на межі», ніби цей день, коли твориться картина, є останнім у житті. Це своєрідні еманації, творення Всесвіту через внутрішнє «Я», де реальний світ є лише приводом до висловлювання. Хоча, дивлячись на його переважно життєстверджуючі твори, здається, що автор намагався не думати про обмеженість людського існування.

Публічне представлення творів Коваленка-старшого здійснив куратор виставки, віце-президент Всесвітнього клубу одеситів, відомий журналіст і колекціонер Євген Голубовський, який нагадав присутнім деякі факти біографії митця: «Юрій Коваленко — уродженець Прилук Чернігівської області. Свого часу закінчив Одеське художньо-театральне училище. Згодом поїхав у Ленінград, де навчався в Інституті театру, музики і кінематографії. Після його закінчення кілька років працював художником сцени, згодом викладав в Одеському художньому училищі. Нині, у ці траурні дні, ми зібрались у десяту річницю від дня смерті Юрія. Він був людиною свята, про що свідчить і його остання робота, яка представлена на цій виставці. Вона написана 22 травня 2004 року».

Переглядів: 2963

Література

Станислав Стриженюк

Хроніка

У березні і в мене за плечима
До дев’носта ветеранських літ.
Дивлюсь на світ вчорашніми очима
І розумію, що змінився світ.

За класиком Твардовським не сказати,
Щоб зрозуміти — в чім же правди суть?
Про те, що всі міста здають солдати,
А потім генерали їх беруть.

Переглядів: 1041

Культ алкоголю

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), споживання алкоголю в Україні є одним з найбільших у світі — 15 літрів чистого алкоголю (100%-ний спирт) на рік на душу населення. Дослідження показали, що 20% українців вживають алкоголю більше за допустиму норму (під «нормою» ВООЗ має на увазі вживання не більше 2 літрів чистого алкоголю на рік). Понад 80% любителів алкоголю — чоловіки. Це — третина всього дорослого чоловічого населення країни.

Міністерство охорони здоров’я України дає цифру скромнішу — 11 літрів. За його інформацією, один українець у середньому випиває щороку 7 літрів міцного спиртного, 60 літрів пива і не менше 7 літрів вина. Треба відзначити, що згідно з дослідженнями ВООЗ безповоротна деградація генофонду — тобто виродження нації — починається при вживанні 6—8 літрів алкоголю на рік на душу населення.

Переглядів: 826

140 на 90 – це вже тривога

Тиждень протидії гіпертонії

Щороку у другу суботу травня за ініціативи ВООЗ проводиться Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією. В Україні традиційно оголошують про тиждень протидії гіпертонії (цьогоріч він триває з 10 по 17 травня), впродовж якого увагу громадськості медики привертають численними заходами.

Так, у лікувально-профілактичних та медичних навчальних закладах області діють пункти вимірювання артеріального тиску і рівня глюкози в крові, у медичних бібліотеках — виставки літератури з питань профілактики гіпертонії та дотримання здорового способу життя. Цими днями в Одесі, біля залізничного та центрального автовокзалів, в найбільших парках розбиті намети, де кожен бажаючий може виміряти артеріальний тиск, рівень цукру в крові, отримати відповіді на запитання стосовно свого здоров’я і самопочуття, які їм дадуть фахові медики. Про це під час прес-конференції розповіла головний позаштатний кардіолог управління охорони здоров’я облдержадміністрації, головний лікар Одеського обласного кардіологічного диспансеру, доктор медичних наук, професор Світлана АНДРІЄВСЬКА.

Переглядів: 816

Обізнаний – означає вбережений

Ці слова лежать в основі профілактичної роботи з протидії туберкульозу, хвороби, яка для нашої області ще з 1995-го переросла в епідемію, адже за кількістю виявлених недужих ми давно переступили допустимі норми. Однак про те, що на туберкульоз ризикує захворіти кожен, — знають далеко не всі. Скажімо, мало не третина з числа опитаних одеських студентів сказали, що вони ніколи не захворіють на туберкульоз, бо... не є п’яницями і безхатченками. Не ліпше обізнана молодь і про небезпеку ВІЛ-інфекції та гепатитів.

Чому такий низький рівень обізнаності, чому не спрацьовують інформаційно-роз’яснювальні методи профілактики, якими сьогодні користуються медики, — про це йшлося під час засідання обласної координаційної ради з питань запобігання ВІЛ-інфекції/СНІДу, наркоманії, туберкульозу та подолання дитячої безпритульності, яке провів заступник голови облдержадміністрації Сергій Калинчук.

Переглядів: 731

Не цілуйте верблюдів!

Верблюди можуть заразити людину новим коронавірусом (Mers-CoV). Втім запобігти інфікуванню можна, уникаючи близького контакту людини з твариною.

Поради для збереження свого здоров’я під час спілкування з верблюдами на Близькому Сході туристам та власникам цих тварин дав ветеринар і науковець з ОАЕ Уллі Вернерай, повідомляє одне з еміратських видань.

Переглядів: 1019

Пам’яті Альбіна ГАВДЗИНСЬКОГО

12 травня на 91-му році життя пiшов вiд нас відомий одеський живописець, народний художник України Альбін Гавдзинський.

Альбін Станіславович народився 4 липня 1923 року в селі Бобрик Любашівського району. У 1938-му за роботи «Шевченко в групі кріпаків» і «Ґанок» став лауреатом конкурсу журналу «Юний художник». У 1950 році з відзнакою закінчив Одеське художнє училище і як кращий випускник був рекомендований в Ризьку академію мистецтв, та обрав не подальше навчання, а вирушив на будівництво Каховської ГЕС.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net