Переглядів: 1160

Житимемо скромніше. Аби хоч у мирі та злагоді

Пленарне засідання 31-ї сесії обласної ради VІ скликання, на яке так чекали, адже область і досі жила без повноцінного бюджету на нинішній рік, відбулося, але закрилося дочасно. Та й депутатів на неї зібралося лише 79 із 132...

Найтривалішим за часом (майже дві години) був виступ нового начальника ГУ МВС в Одеській області Петра Луцюка та запитання-репліки стосовно його промови.

Очільник обласної міліції допо-відав про стан дотримання правопорядку на території Одещини. Сьогодні, повідомив він, із 10 тисяч правоохоронців області вісім тисяч приставлені на охорону громадського порядку і лише дві тисячі зайняті поточними справами. А ще Петро Луцюк констатував, що попри таку складну ситуацію із завантаженням особового складу міліції, лави правоохоронців масово залишають підготовлені кадри. Вже цього року звільнилися з роботи 300 міліціонерів, ще 500 заяв-рапортів перебувають на розгляді. Причин цьому кілька. У країні неспокійно, в самій Одесі також час від часу чути голос сепаратистів, серед людей не вщухають протестні настрої, а ще й перерахунок пенсій для правоохоронців, запланований з травня... Часто люди не можуть розі-братися, хто нині проти кого і за що воює стягами та горлом на мітингах. Ніхто не знає, проти кого можуть бути застосовані хоча б ті 55 тисяч одиниць вогнепальної зброї, що офіційно зареєстровані. А скільки того добра має кримінал — не рахував ніхто. Погодьтеся, що при такій неспокійній ситуації чекати можна чого завгодно. Якщо вже й на міліцію не зможемо розраховувати, то це вже таки край...

Говорив Петро Луцюк і про блокпости, виставлені на в’їздах до обласного центру. Такі діють і на території кількох районів області. Ніякого правового статусу, сказав керівник обласної міліції, ці формування не мають, а ось певну дестабілізацію вносять (слід зауважити, що сесія відбулася якраз напередодні кривавої пригоди на одному з блокпостів). Люди, казав, бояться тих «вояків», які перевіряють машини, вимагають показувати документи. Без жодних на те прав.

Обласна міліція може тримати порядок на довіреній їй території, запевнив Петро Сергійович, тож ці пости, до складу яких, мовляв, входять заробітчани з інших областей, нам не потрібні.

Депутат Сергій Веселов обурився тим, що про ці блокпости говориться на сесії забагато. Його підтримав Микола Скорик, який зауважив, що міліція взагалі мусить працювати без політичних прив’язок, унеможливлюючи будь-які спроби втягнути правоохоронців у політичні ігрища.

Чимало часу присвятили створенню спецпідрозділу «Шторм» чисельністю 500 осіб. На зарплати людям, яких запрошують служити у збройному спецпідрозділі з охорони громадського порядку, про-фільне міністерство виділяє лише по 500 гривень щомісяця кожному. Решту суми мають віднайти у місцевих бюджетах. Охочих нести тяжку службу за таку зарплату, говорилося на сесії, — одиниці.

Зі свого боку, голова ОДА Володимир Немировський запевнив, що знайдуться гроші на техніку, на обмундирування, на все інше, мовляв, допоможуть люди з бізнесу, які розуміють необхідність такого формування, яке гарантуватиме нам спокій і не допустить спалахів насильства чи екстремізму.

Депутати хотіли почути від головного міліціянта Одещини інформацію про розслідування кримінальних справ проти учасників масових заворушень у період із грудня 2013-го по березень 2014-го в нашому регіоні. Всі ж бо знають, що на порозі обласної ради побили журналістів, були й інші порушення закону. Запитували: хто понесе покарання за протиправні дії? Петро Луцюк з трибуни нічого конкретного з цього приводу не сказав,

обійшовшись фразою, що всі справи на контролі й вирішуватимуться у правовій площині.

Щодо політичної складової ни-нішньої сесії. Фракція Партії регіонів в облраді продовжує стрімко міліти. Сьогодні у ній залишилося 58 депутатів (а було 90). Як стало відомо під час пленарного засідання, з’явилося кілька нових депутатських груп, до яких увійшли й екс-«регіонали». Найкрупніша серед них — «Єдність» (27 осіб, очолив Микола Скорик), «За Конституційну реформу та економічний розвиток» (8, Валерій Локайчук), «За політичний та економічний розвиток» (7 осіб, Ігор Смірнов), «Бессарабія» (7, Юрій Димчогло), «Сильна Україна» (5, Дмитро Волошенков).

