Переглядів: 852

«Обіцяю і клянусь Господом Богом...»

Кілька думок та історичних аналогій з приводу військової присяги на вірність Україні

Нещодавно Верховна Рада законопроектом про загальний призов до лав української армії відновила службу на захист Вітчизни. У цьому контексті хотілося б нагадати, що невід’ємним атрибутом захисника є військова присяга, яка має за собою і юридичну відповідальність.

Пригадую початок 1990-х. Військовослужбовці, солдати й офіцери, неохоче присягали на вірність Україні. Часто доводилося чути від колишніх офіцерів радянської армії: «Я принимал только одну присягу, другой принимать не буду». Й ось нині, вже більше ніж через два десятки літ, багато з тих, хто «приймав лише один раз присягу», або зі зброєю в руках, або як активний учасник мітингів, підтримують розпад держави Україна...

У нашій історії вже були приклади складання присяги на вірність Україні. Втім, тоді клялися ще й перед Господом Богом, а не зачитували поспіхом радянську присягу, нашвидкоруч перекладену та перелицьовану на український лад атеїстами.

Влітку 1918 року гетьман всієї України Павло Скоропадський, як людина при погонах, маючи блискучу військову ос-віту та великий бойовий досвід, розпочав будівництво української армії та флоту. На відміну від діячів Центральної ради, що складалася переважно із представників соціалістичних партій: українських соціал-демократів, есерів (соціалістів-революціонерів), соціалістів-федералістів, соціалістичних партій, меншовиків та навіть більшовиків, національних етнічних груп, що мешкали в Україні, — польської ППС, російського і єврейського «Бунду» тощо, які поставили за мету знищення українізованих частин колишньої російської армії та їх розпуск. А це — сотні тисяч українських вояків. У тому числі й перший українізований корпус генерала П. Скоропадського, який мав нараховувати до 60 тисяч дисциплінованого, добре озброєного війська, які в умовах анархії, смути та агресії могли навести лад і спокій в Україні. Вояки генерала П. Скоропадського навіть врятували Київ і Центральну раду від збільшовичених частин російської армії, які кидали фронт і їхали до Києва, щоб знищити владу Центральної ради. (Центральна рада таки впаде згодом під натиском червоногвардійських загонів, посланих в Україну В. Леніним, Л. Троцьким та Й. Сталіним.)

У важких військово-політичних умовах Центральна рада звернулася до держав Четверного союзу 9 лютого 1918 року на переговорах у Брест-Литовську. Війська цих держав відновили владу ЦР на кілька місяців, згодом розігнавши її.

У складних економічних і військово-політичних умовах П. Скоропадський приходить до влади, і 29 квітня 1918 року його на з’їзді хліборобів-державників обирають на гетьмана всієї України. Починається створення власного війська, яке має складати військову присягу. Текст присяги надавався у коротких змінах для призовників різних релігій та національностей, що проживали в Українській державі.

З огляду на нинішню ситуацію, гадаємо, кожному буде цікаво ознайомитися з повним текстом присяги, опублікованої в офіційному державному виданні для призовників-євреїв у центральній київській газеті «Державний вістник» влітку 1918 року, у якій оприлюднювалися державні офіційні документи. Газета виходила з травня по жовтень 1918-го. Присягу подаємо за оригіналом, зі збереженням тогочасного правопису.

Матеріал підготував
Анатолій МИСЕЧКО.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net