«Обіцяю і клянусь Господом Богом...»
Кілька думок та історичних аналогій з приводу військової присяги на вірність Україні
Нещодавно Верховна Рада законопроектом про загальний призов до лав української армії відновила службу на захист Вітчизни. У цьому контексті хотілося б нагадати, що невід’ємним атрибутом захисника є військова присяга, яка має за собою і юридичну відповідальність.
Пригадую початок 1990-х. Військовослужбовці, солдати й офіцери, неохоче присягали на вірність Україні. Часто доводилося чути від колишніх офіцерів радянської армії: «Я принимал только одну присягу, другой принимать не буду». Й ось нині, вже більше ніж через два десятки літ, багато з тих, хто «приймав лише один раз присягу», або зі зброєю в руках, або як активний учасник мітингів, підтримують розпад держави Україна...
У нашій історії вже були приклади складання присяги на вірність Україні. Втім, тоді клялися ще й перед Господом Богом, а не зачитували поспіхом радянську присягу, нашвидкоруч перекладену та перелицьовану на український лад атеїстами.
Влітку 1918 року гетьман всієї України Павло Скоропадський, як людина при погонах, маючи блискучу військову ос-віту та великий бойовий досвід, розпочав будівництво української армії та флоту. На відміну від діячів Центральної ради, що складалася переважно із представників соціалістичних партій: українських соціал-демократів, есерів (соціалістів-революціонерів), соціалістів-федералістів, соціалістичних партій, меншовиків та навіть більшовиків, національних етнічних груп, що мешкали в Україні, — польської ППС, російського і єврейського «Бунду» тощо, які поставили за мету знищення українізованих частин колишньої російської армії та їх розпуск. А це — сотні тисяч українських вояків. У тому числі й перший українізований корпус генерала П. Скоропадського, який мав нараховувати до 60 тисяч дисциплінованого, добре озброєного війська, які в умовах анархії, смути та агресії могли навести лад і спокій в Україні. Вояки генерала П. Скоропадського навіть врятували Київ і Центральну раду від збільшовичених частин російської армії, які кидали фронт і їхали до Києва, щоб знищити владу Центральної ради. (Центральна рада таки впаде згодом під натиском червоногвардійських загонів, посланих в Україну В. Леніним, Л. Троцьким та Й. Сталіним.)
У важких військово-політичних умовах Центральна рада звернулася до держав Четверного союзу 9 лютого 1918 року на переговорах у Брест-Литовську. Війська цих держав відновили владу ЦР на кілька місяців, згодом розігнавши її.
У складних економічних і військово-політичних умовах П. Скоропадський приходить до влади, і 29 квітня 1918 року його на з’їзді хліборобів-державників обирають на гетьмана всієї України. Починається створення власного війська, яке має складати військову присягу. Текст присяги надавався у коротких змінах для призовників різних релігій та національностей, що проживали в Українській державі.
З огляду на нинішню ситуацію, гадаємо, кожному буде цікаво ознайомитися з повним текстом присяги, опублікованої в офіційному державному виданні для призовників-євреїв у центральній київській газеті «Державний вістник» влітку 1918 року, у якій оприлюднювалися державні офіційні документи. Газета виходила з травня по жовтень 1918-го. Присягу подаємо за оригіналом, зі збереженням тогочасного правопису.
Матеріал підготував
Анатолій МИСЕЧКО.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206