Найменшою підтримкою колег — лише 7 «за» — заручився депутат Олексій Албу, який вимагав поставити на голосування питання про недовіру голові облдержадміністрації Володимиру Немировському. Ненабагато більшу підтримку (13 «за») мав і В’ячеслав Маркін, який пропонував ухвалити звернення до Верховної Ради, де і про особливий статус Одещини, і про двопалатний парламент, і про російську мову як державну говорилося б.

Стосовно пункту порядку денного про коригування обласного бюджету на 2014 рік. Вочевидь, далася взнаки величезна робота, попередньо проведена на спільних засіданнях пос-тійних комісій, на погоджувальній раді, на засіданні президії, де ретельно обговорювалися зміни кошторису, тож на самій сесії обійшлося без запеклих дебатів. А йдеться про досить жорстку економію, в умовах якої житимемо, тож ощадливішим бути доведеться чи не кожному з нас, особливо тим, хто прив’язаний до бюджетних виплат і в силу різних життєвих обставин вимушений розраховувати саме на них.

Як сказала у своїй доповіді директор департаменту фінансів ОДА Марина Зінченко, передбачається «урізання» регіональних програм на 37 млн грн, а обласного бюджету розвитку — аж на 62,4 млн. Значні трансформації торкнулися трансфертів із держбюджету. Передусім — субвенцій з прив’язкою до прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Оскільки вони заморожені на рівні 1 січня 2014-го (раніше передбачалися два поетапні підвищення), то й обсяги відповідних субвенцій відкориговано.

З урахуванням прийдешнього підвищення тарифів зросте субвенція на оплату послуг ЖКГ (зростання на 64 млн грн, підсумкова цифра — 329,9 млн). Крім того, в бюджеті передбачено додаткове фінансування на проведення виборів.

У межах запланованої економії особлива увага приділятиметься не тільки поточним витратам, але й кредиторським заборгованостям минулого року. Їх будуть погашати тільки після проведення фінансової ревізії на кожному об’єкті.

Ось кілька витягів із пояснювальної записки до проекту рішення обласної ради про внесення змін до обласного бюджету Одеської області на 2014 рік. Так, з метою економії коштів, скасовані субвенції з держбюджету: на фінансування програм — переможців Всеукраїнського конкурсу проектів (1163,0 тис. грн) та на забезпечення харчуванням (сніданками) учнів 5—11 класів (на 33328,3 тис. грн.).

Водночас, враховуючи прогнозне зростання на оплату енергоносіїв, збільшено обсяг субвенції з державного бюджету на пільги та субсидії на оплату електроенергії, тепло- та водопостачання, природного газу і квартплати на 64001,6 тис. грн.

Субвенція на проведення позачергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (призначених Верховною Радою на 25 травня) передбачена в обсязі 1126,4 тис. грн.

Дохідну частину обласного бю-джету зменшено на 102990,1 тис. грн.

Рішенням депутатської більшості залишені незмінними обсяги фінансування соціально значущих пунктів регіональних програм. Як-от: оздо-ровлення дітей-сиріт та дітей, по-збавлених батьківського піклування, дітей з багатодітних сімей, дітей — вихованців будинків-інтернатів системи соціального забезпечення (програми: «Освіта Одещини», «Оздоровлення та відпочинок  дітей в Одеській області») — 9,8 млн грн; виплата стипендій переможцям учнівських олімпіад та переможцям конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт учнів Малої академії наук («Освіта Одещини») — 0,9 млн грн; додаткове забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які опинились в складних життєвих обставинах, одягом та взуттям («Освіта Одещини») — 1,4 млн грн; для проведення щомісячних виплат у сумі 200 грн медичним працівникам закладів охорони здоров’я, які працюють у сільській місцевості (обласна комплексна програма «Здоров’я») — 7,6 млн грн; виплата молодим педагогам сільської місцевості щомісячної надбавки («Освіта Одещини») — 1,5 млн грн; встановлення звання «Кращий педагогічний працівник Одещини» з виплатою щомісячної грошової винагороди у розмірі 50% посадового окладу (тарифного розряду) («Освіта Одещини») — 0,5 млн грн; стипендії обдарованим дітям — 0,7 млн грн; надання цільової адресної допомоги та допомоги на газифікацію малозабезпеченим верствам населення (програма підтримки малозабезпечених верств населення) — 6,3 млн грн; придбання путівок на оздоровлення ветеранів війни та осіб, які по-страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (та ж програма) — 2,6 млн грн; надання щоквартальної додаткової матеріальної допомоги малозабезпеченим багатодітним сім’ям, які виховують п’ятеро і більше неповнолітніх дітей, та надання підтримки сім’ям, які виховують дітей з розумовою відсталістю (та ж програма) — 1,3 млн грн; надання матеріальної допомоги ветеранам Великої Вітчизняної війни (та ж програма) — 1,0 млн грн; надання адресної допомоги сім’ям загиблих (померлих) військових, які брали участь у бойових діях в Республіці Афганістан та інших країнах (та ж програма) — 2,2 млн грн; надання стипендій інвалідам війни та учасникам бойових дій, яким виповнилось 90 років (та ж програма) — 1,6 млн грн; надання стипендій інвалідам та цільової адресної допомоги ветеранам війни в Афганістані (та ж програма) — 4,3 млн грн; підтримка розвитку Одеського обласного благодійного фонду реабілітації дітей-інвалідів «Майбутнє» (та ж програма) — 8,0 млн грн; підтримка спортсменів з вадами опорно-рухового апарату для підготовки до Пара-олімпійських, Дефолімпійських ігор та фізкультурно-спортивної реабілітації — 0,8 млн грн і грошові ви-плати провідним спортсменам області — 1,2 млн грн (дві останні — програма розвитку фізичної культури та спорту).

Обсяг обласного бюджету розвитку (кошти, які передаються із загального фонду) затверджено у розмірі 27157,4 тис. грн. Видатки урізано на об’єкти, по яких відсутня проектно-кошторисна документація або нема позитивного висновку Укрдержбудекспертизи. Окрім того, секвестровано фінансування об’єктів, на які передбачалося покриття не вище 10% від їх кошторисної вартості; роботи по яких і не розпочиналися; де планувалося лише виготовлення проектно-кошторисної документації.

Зменшено видатки і на «Будівництво 10-поверхового житлового будинку в мікрорайоні селища Котовського у місті Одесі», кошти на що передбачалися як співфінансування (50 на 50). Причина — заплановані вливання з держбюджету в рамках реалізації загальнодержавної програми «Доступне житло» не передбачені. А можливостей обласного бю-джету не достатньо, щоб спорудити згаданий об’єкт упродовж поточного року. Тож доведеться людям ще почекати наобіцяного житла.

А ще цьогоріч на державному рівні призупинена реалізація завдань з модернізації медичної галузі, у зв’язку з чим в обласному бюджеті залишені видатки лише на оновлення медобладнання в Арцизькій та Любашівській центральних районних лікарнях. У зв’язку з підготовкою документів Державною фінансовою інспекцією на апеляцію зменшено і суму витрат на будівництво лікувального корпусу на 297 ліжок Одеської обласної дитячої клінічної лікарні, що по вулиці Академіка Воробйова, 3.

Враховуючи реальний стан економіки, коригування як дохідної так і видаткової частин обласного бю-джету та міжбюджетних трансфертів на 2014-й, наголосила у своєму виступі Марина Зінченко, є вкрай необхідним. Відкоригований кошторис Одещини напружений, але реальний до виконання. Це підтверджували у своїх виступах і депутати при обговоренні документа, адже всі закладені при формуванні бюджету на 2014 рік со-ціальні видатки: заробітна плата бюджетникам, виплата різних форм допомоги багатьом верствам населення (ветеранам та учасникам Великої Вітчизняної війни, інших бойових дій, афганцям, малозабезпеченим багатодітним сім’ям, дітям-сиротам, інвалідам, громадянам, що постраждали від Чорнобильської катастрофи, тощо) — збережені.

Крім теми забезпечення спокою в нашій області та схвалення бю-джету-2014 на сесії схвалили іще зо два десятки організаційних питань, кадрових призначень, землевідведень тощо. Але не всі пункти, внесені до порядку денного, були розглянуті. П’ятеро кандидатів на керівні посади, які впродовж кількох годин чекали своєї черги, пішли ні з чим. Депутати так, напевно, набалакалися, що від утоми розбрелися, хто куди, тож голова облради, як не закликав їх повернутися до роботи, кворуму не зібрав і був змушений закрити засідання.

Наприкінці не промину сказати й про таке: вперше за останні 30 років (принаймні, стільки часу я особисто в редакційних справах відчиняю двері обласної ради) журналістів на вході обшукували...

Яна СТАСІНА.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net